Bolesti zad

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bolesti zad jsou řazeny mezi civilizační choroby, protože jsou vyvolané většinou špatným životním stylem, jen z menší části je skutečným důvodem onemocnění páteře. Jaké to mohou být příčiny?

Jaké jsou příčiny bolesti zad

Již od dětství může hrát roli špatné držení těla (seď rovně! nehrb se! – jak nás napomínaly matky i učitelky). V dětství je to možné ještě ovlivnit, problém nastává, pokud se tento zlozvyk přenese do dospělosti. Negativně působí i řada zaměstnání. Jde o zaměstnání, kdy většinu pracovní doby sedíme, hlavně u počítače nebo při zpracování dokumentů. Ohrožení jsou i lidé vykonávající těžkou, fyzickou práci. Je to dáno i současným tlakem v organizaci práce. Lidé při tlaku na rychlost a efektivitu zvedají těžké předměty špatně – nerozloží si rovnoměrně břemeno, které zvedají či mohou mít špatný postoj při zvedání a objevují se bolesti.

Rovněž může vadit při práci i jednostranná zátěž páteře – při monotónním, opakovaném pracovním úkonu. Může se jednat o práci u stojů či práci při výkopech. K bolestem zad může dojít i z nedostatku pohybu při sedavém zaměstnání či naopak u sportovně založených jedinců, kteří svůj organismus přepínají a zatěžují páteř a některé svaly. Svoji roli může hrát i chladné počasí. Pokud se nedostatečně při studeném počasí špatně oblečeme (nenosíme díky diktátu módy spodní prádlo), nebudeme mít chráněnou páteř a může snadno dojít k bolestem zad.

Nebezpečí bolesti zad jsou vystaveni i lidé s nadváhou. Tukové zásoby, které se jim v těle tvoří díky špatné stravě, vedou k ochabování svalů, což je dáno i nedostatečným pohybem těchto jedinců. Svoji roli hraje samozřejmě i stres. Může mít vliv i u úzkostných lidí na špatné držení těla, kdy si zvyknou vytvořit tzv. obranný postoj, což znamená, že nahrbí ramena dopředu a zakulatí záda. Pokud se to často opakuje, dochází k trvalému špatnému postoji a bolestem. Jednou z příčin, kdy je léčba náročná a kdy příčinu nelze ovlivnit, jsou zranění a degenerativní onemocnění páteře.

Jak se bolesti zad projevují

Akutní bolesti zad Bolesti zad se dělí na akutní a chronické. Ke vzniku akutní bolesti zad dochází, když si nečekaně natáhneme sval nezvyklým přetížením těla (neopatrný pohyb či uklouznutí). Svaly kolem páteře jsou nafouklé a ochablé, nedokáží se uvolnit a tím způsobují bolest, která je velmi intenzivní a znepříjemňuje život.

V případě chronické bolesti zad je obvykle důvodem špatné držení těla, které postupně zapříčiní oslabení svalů kolem páteře. Díky tomuto ochabnutí svalů není páteř dostatečně zpevněna a je více náchylnější k bolesti. Mohou ji způsobit i degenerativní změny na páteři (způsobené například skoliozou páteře). Tyto bolesti jsou méně intenzivní, ale opakují se častěji.

Projevují se omezením pohyblivosti páteře v určitém směru či špatnou citlivostí, mohou se k nim přidat migrenózní bolesti hlavy. Jejich intenzita záleží na pohybu pacienta. Normální pohyb je zmírňuje, fyzická námaha přispívá ke zhoršení stavu. Při mírnějších bolestech lze použít i cviky při bolestech zad. Toto cvičení je třeba přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu a vždy probrat s ošetřujícím lékařem. Cviky posílíme stav bolavé krční páteře a šíje a rovněž i bederní páteř a křížovou oblast.

Jak léčit bolesti zad

Při počínající bolesti zad obvykle nemocný začne užívat léky na bolesti zad, tedy klasická analgetika, nejvíce léky s obsahem ibuprofenu, ale i další. Jednorázově uleví od bolesti, ale je třeba brát na vědomí, že jejich dlouhodobé užívání sebou přináší nežádoucí účinky, nejčastěji porušení žaludeční sliznice a hrozbu krvácení v této oblasti.

Pacienta s bolestí páteře vyšetří obvykle neurolog, který předepíše léky, podle intenzity a stupně onemocnění. Dále se jako doplněk léčby používají speciální masti či gely. Pacient má předepsaný klidový režim a dále musí dbát, aby byl v teple a suchu. Až dojde ke zlepšení, je předepsána rehabilitace, kterou provádí fyzioterapeut na specializovaném pracovišti. Kromě cvičení se může jednat o koupání, masáže, nahřívání pomocí speciálních zábalů a podobně.

Bolesti zad v těhotenství

Bolestem zad jsou vystaveny i nastávající maminky. Během těhotenství se mění těžiště těla a sklon pánve a žena používá svaly, které dříve používala jen výjimečně. Jak těhotenství postupuje a bříško se zvětšuje, je pro ženu třeba větší námahy k udržení rovnováhy. Může se opět jednat o bolest zad v kříži nebo o bolesti bederní páteře.

Těhotné ženy užívají jako doplněk léčby vápník. Bolesti zad pomáhá zlepšovat pravidelný pohyb – procházky, plavání, speciální cvičení). Po ukončení období šestinedělí dochází obvykle ke zlepšení.

Bolesti zad v těhotenství

Prevence

Abychom předešli možnosti vzniku bolestí, je nutné dodržovat zásady prevence. Je třeba dodržovat správné držení těla, pomocí pravidelného cvičení udržovat dobrou fyzickou kondici, což přináší udržení přiměřené délky a napětí svalů. Kromě cvičení je vhodné plavání či jízda na kole či chůze. V práci je třeba dodržet správnou volbu velikosti židle a doma volba vhodného lůžka či polštáře.

Jako doplněk léčby je možné při bolestech zad doporučit přípravky z oblasti kloubní výživy, jako je kolagen. K promázávání bolestivých partií zad lze použít osvědčené přírodní přípravky, jako je Koňská mast hřejivá nebo Bio karité balzám.