Bolesti zad

Bolesti zad jsou řazeny mezi civilizační choroby, protože jsou vyvolané většinou špatným životním stylem, jen z menší části je skutečným důvodem onemocnění páteře. Jaké to mohou být příčiny?

Jaké jsou příčiny bolesti zad

Již od dětství může hrát roli špatné držení těla (seď rovně! nehrb se! – jak nás napomínaly matky i učitelky). V dětství je to možné ještě ovlivnit, problém nastává, pokud se tento zlozvyk přenese do dospělosti. Negativně působí i řada zaměstnání. Jde o zaměstnání, kdy většinu pracovní doby sedíme, hlavně u počítače nebo při zpracování dokumentů. Ohrožení jsou i lidé vykonávající těžkou, fyzickou práci. Je to dáno i současným tlakem v organizaci práce. Lidé při tlaku na rychlost a efektivitu zvedají těžké předměty špatně – nerozloží si rovnoměrně břemeno, které zvedají či mohou mít špatný postoj při zvedání a objevují se bolesti.

Rovněž může vadit při práci i jednostranná zátěž páteře – při monotónním, opakovaném pracovním úkonu. Může se jednat o práci u stojů či práci při výkopech. K bolestem zad může dojít i z nedostatku pohybu při sedavém zaměstnání či naopak u sportovně založených jedinců, kteří svůj organismus přepínají a zatěžují páteř a některé svaly. Svoji roli může hrát i chladné počasí. Pokud se nedostatečně při studeném počasí špatně oblečeme (nenosíme díky diktátu módy spodní prádlo), nebudeme mít chráněnou páteř a může snadno dojít k bolestem zad.

Nebezpečí bolesti zad jsou vystaveni i lidé s nadváhou. Tukové zásoby, které se jim v těle tvoří díky špatné stravě, vedou k ochabování svalů, což je dáno i nedostatečným pohybem těchto jedinců. Svoji roli hraje samozřejmě i stres. Může mít vliv i u úzkostných lidí na špatné držení těla, kdy si zvyknou vytvořit tzv. obranný postoj, což znamená, že nahrbí ramena dopředu a zakulatí záda. Pokud se to často opakuje, dochází k trvalému špatnému postoji a bolestem. Jednou z příčin, kdy je léčba náročná a kdy příčinu nelze ovlivnit, jsou zranění a degenerativní onemocnění páteře.

Jak se bolesti zad projevují

Akutní bolesti zadBolesti zad se dělí na akutní a chronické. Ke vzniku akutní bolesti zad dochází, když si nečekaně natáhneme sval nezvyklým přetížením těla (neopatrný pohyb či uklouznutí). Svaly kolem páteře jsou nafouklé a ochablé, nedokáží se uvolnit a tím způsobují bolest, která je velmi intenzivní a znepříjemňuje život.

V případě chronické bolesti zad je obvykle důvodem špatné držení těla, které postupně zapříčiní oslabení svalů kolem páteře. Díky tomuto ochabnutí svalů není páteř dostatečně zpevněna a je více náchylnější k bolesti. Mohou ji způsobit i degenerativní změny na páteři (způsobené například skoliozou páteře). Tyto bolesti jsou méně intenzivní, ale opakují se častěji.

Projevují se omezením pohyblivosti páteře v určitém směru či špatnou citlivostí, mohou se k nim přidat migrenózní bolesti hlavy. Jejich intenzita záleží na pohybu pacienta. Normální pohyb je zmírňuje, fyzická námaha přispívá ke zhoršení stavu. Při mírnějších bolestech lze použít i cviky při bolestech zad. Toto cvičení je třeba přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu a vždy probrat s ošetřujícím lékařem. Cviky posílíme stav bolavé krční páteře a šíje a rovněž i bederní páteř a křížovou oblast.

Jak léčit bolesti zad

Při počínající bolesti zad obvykle nemocný začne užívat léky na bolesti zad, tedy klasická analgetika, nejvíce léky s obsahem ibuprofenu, ale i další. Jednorázově uleví od bolesti, ale je třeba brát na vědomí, že jejich dlouhodobé užívání sebou přináší nežádoucí účinky, nejčastěji porušení žaludeční sliznice a hrozbu krvácení v této oblasti.

Pacienta s bolestí páteře vyšetří obvykle neurolog, který předepíše léky, podle intenzity a stupně onemocnění. Dále se jako doplněk léčby používají speciální masti či gely. Pacient má předepsaný klidový režim a dále musí dbát, aby byl v teple a suchu. Až dojde ke zlepšení, je předepsána rehabilitace, kterou provádí fyzioterapeut na specializovaném pracovišti. Kromě cvičení se může jednat o koupání, masáže, nahřívání pomocí speciálních zábalů a podobně.

Bolesti zad v těhotenství

Bolestem zad jsou vystaveny i nastávající maminky. Během těhotenství se mění těžiště těla a sklon pánve a žena používá svaly, které dříve používala jen výjimečně. Jak těhotenství postupuje a bříško se zvětšuje, je pro ženu třeba větší námahy k udržení rovnováhy. Může se opět jednat o bolest zad v kříži nebo o bolesti bederní páteře.

Těhotné ženy užívají jako doplněk léčby vápník. Bolesti zad pomáhá zlepšovat pravidelný pohyb – procházky, plavání, speciální cvičení). Po ukončení období šestinedělí dochází obvykle ke zlepšení.

Bolesti zad v těhotenství

Prevence

Abychom předešli možnosti vzniku bolestí, je nutné dodržovat zásady prevence. Je třeba dodržovat správné držení těla, pomocí pravidelného cvičení udržovat dobrou fyzickou kondici, což přináší udržení přiměřené délky a napětí svalů. Kromě cvičení je vhodné plavání či jízda na kole či chůze. V práci je třeba dodržet správnou volbu velikosti židle a doma volba vhodného lůžka či polštáře.

Jako doplněk léčby je možné při bolestech zad doporučit přípravky z oblasti kloubní výživy, jako je kolagen. K promázávání bolestivých partií zad lze použít osvědčené přírodní přípravky, jako je Koňská mast hřejivá nebo Bio karité balzám.

 

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.