Biokosmetika: svěřte péči o pleť přírodě!

Biokosmetika na rozdíl od biopotravin není na českém trhu dlouho. Avšak v současné době se dostává do centra pozornosti více než kdy jindy. Trh s biokosmetikou se proto neustále rozšiřuje. Stejně tak i množství příznivců biokosmetiky, kteří přírodní formě péče o pleť dávají přednost před tradiční kosmetikou plnou umělých chemických látek. Zajímá vás, jaké jsou přednosti biokosmetiky, kde je ji možné koupit nebo jaké mýty o biokosmetice panují? Přečtěte si první část našeho článku a nechte se zlákat kvalitou organické kosmetiky!

 

Poptávka po biokosmetice neustále roste

Rok 2010 byl ve znamení mezinárodní expanze biokosmetiky. Přední světoví výrobci přírodní kosmetiky se předháněli v otevírání značkových prodejen ve městech po celém světě. Ani Evropa a s ní i Česká republika nezůstala pozadu. Například v září minulého roku otevřel v Praze svoji prodejnu s biokosmetikou francouzský výrobce BIO kosmetiky Melvita.

 

Mezi další světové výrobce patří např. Lavera, Salus, Weleda, Origins, Aveda nebo Sante a mnoho dalších. Biokosmetiku nabízí také značka Yves Rocher.

 

Existují však i ryze české a certifikované značky, které nabízejí opravdu kvalitní biokosmetiku. Mezi ty nejznámější a největší patří 1. český certifikovaný výrobce biokosmetiky, jímž je společnost Saloos.

 

S rozšiřováním nabídky produktů kontrolované biokosmetiky roste i poptávka. Společnost si postupně začíná uvědomovat, jakou cestou vede péče o pleť. Například podle italské výzkumné agentury CCPB utratili Italové za biokosmetiku v roce 2009 necelých 245 miliónů EUR, což je asi 14,4 % z celkových výdajů za biokosmetiku v Evropě. Naši němečtí sousedé jsou v přístupu k biokosmetice daleko dále než Italové. Německo se účastní ze 46 % na celkovém obratu za výrobky přírodní kosmetiky. Drží tak v tomto směru Evropské prvenství. Druzí jsou Francouzi se 16,6 % a třetí jsou již zmínění Italové.

 

Jak poznat biokosmetiku?

Do nedávné doby bylo velkým problémem rozeznat kvalitní a opravdu přírodní biokosmetiku od té, která pouze na označení BIO profitovala. Aktuálně je situace o mnoho lepší. Existuje několik označení, stejně jako u biopotravin, které zaručují, že kosmetika je ze 100 % přírodní a splňuje obecné pravidla pro certifikaci BIO.

 

Jak tedy poznat biokosmetiku, která je skutečně BIO?

Tak předně kosmetika s označením BIO nesmí obsahovat umělé konzervanty, silikon, umělá barviva, Sodium lauryl sulfát (SLS), Ftaláty, Minerální oleje, Parabeny (E214, E219) a další umělé látky.

 

Jednoduché pravidlo pro určení, zda se jedná o organickou kosmetiku či nikoliv, je kromě jejího označení, také orientace v názvech látek uvedených ve složení. Pokud vám názvy a složení nic neříkají, ztrácíte se v nich nebo jsou pro vás nesrozumitelné, je dobré takové přípravky odložit nebo se případně více informovat u prodejce.

 

Pokud je kosmetika opatřena označením „kontrolovaná přírodní kosmetika” a má na sobě příslušné logo (ochranná známka), můžete si být jisti, že jde skutečně o organickou kosmetiku splňující přísná kritéria:

 

  • Suroviny využité při výrobě kosmetiky jsou 100% přírodní a pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství.
  • Při sběru surovin nedochází k poškozování životního prostředí.
  • Kosmetika nesmí obsahovat stopy po látkách jako je vazelína, parafín nebo ropné produkty.
  • Kosmetika je vyráběna pouze z přírodních olejů.
  • BIO kosmetika nesmí být testována na zvířatech.

 

Zajímá vás, jaké jsou hlavní rozdíly mezi tradiční kosmetikou a biokosmetikou, jaké má PRO a PROTI nebo jak se racionálně starat o svou pleť? Další zajímavosti o biokosmetice se dočtete v pokračování tohoto článku!

 

Celková nabídka bio kosmetiky.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.