Bolest hlavy – jak se jí zbavit s pomocí přírodních látek

Bolesti hlavy představují problém, který trápí čas od času ve větší či menší míře téměř každého z nás. Častěji postihují ženy než muže. Důležité je na začátek odlišit bolesti hlavy v původním slova smyslu od migrény. Oba pojmy jsou často zaměňovány – běžně se říká “mám migrénu”, i když se jedná “jen” o bolesti hlavy.

Migréna

Migréna v pravém slova smyslu jsou kruté, pulzující bolesti hlavy, které se obvykle projevují jen na jedné straně hlavy. Jsou velmi úporné, mohou trvat krátce, ale také, bohužel, i několik dní. Od pravých bolestí hlavy se odlišují nevolností a zvracením, nemocný je velmi citlivý na hluk a světlo, proto je nejlepší pro něj lehnout si během záchvatu do tmavé, tiché místnosti.

Samotný záchvat předchází typické příznaky – určitá přecitlivělost, podrážděnost a další psychické symptomy, které se obvykle shrnují pod celkový pojem aura (ovšem nesmíme si ji na jednu stranu plést s aurou, která se vyskytuje u epileptiků a na druhé straně s aurou, o které mluví psychotronici a léčitelé!). Příznaky migrenózní aury jsou například mravenčení, ztráta hybnosti, zrakové poruchy, ztráta řeči a řada dalších.

Důvody, proč někdo trpí záchvaty migrény a jiný ne, nejsou dosud jednoznačně objasněné. Velmi často ji zdědíme po předcích, roli spouštěče může hrát i stres, alergie nebo u žen začátek menstruačního cyklu. Pokud se vyskytuje častěji, lékaři obvykle předepisují léky ze skupiny antiepileptik, blokátorů vápníkového kanálu, antidepresiv a některé další léky. Na zvládnutí akutního záchvatu migrény se předepisují speciální léky, tzv. tryptany, které pomáhají tlumit migrenózní bolesti.

Bolesti hlavy

U bolestí hlavy, řekněme klasického typu, se nejčastěji jedná o bolesti označované lékaři jako tenzní cefalea. Kromě tohoto nejrozšířenějšího typu ještě existují další – cluster headache (bolesti hlavy v oblasti oka, trápí hlavně muže, bolesti z nadměrného užívání léků, hlavně analgetik), chronická paroxysmální hemikranie, bolest způsobená chladem, sexuální aktivitou a mnohé další.

Význam alternativních postupů a přírodních přípravků je důležitý při prevenci – jak bolestí hlavy, tak migrény. Vzhledem k tomu, že jednou z častých příčin jsou různé stresové a vůbec psychické situace, je důležité se soustředit na to, abychom se jim jednak snažili vyhnout a pokud je to nezbytné, uměli je co nejlépe zvládnout. K tomu slouží celá řada relaxační metod – jako příklad lze jmenovat autogenní trénink nebo jóga. Lze samozřejmě, po konzultaci s odborníkem, zvolit i některou z dalších forem psychoterapie. Důležitá je i pravidelná aktivita fyzická, spočívající v pravidelném cvičení, ale můžeme zvolit také rekreační běh, chůzi či plavání.

Co na bolest hlavy?

K dobré psychické pohodě nám může pomoci i pravidelné užívání přírodních prostředků. Ke zmírnění stresu, úzkosti či napětí můžeme užívat přírodní látky ovlivňující hladinu serotoninu, jako je aminokyselina l-tryptofan nebo extrakt z třezalky tečkované. Jen na okraj upozorním, že tyto léky se nesmí kombinovat s léky ze skupiny antidepresiv, které také zvyšují hladinu serotoninu. Třezalka tečkovaná se nesmí navíc kombinovat s některými léky, například při souběžném užívání s hormonální antikoncepcí se nesmíme opalovat.

Pokud prožíváme mírný stres, můžeme vyzkoušet i některé extrakty z léčivých rostlin, které se užívají jako tzv. rostlinná sedativa. Mají zklidňující účinek a dají se užívat i jako prostředky navozující klidný spánek. K těmto rostlinám patří chmel otáčivý, meduňka lékařská, mučenka pletní, kozlík lékařský a některé další. Musíme ovšem vzít do úvahy, že i když se jedná o mírné přírodní prostředky, tak přesto je dobré zvážit činnosti, které vyžadují zvýšenou pozornost, např. řízení auta.

Existuje i bylinka, která je vysloveně doporučována při prevenci migrény. Touto léčivou rostlinou je kopretina řimbaba. Extrakt z ní bývá součástí komponovaných přírodních přípravků, kopretina řimbaba není samotná, která může pomoci při prevenci migrény a bolesti hlavy – k dalším bylinkám patří andělika lékařská, sporýš lékařský, paulinia opojná (známá pod názvem guarana, zde pozor na obsažený kofein), nebo majoránka zahradní.

Některé léčivé rostliny mají význam i v aroma-terapii. Éterický olej z levandule lékařské se může použít při přípravě koupele nebo se jím mohou přímo potírat spánky. Z dalších léčivých rostlin, jejichž éterické oleje mohou pomoci, patří eukalyptus, rozmarýn či meduňka.

Z dalších přírodních přípravků může jako prevence pomáhat užívání extraktu z jinanu dvoulaločnatého – ginkgo biloby (ten nesmí užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve), který rozšiřuje cévy, čímž podporuje krevní oběh a rovněž pomáhá zlepšovat mozkové funkce.

Také je možné užívat přírodní přípravky, které obsahují hořčík, vápník, koenzym Q10, omega 3 mastné kyseliny, lecitin nebo pupalkový olej. Na závěr je ještě třeba zdůraznit, že velmi účinnou prevencí je dodržování zdravé životosprávy – žádný alkohol, nikotin a dostatek zdravého a osvěžujícího spánku.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.