Bradavice

cm nohy1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jako bradavice jsou pod latinským názvem verrucae označovány nezhoubné novotvary. Jejich vznik je zapříčiněn virovou infekcí, tzv. papilomaviry. Inkubační doba (doba od průniku viru do organismu po první příznaky) se pohybuje ve velmi širokém rozmezí, od 4 týdnů do 20 měsíců. Nakažlivost naštěstí není tak velká, z věkových skupin jsou nejsnadněji infikovány děti. Do skupiny bradavic virového původu patří bradavice pravé, molusky a genitální bradavice označované jako kondylomata.

Odhaduje se, že jimi v Evropské unii trpí přibližně pět procent obyvatelstva. Náchylnější vůči této infekci jsou lidé s oslabenou imunitou. Naproti tomu kožní projevy, jen připomínající bradavice, nejsou virového původu. Bradavice mohou mít různou podobu. Ploché bradavice připomínají pupínky s častou manifestací na čelech, tvářích. Jsou ploché, lesklé, barevně se neodlišují od zdravé kůže. Objevují se najednou a velmi rychle. Mladiství i dospělí onemocní neočekávaně na tvářích, spáncích i čele.

Nejznámější jsou pravé bradavice. Jsou tvořeny hrbolatými útvary drsného povrchu a jsou na rozdíl od plochých většinou osamocené (i když někdy se objevují ve shlucích). Lze je najít kdykoliv na těle. Obyčejně se nejčastěji vyskytují pod nehty a v jejich okolí. Rozškrábáním se přenášejí na jiné části těla, kde se vytvářejí další, označované jako dceřiné. Časem mohou získat našedivělý vzhled. Tyto bradavice jsou zdrojem velkých problémů. Pod vlivem tělesné hmotnosti nesměřují k povrchu, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže, což je při chůzi i klidu velmi bolestivé. Lidé si je často pletou s mozoly nebo kuřími oky.

Genitální bradavice označovaná jako kondylomata se přenášejí výhradně rychle pohlavním stykem. Je pro ně výhodné teplé a vlhké prostředí sliznic v blízkosti i uvnitř genitálu obou pohlaví. Téměř výlučně se vyskytují v intimní oblasti. Snadno je lze získat v průběhu jiných nemocí, například při zánětu močové trubice i jiných. V některých případech jsou značně rozsáhlé a mají květákovitý vzhled. Další z typu bradavic, molusky, vypadají jako uzlíky se středovou proláklinou. Často se vyskytují mezi dětmi a mladistvými, kteří se věnují vodním sportům.

Odborné ošetření spočívá v aplikaci místních prostředků a bývá na začátku většinou šetrné. Destrukce rozžhaveným drátkem (kličkou elektrokauteru) nebo odstranění ostrou lžičkou jsou jemné povrchní zákroky. Nezanechávají jizvy a probíhají v místním znecitlivění. Mražení tekutým dusíkem provází vznik puchýře pod bradavicí. Tlak „výpotku,“ někdy s příměsí krve, odloučí novotvar od spodiny. Tento průběh, ač zcela obvyklý, vyděsí mnoho rodičů. Po určité době puchýř buď praskne, nebo jeho obsah lékař vypustí punkcí. Zhojení bez jizvy nastává do 7 až 10 dnů. Zcela výjimečně – při větším rozsahu onemocnění – je třeba léčebný postup opakovat. Některé bradavice lze beze zbytku odstranit laserem. Pooperační ošetření spočívá v každodenních sterilních převazech doporučenými přípravky. Účelné jsou večerní koupele v narůžovělém vodném roztoku manganistanu draselného. Z naší nabídky doporučujeme hlívu ústřičnou, Epigen intimo.