Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Bezpečnost při opalování

12.07.2015
Opalování

V poslední době se často hovoří o škodlivosti slunečního záření. Je to věčná otázka. A tvoří se dva tábory - jeden obhajuje opalování a druhý stojí proti. Vzhledem k narůstajícím civilizačním vlivům - smog, nové syntetické látky ve všech možných podobách, ozónová díra apod. začíná miska vah převažovat ve prospěch tábora, který je proti opalování.

Je tedy logické, že narůstá větší zájem o ochranné kosmetické výrobky obsahující antioxidanty = lapače, které neutralizují volné radikály vznikající při chemických reakcích probíhajících v kůži. Často si koupíme výrobek, který obsahuje mnoho takových antioxidantů.

 

Dr. Burkeová z Americké dermatologické akademie ve své přednášce, která byla zaměřena hlavně na antioxidanty, hovoří hlavně o třech: selen, vitamin E a vitamin C. Ve své práci u nich zjistila prokazatelné snížení nežádoucích účinků slunečního záření.

 

Vitamin C - kyselina askorbová je nejběžnějším kožním antioxidantem. Je obsažena v zelenině a ovoci a má podobné účinky jako vitamin E. Je velmi těžké ji principiálně zakomponovat do masti nebo krému, protože kyselina askorbová (vit. C) velmi snadno reaguje se vzduchem = oxiduje, to znamená, že se znehodnotí, jakmile přijde na vzduch. Stále se hledá vhodná forma, kde by byl vit. C stabilní a neoxidoval. "Již minimální expozice UV záření snižuje obsah vitaminu C v kůži asi o třicet procent, expozice ozonu ve znečištěném ovzduší až o padesát pět procent," říká dr. Burkeová.

 

Vitamin E se skládá z látek zvaných tokoferoly a nejvíce chemicky aktivní je alfatokoferol. Je to patrně nejvýznamnější antioxidant, jelikož chrání buněčné membrány a předchází poškození enzymů v nich obsažených. Napomáhá regeneraci buněk a zpomalení stárnutí. Přírodní zdroje vitaminu E jsou v syrových přírodních klíčcích a v oleji z nich vyrobeném (Klíčkový olej s vitaminy A,C,E). Obecně v rostlinných olejích, v sojových bobech, zelené listové zelenině, ve vejcích. Podávání vitaminu E snižuje poškození kůže vystavené slunci a zastavuje tvorbu karcinogenních buněk.

 

Selen je stopový prvek, který nejlépe působí spolu s vitaminem E. Oba chrání tělo před předčasným stárnutím a udržují mladistvou elasticitu tkání. Ukázalo se, že selen potřebuje tělo k tvorbě důležitého enzymu (glutatinová peroxydáza), chránícímu tělo proti působení volných radikálů. Vyskytuje se v celozrnných potravinách, mořských produktech, česneku, vejcích a pivovarských kvasnicích. Selen se také vstřebává kůží ve formě L-selenomethioninu a tak se zvyšuje ochrana zejména před UV zářením a zpomaluje rozvoj kožních nemocí.

 

Pro bezpečné opalování je také nezbytný provitamín A - Beta karoten, který chrání před škodlivým UV zářením, působí antioxidačně a zajišťuje ochranu a zhnědnutí pokožky po opalování.

 


Celková nabídka přípravků sluneční ochrany.


Související články:
Kůže a opalování
Pozor na úžeh a úpal! Hlídejme si pitný režim.
Letní slunce je dobrý přítel, ale všeho s mírou
Melanom
Spáleniny od slunce
Opalování a antioxidanty
Změny pigmentových znamének by měly přivést lidi k vyšetření kůže
Jak pečovat o pokožku spálenou od sluníčka
Přírodní látky chránící kůži


12.07.2015
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

379,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS