Bílý povlak na jazyku

Do naší poradny přicházejí dotazy soustředěné na popis určitého příznaku. Tazatel požaduje radu, jak se může uvedeného příznaku zbavit, a nejlépe, kdyby se to dalo uskutečnit předpisem nějakého léčivého prostředku.

Jenže příznak je projevem určitých nesprávných dějů, odehrávajících se uvnitř těla jakožto celku.

Příklad takového příznaku – bíle povleklý jazyk

Pokusím se tuto problematiku popsat na příkladu povleklého jazyka. Povlak na jazyku může mít různé barvyNejčastěji jde o bílý povlak.

Tento projev může nastat u každého člověka, jestliže se na povrchu jazyka nahromadí odumřelé buňky sliznic. Při normálním rytmu života se jazyk zase vyčistí. Pokud však povlak přetrvává a eventuálně se k němu přidruží i další projevy, bude třeba pátrat po jiných příčinách.

Příčiny

 1. Logicky je třeba vyhodnotit ústní hygienu:
  Při nedostatečném čištění zubů se dostaví zápach z úst a bíle povleklý jazyk. Náprava je snadná.
 2. Když se zhorší čisticí schopnost těla v důsledku dehydratace, a tak nemohou lidské jedy odcházet z těla ven přirozenými detoxikačními orgány, tj. ledvinami, játry ad., pak sliznice vysychají, včetně sliznic dutiny ústní a jazyka a vzniká na jazyku povlak.
 3. Cigaretový kouř je škodlivý po mnoha stránkách.
  V tomto článku se zabýváme jazykem, proto zde uvedu pouze jeho přímé poškozování povrchu jazyka, což také vede k vysušování sliznice dutiny ústní a tvorbě povlaku.
 4. Některé formy bílého povlaku jazyka jsou spojeny s virovými infekcemi.
 5. Plísně a kvasinky
  Starší praktici, mezi něž se také řadím, tvrdí, že mezi problémy spojené s moderním způsobem života patří přítomnost a přemnožení plísně. Dutina ústní a její sliznice patří mezi první. Snad každý se už setkal s bělavými povláčky (soor), které pokrývají povrch sliznice dutiny ústní včetně jazyka. Dají se setřít, spodina pod nimi však může být rudá a podrážděná.Candida albicans

  Ale největším obtěžovatelem je candida albicans. Je třeba vzít v patrnost, že existence plísně signalizuje špatnou schopnost imunity tuto plíseň rozeznat a likvidovat. Onemocnění kvasinkou nezačalo v okamžiku, kdy se projevila její přítomnost na sliznici, nýbrž si nemocný člověk dlouho předtím vytvořil v těle takové podmínky, kdy se kvasince dařilo a kdy se mohla rozmnožit. Léčba povrchovými léčivy je v takovém případě jenom iluzí. Nabízený protiplísňový lék může sice v první chvíli projev zastavit, respektive potlačit, ale je jen otázkou času, kdy a kde se kvasinka projeví znovu, a to s ještě větší agresivitou.

  Je třeba provést rozbor hladiny cukru v těle, protože kvasinka se živí cukrem.

  Kvasinkové projevy na sliznicích provázejí diabetes, následují po léčbě antibiotiky, kdy antibiotikum zničí bacil, třeba streptokok, ale současně poruší i zdravou mikroflóru ve střevu, a dává tak příležitost pro rozmnožení kvasinky.

  Dutina ústní je přece součástí trávicí trubice, proto si lze představit souvislost se střevem:

  Jaká situace je ve střevu, taková situace se projeví i v dutině ústní a na jazyku.

 6. Další faktory
  Podobnou situaci můžeme pozorovat u pacientů, kteří se léčí kortikoidy, např. kortikoidními spreji při astmatu, anebo u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Větší výskyt kvasinkových infekcí v dutině ústní lze dávat do souvislosti s některými sexuálními praktikami a s promiskuitním způsobem života.

  Vliv na tvorbu povlaků mohou mít zákroky při ošetřování zubů, amalgámové výplně a další.

 7. Riziko prekancerózy
  Pokud povlak přetrvává dlouho a na vzniku se podílí vícečetné, i zde popisované faktory, začne se sliznice časem měnit v bíle zbarvené leukoplakie a takovou situaci lze nazvat před-nádorovou, jde o tzv. prekancerózu. Tento druh povlaku nelze setřít jako ten výše uvedený.

Náprava

Základním krokem nápravy je odhalení a stanovení příčin a jejich odstraňování.

Dokud se toto nestane, nepřinese užívání léčiv očekávaný efekt.

Upozornění

Kdo má dlouhodobě povleklý jazyk, dostává tím signál, že se v jeho těle uplatňují nesprávné pochody, které mohou postoupit až do stavu vážné choroby, pokud je v této fázi bude ignorovat. A to nedoporučuji.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.