Bezlepková dieta není žádná legrace. Může však být i zábavná a chutná.

Bezlepková dieta se při prvním pohledu může jevit jako nesmírně náročná. Z pohledu standardního stravování se může jevit dokonce až nudná a nesmírně omezující… Když se ale na ni pokusíme pohlédnout jako na VÝZVU, najednou se začnou otevírat široké obzory možností. Konvenční snaha o napodobování běžného jídelníčku je poněkud složitá a také finančně nevýhodná. Místo používání bezlepkových směsí lze používat přirozeně bezlepkové suroviny a výsledkem jsou nové variace a nové kombinace chutných jídel, které bez výhrad a navíc s chutí konzumují i členové rodiny, kteří tuto dietu dodržovat nemusí.

A o to vlastně jde. Udělat z diety nedietu. Jak? Povýšit jí na životní styl. Lidé, kteří celiakií netrpí, nejsou motivováni pídit se po nových variantách a možnostech. Ale, co taková maminka s malým celiatikem? Nebo čtyřicátník, který se rád dobře nají, a právě mu celiakii diagnostikovali? Všechny dosavadní stravovací návyky je třeba téměř ze dne na den změnit. A tak nejjednodušší cestou je snaha napodobování původního jídelníčku. To je sice na první pohled ta jednodušší cesta, ale pravdou je, že je to spíše cesta pohodlnější a taky dražší. Následně se začíná v rodině připravovat dvojí jídlo. A to už rozhodně není ani pohodlné, ani ekonomické. Co tedy s tím?

Rozhodně si to žádá komplexní přístup a zejména zájem o nová i neotřelá řešení. Knížek, kuchařek, a taky plno rad i receptů na internetu je dnes již k mání nepřeberné množství. Ale až na pár výjimek je to spíš poupravená klasika. Existují však suroviny, které sice běžně najdete v každé zdravé výživě a dokonce mnohé z nich i v běžném supermarketu, avšak většina lidí ani netuší, že existují. A pokud tuší, nemají představu, jak s nimi naložit. A nemusí to být ani nic moc exotického, jenom obyčejná staročeská pohanka, čočka a různé ořechy. Dorty a dortíky úplně bez mouky a přesto božské. A když se narušené zažívání přísnou bezlepkovou dietou utiší, lze už použít i brambory, kukuřici a rýži. A to už hranice téměř neexistují, proto lze připravovat stejné jídlo pro všechny členy rodiny, aniž by měl kdokoliv u stolu pocit omezení. Celiatik se necítí handicapovaný, zdraví členové rodiny nemají pocit, že jedí „dietně“. Původní handicap změnit ve výhodu – mnohem nápaditější a pestřejší jídelníček, než doposud. Za trochu přemýšlení to určitě stojí.

Tajemstvím dobré kuchyně je nápadité, rafinované a přitom neuvěřitelně jednoduché dochucování; různé dipy, oříškové oleje a krémy, klíčky, čatní, bylinky, koření… A hned je vaše jídlo voňavé, neodolatelně dobré, či ještě lepší. A to je smysl nového přístupu k bezlepkové stravě. Nevymezovat, neomezovat, dopřát si… Úžasné jídlo si užít společně a bez stresu. Jak řekla jedna příjemná kuchařka v televizi: Příliš mnoho dobrého může být… báječné!

Máte v rodině celiatika a rádi byste se naučili vařit zdravě, ale přitom chutně? Jednou z možností, jak se to naučit, je návštěva školy vaření CookFriend, jejíž hlavním mottem jsou bezmasá jídla a zdravá strava. Kurzy jsou připravovány tak, aby byly vhodné jak pro celiatiky, tak diabetiky a alergiky na laktózu či jiné alergeny. Neváhejte a navštivte i Vy zcela originální kurzy vaření! Praha je plná kurzů, kde Vás naučí vařit, ale na žádném z nich se nenaučíte to, co ve škole vaření CookFriend.

Zpět nahoru