Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Břečťan popínavý

11.01.2015
Břečťan popínavý
S břečťanem popínavým se můžeme setkat poměrně často. Řadu hostinců (či dalších stavení) je ozdobena touto rostlinou, která se po jejich zdech šplhá do velké výšky. Můžeme se s ní také setkat na různých erbech či vývěskách vináren či na etiketách lahví od vína. V neposlední řadě také známe řadu volně prodejných léků, kde se výtažek z břečťanů používá s úspěchem při nemocech horní cest dýchacích, jak u dospělých, tak u dětí.

Jak břečťan přišel k takovému rozšíření a proslulosti?

Jak říkají vždy historici - již staří Římané spojovali břečťan s bohem vína, Bacchem (rovněž známým z řady etiket vína). Kromě nezbytného džbánu vína a hroznů vinné révy bylo vyobrazení tohoto římského boha doprovázeno i obrázkem břečťanu. Význam břečťanu spočíval v tom, že tvořil protiváhu alkoholu. Z historických pramenů se nám dochovala informace, že při svaření s vínem zmírňoval opilost (zdůrazňuji, že je to informace z historických kronik, nedoporučuji zkoušet!). Z tohoto důvodu se obrázek břečťanu stal symbolem dobrého vína.

 

A nyní již zpět k břečťanu jako k léčivé rostlině. Patří do rodu břečťanovitých, který zase patří do čeledi aralkovitých. Břečťan je vytrvalá, popínavá rostlina, která je hluboce zakořeněna v zemi. Díky tzv. příčepivým kořínkům, které vyrůstají z uzlin na stonku, se může šplhat nahoru po stromech, skalách či domech. Uvádí se, že může vyšplhat až 30 metrů nad zem.

 

Plodem jsou bobule, ale pozor důrazně upozorňuji, že se nesbírají a jsou pro člověka jedovaté (ptákům nevadí)! Po jejich požití dochází k silným průjmům a zvracení a pokud se jich sní více, mohou ohrozit člověka i na životě. Jako první pomoc se podává aktivní uhlí. Někteří jedinci mohou být i alergičtí na mladé, chlupaté, břečťanové výhonky (k alergické reakci stačí u nich dotyk) a břečťan jako takový.

 

Jako rostlinná droga se sbírají listy. Tyto listy obsahují saponiny, glykosid hederin (helixin), alkaloid emetin, z dalších látek inosit, flavonoidy, betakaroten, třísloviny, kyseliny chlorogenovou, pektin, rutin, tocoferol, jód a mnoho dalších.

 

Jako jeho nejvýraznější účinek se uvádí podpora vykašlávání, proto ho můžete najít i v řadě volně prodejných léků ze skupiny expektorancií (podporujících vykašlávání). Je to hlavně díky obsahu saponinů. Užívá se při chronickém kataru, astmatu, nachlazení, a vůbec stavech, kdy jsou sliznice horních cest dýchacích zanícené. Dále se uvádí, že podporuje činnost jater a žlučníku. Vnitřně se užívá ve formě nálevu či lihové tinktury.

 

V tradičním léčitelství se doporučuje i zevní aplikace listů. Doporučuje se na zevní vyrážky, jako sedací koupel u zevních hemeroidů, spáleninách či při bolestech kloubů. Výtažek z břečťanu můžete najít jako jednu ze složek v přípravcích CELUline nebo Hoodia slimming serum.

 

Jinak je zajímavé, že břečťan se využívá i průmyslově. Z bobulí břečťanu se získává růžové a šedivé barvivo pro barvení látek a vlny. Pryskyřice ze stonků břečťanu se přidávala do nakuřovacích prášků nebo do zubních plomb.

 

Na závěr jedna zajímavost - na Balkáně se věřilo, že pomocí něho se dala odhalit čarodějnice. Z břečťanu se vyrobila nádoba, a pokud se žena odmítla napít, byla odhalena jako čarodějnice. Takže stačí si na 30. dubna večer připravit nádobu z břečťanu a můžete vyrazit ven k ohňům rozpoznávat, které čarodějnice jsou pravé a které falešné!

 

Celková nabídka přípravků obsahující břečťan popínavý.


Související články:
Bylinky a játra
Bylinky a imunita
Alergie je velká výzva dneška


11.01.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

119,- Kč

198,- Kč

340,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS