Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Borovice lesní (Pinus sylvestris)

09.09.2017
Borovice lesní
Borovice lesní (latinsky Pinus sylvestris, česky též sosna), je mohutný jehličnan, který hluboce vrůstá do země svými rozvětvenými kořeny. Jeho koruna se široce rozprostírá a může dorůst až do výšky čtyřiceti metrů. Dožívá se stáří 300 až 350 let. Patří do čeledi Pinaceae (borovicovité).

Účinné látky borovice lesní

Jako rostlinná droga se z borovice lesní sbírají její pupeny (Turio pini), to ještě před tím, než se rozvinou. Obsahují řadu důležitých přírodních látek – zejména terpeny obsažené v její silicích.

 

Silice (éterické neboli esenciální oleje, olea aetherea) jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, olejovité látky nebo směsi látek, často jsou vonné a mají palčivou chuť. Z obsažených terpenů můžeme zmínit některé nejznámější – pinen, limonen nebo cymen.

 

Kromě silic obsahují pupeny borovice lesní ještě pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.

 

Borovice lesní

Využití borovice lesní

V lidovém léčitelství se borovice lesní používala pro usnadnění vykašlávání a pro své protizánětlivé působení. Zevně se v přírodní medicíně osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách. Tradičně se z nasbíraných pupenů připravoval odvar. Pro zevní aplikaci se obvykle přidával do koupele. Zde je třeba připomenout, že připravenou koupel je dobré nejdříve "otestovat" ve slabší koncentraci, neboť může působit dráždivě. Silice z borovice se vyskytují v různých přípravcích přírodní kosmetiky.

 

Je třeba rovněž upozornit, že přírodní přípravky s obsahem výtažku z borovicových pupenů by nikdy neměly být užívány či používány dlouhodobě, vzhledem k již zmíněným terpenům, které mohou působit poměrně silně dráždivě. Zcela vyhnout by se jim měli pacienti se zánětlivým onemocněním ledvin, jater nebo trávicího ústrojí. je to proto, že tyto orgány mohou být působením terpenů nejen podrážděny, ale v některých případech i poškozeny.

 

Mimo oblast léčby se borovice lesní používá v řadě průmyslových odvětví, pro své vynikající pružné, lehké a měkké pryskyřičnaté dřevo s výraznou kresbou letokruhů. Používají se například při stavbě lodí, výrobě pražců nebo na výdřevu v dolech. Z borovicových pryskyřic se získává terpentýn, který nachází uplatnění při výrobě barev, laků a leštidel. Dalším produktem z pryskyřice je kalafuna, což je destilační zbytek právě z pryskyřice, který nachází uplatnění při výrobě hudebních nástrojů – u všech smyčcových nástrojů se kalafuna nanáší na žíně smyčců pro zvýšení třecího odporu. Se sosnou se můžeme často setkat i v parcích, kde je vysazována jako okrasná dřevina.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Borovici lesní.


Související články:
Svět přírodních antibiotik – Borovice (pinus sylvestris)
Jarní léčivé rostliny
Dub letní (Quercus robur)


09.09.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

159,- Kč

259,- Kč

96,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS