Borůvková zahrada Racková, jeden velký splněný sen, rakytník a borůvky

cm boruvka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Před pár lety jsem se seznámila s panem Ludvíkem Lýznerem, který nedaleko Zlína, v Rackové, buduje borůvkovou zahradu. A kdyby jenom to, společně s borůvkami zde poroste rakytník. Před nedávnem mi jej poštou poslal celou bedýnku. Jen tak, abych měla radost. Stačilo pouze obrat a zamrazit. Těším se, až v průběhu zimy rakytníkem ozdobím dorty, chia pudinky, přidám jej do koktejlů.

Rakytník, vitamín C a jeho funkce

Plody rakytníku řešetlákového obsahují až 25 x více vitamínu C, nežli tropické citrusové ovoce. Na 100 g plodů připadá zhruba 400 mg vitamínu C, přitom doporučená denní dávka čítá zhruba 90 mg. O cenný vitamín nepřicházíme ani dlouhodobým procesem zamrazení, neboť rutin zde obsažený pomáhá předcházet vitamínovým ztrátám, ať už v mrazničce či na stromě. Plody rakytníku lze tedy sbírat i v průběhu zimy, nicméně je dobré kontrolovat, zda nejsou napadeny plísní.

Rakytník

Vitamín C zde obsažený pomáhá upevnit naši imunitu. Dětem od jednoho roku lze nabídnout 1/2 čajové lžičky rakytníkové šťávy, hlavně tedy přes zimu, čímž podpoříme obranyschopnost vyvíjejícího se organismu. Vitamín C, společně s mědí a kyselinou listovou, napomáhá snazší vstřebatelnosti železa, a tedy ulevuje anemickým dětem, těhotným či kojícím maminkám. Zbavuje tělo zánětu, zlepšuje stav našich cév, přispívá ke snížení LDL cholesterolu. Posiluje činnost srdce, přispívá k tvorbě kolagenu, který podporuje pružnost pokožky. Vitamín C řadíme na seznam antioxidantů, které pomáhají vychytávat volné radikály. Rakytník, jako vitamínovou vzpruhu, mohou bez obav zařadit všichni. Pozor jen u dětí a silných alergiků, u těch vždy nejprve nabídněme maximálně pět plodů, abychom se vyhnuli silnější alergické reakci. Rakytník nepodávejme dětem mladším jednoho roku. Od jednoho roku lze nabídnout sirup.

Borůvky, dar štědrého lesa a nyní také mnohých zahrad

Co se borůvek týká, ani ty nebudou s vitamíny pozadu. „Céčka“ obsahují na 100 g zhruba 25 mg. Toto množství není nikterak převratné, nicméně o to více se pak vytáhnou svou antioxidační složkou. Nacházíme zde např. antokyaniny, významné flavonoidy, jež redukují volné radikály, zodpovědné za vznik nádorového bujení. Dále stimulují činnost mozku, podporují regeneraci těla, tlumí autoimunitní poruchy a dle posledních výzkumů pozitivně ovlivňují viscerální tuk, tedy tuk v oblasti břicha, který je spojován s metabolickým syndromem.

Dalším z významných antioxidantů může být méně známý pterostilben, patřící mezi stilbeny, podskupinu polyfenolů. Společně s dalším ze siláků, resveratrolem, nacházejícím se například v červeném víně, jej řadíme mezi látky, které mají dar, přirozeně redukovat hladinu cholesterolu v krvi a zároveň, svým antioxidačním charakterem chránit tělo před působením volných radikálů. Je známo, že je cytotoxický pro řadu rakovinných buněk včetně rakoviny prsu.

Třísloviny, kterými se borůvky jenom hemží, ocení zajisté ženy, které se pravidelně potýkají s menstruačními bolestmi spojenými se silným krvácením, případně pak při potížích v klimakteriu. Borůvky navíc chrání sliznice a přispívají k jejich rychlejší regeneraci, zvláště, jsou-li postiženy zánětlivou reakcí. Proto je doporučuji při každém autoimunitním ochoření.

Osobně s rodinou jezdíváme velmi rádi na samo-sběry ovoce, ať už se jedná o červený rybíz, jahody, maliny, borůvky. Není u nás nikterak výjimečné, že borůvek máme více nežli 20 kilo. Přes zimu spotřebujeme a můžeme tak doplnit chudší zimní jídelníček. Racková nebude jedinou borůvkovou zahradou. Již několik let sladké fialové plody nabízí také Provodov, který se rozprostírá v Luhačovickém Zálesí, ve Vizovické vrchovině, mezi Vizovicemi, Luhačovicemi a Zlínem. Krajina je pahorkatá, malebná, s lesíky i pastvinami. Nicméně, vraťme se k panu Ludvíkovi Lýznerovi, který již během dvou let borůvkovou zahradu plnou zdravím nabitých plodů otevře.

Borůvčí

Co Vás přimělo k tomu, abyste na kusu půdy vysázel tisíce borůvčí?

„Bude to úsměvné, ale rozvod, který se stal impulsem, abych opustil konzumní společnost a z prodejce luxusní automobilové značky se stal farmářem. Farmář je však silné slovo, spíš trošku větším zahrádkářem se silnou orientací k přírodě, která mě dnes maximálně naplňuje. Zůstal mi dům v Rackové, kousek od Zlína, ke kterému jsem kdysi dávno prozřetelně přikoupil nádhernou louku, sousední pozemek, palouk u lesa, s obrovským nábojem pozitivní energie. V jejím nejspodnějším rohu, na úpatí lesa, byla louka podmáčená, což bylo ideální místo na jezírko. A bude tam ještě jedno, hned vedle, protože jezírek není nikdy dost a naše vysušená krajina je v hojném počtu velmi potřebuje. Stavební povolení už mám v šuplíku.“

Říkal jste, že jste prodával automobily, jak souvisí auta s borůvkami?

„Pro borůvky mne nadchnul p. Robert Hustý, ke kterému jsem si na jeho borůvkovou farmu v Provodově přijel koupit pár keříků. Krásně se poslouchalo, jak o borůvkách vypráví, co potřebují, co mají rády a co ne. Jak jsou zdravé a jak úžasná je to superpotravina, plná antioxidantů. A jelikož jsem měl v té době následkem psychické nepohody zdraví podlomené, vzal jsem těch kytek na zkoušku padesát. Všechny se ujaly a po třech zkušebních letech jsem zjistil, že se jim tu daří náramně dobře, stejně jako dnes už i mně. Takže mohu borůvky všem vřele doporučit, opravdu to funguje. A když jsme potom jednou se synem Adamem přemýšleli, co bychom zasadili na zbytku té nevyužité louky, volba byla jasná. Borůvky. Spoustu borůvek. Borůvkovou zahradu, protože borůvky nás baví! Na jaře 2017 jsme jich zasadili skoro tisícovku a nyní už musíme jen dva roky počkat na první úrodu, což je dost času na dodělání zavlažovacího zařízení a protikroupové síťové ochrany. Ta je bezpodmínečnou nutností, protože zároveň slouží jako ochrana proti ptákům, kteří jsou v současné době největšími odběrateli  veškerých bobulovin z naší zahrady.“

Co se rakytníku týká, do plánovaných padesáti keřů dnes zbývá dosázet už jen posledních deset, zajisté se tak dostane na všechny zdraví chtivé zájemce.“

Až skutečně otevřete, co bude následovat?

„Rád bych dal borůvkám nějakou přidanou hodnotu. Sám už to ale nezvládnu a těším se, že se do toho pustí třeba dcera Katka, případně Nikolka, která je na mateřské s ročním miminkem. Jsou velmi kreativní a myslím, že by je mohlo bavit vyrábět dětské borůvkové přesnídávky, džemy, sirupy atd. Prostory jim na to rád poskytnu. Dnes už nám začínají rodit i rakytníkové keře, z těch může také vyrábět. A rakytník řešetlákový je hotový zázrak, koktejl člověku prospěšných látek v jediném plodu. Což v dnešní, jedy a pesticidy prosycené době, každý z nás k dobrému zdraví převelice potřebuje. V sádku vedle borůvek máme i třicet trnkových stromků, které by příští rok mohly dát úrodu. Tu bych ale na marmeládu dával nerad : -).“

Nevím, zda jste četl knihu Muž, který sázel stromy, ale hodně mi jej připomínáte. Jak vidíte sám sebe za deset, dvacet let?

(úsměv)… „z těch trnek bych třeba moc rád pálil slivovici…“