BIOHACKING 3: Vychytávky pro lepší spánek, co dělat po probuzení a silová jóga (Jan Hovad)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Biohacking se zabývá tím, aby naše tělo za pomoci technologií, nejnovějších vědeckých studií a nejúčinnějších metod fungovalo tím nejlepším možným způsobem. Z knih, které jsou přeloženy do češtiny lze doporučit zejména Čtyřhodinové tělo a Nástroje titánů od Timothy Ferrisse. Jsou to ale tlusté bichle a vyzkoušení všech tam zmiňovaných metod by zabralo minimálně několik měsíců. Proto mě těší, že existuje člověk –  Jan Hovad – , který otestoval to nejlepší nejen od Ferrisse, ale přibližně z dalších 700 knih. V článku dnes najdete i přímo Honzou vytvořenou nahrávku desetiminutové meditace.

TIP PRO LEPŠÍ SPÁNEK

„Půl hodinu před spaním si dám meduňkový nebo třezalkový čaj s malou lžičku medu a 2 lžícemi jablečného octa. Úplně před spaním je dobrý kvalitní hořčík bio-využitelný pro tělo, aby se dobře zregenerovaly svaly, vystihuje dvě účinné vychytávky Jan Hovad.

Už v prvním díle seriálu o biohackingu jsme mluvili o prstenu Ouraring, který umožňuje získat o našem spánku spoustu důležitých dat. Honzovi se osvědčily i další – v literatuře často zmiňované – rady: Chodit spát v pravidelnou dobu, nedávat si před spaním těžká jídla a alkohol; nekoukat do přístrojů vyzařující modré světlo; nemít v místnosti, kde se spí, přetopeno a v rámci možností místnost také zatemnit a odhlučnit.

CO NASTARTUJE ORGANISMUS HNED PO PROBUZENÍ

„Dávám si znovu jablečný ocet s vodou.  Po probuzení krásně nastartuje organismus,“ nedá opravdu na jablečný ocet Hovad dopustit.

ARM BALANCE JÓGA

Nejlepší je zacvičit si na lačno. „To je další benefiční věc,“ říká Honza. „Prošel jsem si různé směry včetně posilovny, ale hledal jsem něco více komplexního, a abych nemusel platit poplatky za posilovnu a čichat tam pot ostatních lidí. A došel jsem k silové – arm balance józe. Tělo během 4 – 5 minut dostane opravdu velký silový záhul. Je to náročnější a samozřejmě v podstatě jiné než bench press. Následují dvě minuty zklidnění. Na rozdíl od jiných cvičení, které jsou velmi úzce zaměřené, je arm balance jóga velmi komplexní. Procvičuje se síla, mobilita a vnímavost, aby člověk zvládl další cyklus silového tréninku. To vše lze promítnout následně i do běžného života.“

Z Honzy jsem ještě dostal, že existuje celosvětová platforma alomoves.com, kde si člověk zaplatí předplatné (prý asi 20 dolarů měsíčně) a získá přístup k nejlepším lektorům jógy. Cvičit pak může kdekoliv. Stačí mít podložku (případně ještě korkové bloky) a mobil se staženými videi.

SNÍDAT NEBO NESNÍDAT?

Podle Honzy jsou pro naše tělo nejprospěšnější dvě cesty:

Buď se naučit dělat zelené snídaně bez cukru, mouky a ztuženého tuku. Myslí se tím barevný salát z několika druhů zeleniny s kvalitním tukem (avokáda, oleje, ořechy) a slow carb přílohou – tou může být například cizrna, fazole, quinoa, čočka a tak dále. Součástí toho je užít si i proces krátkého vaření, vědomého jedení kvalitních surovin, a ideálně i prostředí a lidí, kteří jsou kvalitní 🙂

Druhá cesta znamená vynechání snídaně –  intermittent fasting (přerušovaný půst). „Pokud už má někdo vybudovaný návyk na zdravé jídlo, tak bych doporučil vyzkoušet období delšího půstu, kdy se nejí. Jíst se může například mezi dvanáctou a čtvrtou odpoledne nebo jakkoliv jinak si to člověk nastaví.“

MEDITACE

„Každému bych doporučil naučit se kvalitně alespoň jednu meditační techniku,“ říká Honza. Vytvořil projekt Bettermind.cz, kde učí 30 meditačních technik za 30 dní. „Ráno je například skvělé udělat si meditaci pro práci s myšlenkami a pocity. Má extrémní efekt na celý den a z meditace se stává praxe – tedy mindfulness, všímavost během dne. Po několika týdnech člověk začne pociťovat velký rozdíl v pociťování i vnímání myšlenek. Dojde ke změnám i v mozkové kůře. Mezi lidmi je tato meditace velmi oblíbená – dostupná je všem na YouTube“:

 

JAK JEŠTĚ LÉPE POUŽÍVAT MOZEK

O tom si řekneme více příště, ve čtvrtém dílu… 🙂

Webová stránka Jana Hovada: https://metalearning.cz/

Autor ani redakce nenesou odpovědnost za nesprávné použití těchto postupů. Používejte kritické myšlení a konzultujte vše se svým lékařem.