Blahodárný vliv kořenové zeleniny na naše zdraví I.

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kořenová zelenina, mezi kterou řadíme mrkev, celer, petržel a řepu, patří mezi typickou českou zeleninu, ve které máme silný genetický základ. Tak proč se v našem jídelníčku vyskytuje tak poskrovnu? Vím, v době hamburgerů, nejrůznějších tyčinek a dalších podivných lákadel je těžké propadnout kouzlu mrkve a řepy, nicméně, s troškou šikovnosti a hrstky koření lze z toho všeho uchystat nevídané dobroty. Dobroty, které zároveň upevňují zdraví. Ať už slané či sladké, jednoduše je zbožňuji a ponejvíce pak mrkev. Vždyť jedna vedle druhé patří mezi cenné siláky, kam se na ně vůbec hrabe rajče, okurka či paprika? A pokud vám to ještě stále nestačí, celá řada z nich se řadí mezi potraviny, které přispívají k dlouhověkosti.

Mrkev

Tak tedy začněme mou milovanou mrkví, ze které vás naučím uchystat i dort. Ano, slyšíte správně, když jsem výše kořenovou zeleninu chválila, v žádném případě to nebylo z důvodu, abych se vás snažila utáhnout na vařené špagetě. Ani náhodou, se vším zdravým vás naučím kouzlit tak, aby si užily nejen vaše oči, ale také chuťové pohárky a rovněž mnohdy křehké zažívání.

Jedna obyčejná mrkev denně pomáhá předcházet rakovině plic, to ovšem neznamená, že s její pomocí budeme kompenzovat krabičku cigaret denně. Spíše napomůže tam, kde dýcháme vzduch zatížený smogem, výpary automobilů, případně pak z továren. Její vysoký obsah karotenoidů je přímo skvostný, všichni známe beta karoten, nicméně, ona skupina karotenoidů čítá dalších 500 členů. A právě ony karotenoidy, kromě již zmíněné rakoviny plic, pomáhají předcházet také rakovině prostaty, děložního čípku, močového měchýře, tlustého střeva, hrtanu či jícnu. Když jsem kořenovou zeleninu nazvala siláky, myslela jsem to vážně. A tím onen výčet zdaleka nekončí. Beta karoten a jeho nemalý vliv na naše oči znají i malinké děti, málokdo však ví, že mrkev ukrývá také zeaxantin a lutein, další zástupce z řady karotenoidů, které předcházejí vzniku okulární degenerace a šedého zákalu.

150 g mrkve obsahuje 60 mg vápníku, 580 mg draslíku, který podporuje správnou činnost srdíčka, dále hořčík, fosfor, ale také další silný antioxidant, vitamín C. Pokud zbožňujeme mrkev vařenou, zapamatujme si, že její glykemický index je poměrně vysoký, asi 85. Syrová mrkev je na tom lépe, 35. Nicméně, vařením mrkve dochází k lepšímu uvolnění výživných látek. Stojí tedy za zvážení. Onu syrovou variantu doporučuji zejména v redukční dietě a diabetu 2. typu. Zde nás možná lékař upozorní, abychom při konzumaci mrkve byli opatrnější, nicméně už neřekne, že pojídání pečiva slinivku vyčerpává mnohem víc.

Z mrkve lze uchystat čerstvé, velmi dobré a výživné šťávy, které dle libosti kombinujeme s pomerančem a zázvorem, jablkem a zázvorem, případně řepou a celerem. Lze je však popíjet pouze tak, s troškou skořice, kterou do šťávy vmícháme. Mrkvová šťáva a hrstka mandlí platí za velmi dobrou dopolední svačinku.

Případně ji nastrouhejme a smíchejme s kokosem, lněným olejem, troškou nesířených rozinek a medu. Jsme-li milovníky slané varianty, promisme ji s nastrouhaným celerem, kvalitním bílým jogurtem, prolisovaným česnekem, špetkou himalájské soli, lahůdkovým droždím a troškou slunečnicových semínek.

RAW mrkvovo-švestkový dort (přirozeně bez lepku a laktózy)

Korpus:

  • 4 větší mrkve
  • 1 hrneček vlašských ořechů
  • 1 hrneček datlí
  • 1/2 hrnečku strouhaného kokosu
  • 3/4 PL skořice
  • mletá vanilka
  • máme-li likér, třešňový, lze přidat 2 pol. lžíce

Krém:

  • 1 hrnek namočených kešu oříšků
  • 200 g sušené namočené švestky
  • 3 PL medu, není však třeba
  • vanilka
  • 1/3 hrnečku kokosového oleje
  • vlašské oříšky a pravé kakao na ozdobu

Veškeré ingredience na korpus rozmixujeme, ne však úplně dohladka, výsledná konzistence by měla zachovat zrnitou strukturu. Hmotu natlačíme do vymazané dortové formy. Přes noc namočíme kešu, švestky, poté rozmixujeme s medem, vanilkou, kokosovým olejem. Dort dozdobíme vlašskými ořechy, posypeme kakaem. Necháme v lednici hodinu vychladit.

Jemný vaječný salát s mrkví  – vhodný pro redukční dietu

  • 1 domácí vejce
  • 2 menší mrkve
  • ledový salát
  • lahůdková cibulka
  • himalájská sůl
  • petrželová nať
  • 1 kedlubna

Vejce uvaříme, posléze jej necháme vychladnout, oloupeme, nastrouháme na struhadle, stejně tak mrkev. Vložíme do mísy. Přidáme na jemno nakrájený ledový salát, cibulku. Jemně osolíme, dozdobíme petrželovou natí. Kedlubnu oloupeme, nakrájíme na hrubší plátky, poslouží nám namísto chleba. Salát lze na plátky nanést, případně k němu plátek přikusovat.

Celer

Celer je další potravinou, kterou tady miluji. On i mrkev jsou neuvěřitelně tvárné, kdybych je měla srovnat s paprikou či okurkou, z těchto dvou zelenin zdaleka nevyrobím tolik chutných kombinací, jako právě ze zmíněných odrůd kořenové zeleniny. Ty totiž můžeme strouhat, krájet, přidávat do sladkých i slaných pokrmů, kombinovat s jablkem, ale také ananasem, chystat z nich lahodné čerstvé šťávy, můžeme je péci, můžeme jimi cokoli naplnit, vždyť jenom nádivka z trošky nastrouhaného celeru a mrkve, dochucená himalájskou solí, lahůdkovým droždím, libečkem, případně petrželovou natí, česnekem a cibulkou, troškou kozího sýru, bude chutnat výtečné. Z celeru se dají připravit rovněž chutné pečené chipsy, celerové hranolky, či pečené celerové řízečky. Navíc, i on, stejně jako mrkev, platí za jedinečnou studnici zdraví.

Celer určitě zařaďte, trápí-li vás vysoký krevní tlak, vždyť i Čínská medicína jej doporučuje po celá dlouhá staletí. Látky, které zodpovídají za ono viditelné snížení krevního tlaku, tzv. ftalidy, řadíme mezi fytochemikálie. Napomáhají uvolnění svalové tkáně cévní stěny, což umožňuje krvi plynuleji protékat a tím tedy onen tlak snížit. Stejný účinek má také řapíkatý celer. Z celeru konzumujeme kořen i nať, která neplatí jen za voňavou ozdobu, málo kdo totiž ví, že právě natě obsahují mnohem více výživných látek, než kolikrát samotný plod. Tak například, stejně jako kedlubnové listy, je i celerová nať, co se vitamínu C týká, mnohem větším silákem, než citrusy. Vitamíny skupiny B jsou zde zastoupeny v téměř celém komplexu, tedy až na vitamín B12, z minerálů najdeme vápník, fosfor, zinek, draslík, malé množství železa a hořčíku. Celer dále platí za velmi schopný detoxikátor, proto, spíše než předražené přípravky z lékárny, využijme přirozeného léčivého vlivu přírody. Ocení jej zajisté i ti, jejichž tělo špatně metabolizuje kyselinu močovou, což vede k závažnému dnovému onemocnění. Tím, že celer metabolismus povzbuzuje, zrychluje, napomáhá kyselinu tělu lépe odbourat. Pokud zde máme problém s trávením mastnějšího pokrmu, i zde může být celer nápomocný, neboť povzbuzuje játra v produkci žluči. Celerové silice pak účinkují jako přírodní antibiotikum, zabíjejí bakterie v ústech, žaludku a střevech, léčí trávicí poruchy, nadýmání a tolik časté průjmy. Doporučuji také diabetikum, neboť celer upevňuje zdraví našich ledvin, dále všem, kteří dodržují zásady redukční diety. Celer totiž obsahuje velmi málo kalorií.

Pokud jsme zvyklí chystat čerstvé zeleninové šťávy, tu celerovou si necháme spíše na léto, nyní by nás zbytečně ochladila. Máme-li však potřebu celer do šťávy přidávat, udělejme tak, aby byl přítomen v maximální dávce 20 % z celkové šťávy.

Jablečný salát s celerem

  • 100 g jablko
  • 50 g celeru
  • 15 g rozinek
  • 1 PL medu
  • skořice
  • citrónová šťáva

Jablíčko nastrouháme nahrubo, celer na jemno. Promísíme s rozinkami, medem, skořicí a citrónovou šťávou. Dáme na chvíli vychladit.

Mrkvovo celerová svačinka

  • 100 g mrkev
  • 50 g celeru
  • 1 kvalitní bílý jogurt
  • 10 g slunečnicové semínko
  • himalájská sůl
  • česnek, cibulka, nať petržele

Mrkev nastrouháme nahrubo, celer na jemno, promísíme s prolisovaným česnekem, solí, najemno nakrájenou cibulkou, slunečnicovým semínkem a petrželovou natí.

V článku jsou uvedeny informace z knihy Jonnyho Bowdena 150 nejzdravějších potravin světa.