Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Jak přežít dobu jedovou? - Blíží se chřipková sezóna

29.11.2013
Jak přežít dobu jedovou?
S nastupující chřipkovou sezónou vždy vyzývají přední vakcinologové na celém světě obyvatelstvo k očkování proti chřipce. Vyvolávají strach z této nemoci poukazováním na rizika, která toto onemocnění přináší, a na tisíce úmrtí zejména kojenců a seniorů. Je očkování proti chřipce jedinou a nejúčinnější prevencí proti chřipce? Jaká je jeho účinnost?

Komu a jak očkování proti chřipce pomáhá?

Uvedené hodnocení se týká pouze osob ve věku 18-59 let. Žádná ze studií nesplňovala kritéria pro zhodnocení účinnosti vakcíny proti chřipce u dětí a mládeže ve věku 2 – 17 let, takže pro tuto kategorii EBM-důkazy o účinnosti očkování proti chřipce chybí. Navíc se také zjistilo, že očkování proti chřipce je účinné pouze proti laboratorně imunologicky potvrzeným případům pandemické chřipky, zatímco proti všem ostatním respiračním onemocněním v dané sezóně má účinnost pouhých 10 %.

 

Očkování seniorů

Každý rok se v mnoha zemích rozvíjí širokoplošná kampaň za očkování osob starších než 65 let s příslibem 90% ochrany před úmrtím v důsledku onemocnění. Při varování seniorů před hrozící epidemií prasčí chřipky se jaksi pozapomnělo na zvláštní rysy této nákazy: Ti, kteří se narodili před rokem 1950, zjevně vykazují vyšší stupeň odolnosti, protože mají ve svém těle protilátky. Překonání nemoci přirozeným způsobem jim totiž vytvořilo imunitu na celý život, zatímco očkování se musí opakovat každý rok. To je jedno z pravidel, která slýcháme od vakcinologů. Očkování v minulé sezóně neposkytuje ochranu pro tuto sezónu, i když se jedná o stejné zastoupení virů. Prasečí chřipka se tedy jeví víc patogenní pro osoby ve věku 25-40 let.

 

V USA jsou obyvatelé domovů pro seniory a lékaři každoročně nuceni nechat se očkovat proti chřipce. Značná část lékařů a zdravotnických pracovníků (více než dvě třetiny) tento nátlak odmítá, podobně jako i v ČR.

 

Proklamace vysoké účinnosti očkování proti chřipce u seniorů značně zpochybňuje mimo jiné i zmíněná studie Osterholma a spol. (2012). Upozorňuje, že autoři pěti různých studií v průběhu roku 2005 zjistili, že údaje o snížení úmrtnosti osob nad 65 let očkovaných proti chřipce jsou výrazně nadhodnocené a ve skutečnosti se jedná pouze o 6% snížení nutnosti hospitalizace. Rovněž v materiálu CDC se uvádí, že vakcína proti chřipce má u seniorů nad 65 let podstatně nižší účinnost než 59 %.

 

Autor Cochranovy analýzy Tom Jefferson (2008) vtipně prohlásil, že v takovém případě by nás chřipková vakcína musela chránit i před tím, abychom vůbec umřeli. Jefferson kromě jiných otevřeně kritizoval, že práce, o které se opírají instituce, jako je WHO či CDC, na podporu svých tvrzení, že očkování zabrání chřipkové epidemii, jsou cíleně vybírány, zatímco nesouhlasné jsou prostě ponechávány bez povšimnutí. Jako bývalý vojenský lékař zdůrazňuje účinnost mytí rukou, nošení roušek a rukavic.

 

Ukázka z knihy Jak přežít dobu jedovou?.


Související články:
Coca Cola a smrt ženy na Novém Zélandu
Očkování těhotných proti chřipce zvyšuje počet potratů
Co nás (zatím) naučila velká pandemie prasečí chřipky
Babské rady profesorky Strunecké – Jídlo jako lék pro naše břicho


29.11.2013
autor: Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.
další články v rubrice: Očkování, farmaceutické lobby


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

198,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS