Bloudivá ledvina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je bloudivá ledvina životu nebezpečná?
Ledviny jsou zavěšeny v tzv. závěsném aparátu a je normální, že se pohybují při dýchání a při změně polohy v rozmezí od 1 do 4 cm. Pokud se v těle vyskytuje abnormální  pohyblivost, která je způsobena poruchou závěsného a podpůrného aparátu (pouzdro ledviny, délka hilových cév, nitrobřišní tlak), pak hovoříme o bloudivé ledvině.

Tyto změny jsou častější u vyhublých žen. Bloudivá ledvina vzniká následkem špatné výživy a je provázena úbytkem tuku kolem ledviny. Pokud ledvina klesá, může dojít k zahnutí až uškrcení močovodu a to podporuje městnání moči. Někdy si pacienti stěžují na tlakové bolesti v bederní zádové krajině, může se objevit také ledvinová kolika, která se upraví ve vodorovné poloze.

Někdy bývá náchylnější k infekci, k tvorbě kamenů apod., někdy je nefunkční nebo málo funkční. Ale potíže nemusí být žádné a bloudivá ledvina se zjistí náhodně při rentgenovém vyšetření. Může být hmatná přes břišní stěnu jako pohyblivý, elastický útvar stranou od pupku, který se dá vleže vysunout pod oblouk žeberní.

Pokud nejsou přítomny potíže, není třeba léčby, při obtížích se postupuje případ od případu, léčením městnání, operativní chirurgickou fixací do pevné polohy, plastikou apod. Lidé s bloudivou ledvinou si mají dávat pozor na přepínání se, na otřesy, skoky, doskoky, prochlazení, infekce.