Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Biotin

11.07.2008
Tento vitamin je členem rodiny vitaminů B rozpustných ve vodě. Je též označován jako vitamin H. V některých pramenech je biotin také označován jako vitamín B7, koenzym R. Jedná se o důležitý vitamin, jenž je obvykle součástí mnoha multivitaminových přípravků. Biotin se řadí do skupiny „vitagenů“, tedy látek, které jsou zdrojem energie a fungují jako stavební materiál buněk.

 

Má důležitou roli v aktivitách řady enzymů, které se zúčastní štěpení mastných kyselin a sacharidů nebo hrají roli ve vylučování odpadních produktů štěpení bílkovin. Biotin má také zvláštní význam pro využití glukózy, základního paliva pro organismus. Pomáhá také při vstřebávání kyseliny listové, pantotenové a vitaminu B12. Rovněž hraje pozitivní roli při zmírňování projevů nedostatku zinku. Je obsažen hlavně v játrech, arašídech, vaječných žloutcích, houbách, grapefruitech či vodních melounech. Je zajímavé, že biotin je také produkován střevními bakteriemi, ale v této formě není pro náš organismus využitelný. Biotin (vitamin H) má význam také v metabolismu glukozy a pro udržení zdravých vlasů a nehtů. Některé zdroje uvádějí, že byly prováděny studie u žen s křehkými nehty, kterým bylo po dobu 6 měsíců podáváno 2,5 mg biotinu denně. Po ukončení zaznamenaly 3/4 žen zlepšení kvality nehtů, významné omezení jejich štěpení a bylo potvrzeno zesílení tloušťky nehtu o 25%. Proto také bývá doporučován pro zlepšení kvality lomivých křehkých nehtů a pro zpomalení vypadávání vlasů. Nedokáže ovšem odstranit nedostatek vlasů, pokud by nebyl způsoben náhodou vyjimečně těžkým nedostatkem právě biotinu.

 

Je uváděno, že pomáhá při vysokých dávkách udržovat hladinu krevního cukru. Rovněž hraje pozitivní roli při prevenci před diabetickým poškozením nervu. I když v tomto případě záleží na zdravotním stavu každého pacienta, takže diabetici se musí nejprve o jeho užívání poradit s lékařem. Pro biotin nejsou jednoznačně stanoveny přesné dávky, průměrná dávka se na jeden den pohybuje kolem 300 mikrogramů. K jeho nedostatku může docházet, pokud je pacient delší dobu léčen antibiotiky nebo sulfonamidy kvůli oslabení střevní mikroflory. K nedostatku biotinu může dojít u osob s narušenou střevní mikroflórou, po léčbě antibiotiky, u rekonvalescentů a u vyčerpaných a oslabených jedinců, vstřebávání biotinu také zhoršuje požívání syrových vajec (jeho nedostatek může vyvolat i dlouhodobější konzumace vaječného bílku, který obsahuje látku zabraňující vstřebávání biotinu ve střevech).

 

K nedostatku biotinu vlivem jeho nepřítomnosti v potravě obvykle nedochází. K základním příznakům nedostatku biotinu patří slabost, zhoršení chuti k jídlu, ztráta vlasů, zánět jazyka a ekzém. Pomáhá zmírňovat svalové bolesti. Je doporučován jako doplněk při léčbě sulfonamidy či antibiotiky. Pomáhá při vstřebávání kyseliny listové, pantothenové a vitamínu B12, zmenšuje projevy nedostatku zinku. Zatím nebylo zaznamenáno, že by nadměrná konzumace biotinu způsobila vážnější zdravotní komplikace, přesto se nedoporučuje ho užívat ve vyšších dávkách.

 

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Biotin.


11.07.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS