Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Bradavice

03.05.2010

Jako bradavice jsou pod latinským názvem verrucae označovány nezhoubné novotvary. Jejich vznik je zapříčiněn virovou infekcí, tzv. papilomaviry. Inkubační doba (doba od průniku viru do organismu po první příznaky) se pohybuje ve velmi širokém rozmezí, od 4 týdnů do 20 měsíců. Nakažlivost naštěstí není tak velká, z věkových skupin jsou nejsnadněji infikovány děti. Do skupiny bradavic virového původu patří bradavice pravé, molusky a genitální bradavice označované jako kondylomata.

Odhaduje se, že jimi v Evropské unii trpí přibližně pět procent obyvatelstva. Náchylnější vůči této infekci jsou lidé s oslabenou imunitou. Naproti tomu kožní projevy, jen připomínající bradavice, nejsou virového původu. Bradavice mohou mít různou podobu. Ploché bradavice připomínají pupínky s častou manifestací na čelech, tvářích. Jsou ploché, lesklé, barevně se neodlišují od zdravé kůže. Objevují se najednou a velmi rychle. Mladiství i dospělí onemocní neočekávaně na tvářích, spáncích i čele.

Nejznámější jsou pravé bradavice. Jsou tvořeny hrbolatými útvary drsného povrchu a jsou na rozdíl od plochých většinou osamocené (i když někdy se objevují ve shlucích). Lze je najít kdykoliv na těle. Obyčejně se nejčastěji vyskytují pod nehty a v jejich okolí. Rozškrábáním se přenášejí na jiné části těla, kde se vytvářejí další, označované jako dceřiné. Časem mohou získat našedivělý vzhled. Tyto bradavice jsou zdrojem velkých problémů. Pod vlivem tělesné hmotnosti nesměřují k povrchu, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže, což je při chůzi i klidu velmi bolestivé. Lidé si je často pletou s mozoly nebo kuřími oky.

Genitální bradavice označovaná jako kondylomata se přenášejí výhradně rychle pohlavním stykem. Je pro ně výhodné teplé a vlhké prostředí sliznic v blízkosti i uvnitř genitálu obou pohlaví. Téměř výlučně se vyskytují v intimní oblasti. Snadno je lze získat v průběhu jiných nemocí, například při zánětu močové trubice i jiných. V některých případech jsou značně rozsáhlé a mají květákovitý vzhled. Další z typu bradavic, molusky, vypadají jako uzlíky se středovou proláklinou. Často se vyskytují mezi dětmi a mladistvými, kteří se věnují vodním sportům.

Odborné ošetření spočívá v aplikaci místních prostředků a bývá na začátku většinou šetrné. Destrukce rozžhaveným drátkem (kličkou elektrokauteru) nebo odstranění ostrou lžičkou jsou jemné povrchní zákroky. Nezanechávají jizvy a probíhají v místním znecitlivění. Mražení tekutým dusíkem provází vznik puchýře pod bradavicí. Tlak „výpotku,“ někdy s příměsí krve, odloučí novotvar od spodiny. Tento průběh, ač zcela obvyklý, vyděsí mnoho rodičů. Po určité době puchýř buď praskne, nebo jeho obsah lékař vypustí punkcí. Zhojení bez jizvy nastává do 7 až 10 dnů. Zcela výjimečně - při větším rozsahu onemocnění - je třeba léčebný postup opakovat. Některé bradavice lze beze zbytku odstranit laserem. Pooperační ošetření spočívá v každodenních sterilních převazech doporučenými přípravky. Účelné jsou večerní koupele v narůžovělém vodném roztoku manganistanu draselného. Z naší nabídky doporučujeme Hlíva ústřičnáCandimin, Epigen intimo.


Celková nabídka přípravků na bradavice.


Související články:
Sex virus - HPV, herpes virus, kondylomata - genitální bradavice
Kondylomata
Moluska
Mykóza nehtů
Hlíva ústřičná
Bradavice – jak na ně s pomocí přírodní medicíny
Vlaštovičník větší


03.05.2010
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS