Beta – glukany

beta glukany e1603351131134

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Organické makromolekuly přírodního původu lineární i větvené struktury, nejúčinnější: beta-1,3-D glukan. Beta-glukany jsou velmi různorodá skupina přírodních polysacharidů, jejichž základní stavební jednotku představuje molekula monosacharidu glukózy. To je stejné i u všech ostatních přírodních polysacharidů, o kterých jste se ve škole jistě učili, jako je živočišný glykogen nebo rostlinná celulóza a škrob. Beta-glukany se od nich liší způsobem, jakým jsou jednotlivé molekuly glukózy navzájem spojeny. Odborně se této vazbě říká beta-glykosidová. Beta-glukany tedy nejsou ani celulóza, ani škrob, ačkoli jsou jim stavebně velmi podobné, jejich účinky jsou však z úplně jiného oboru. Zatímco celulóza má funkci stavební a škrob zásobní, beta-glukany plní funkci ochrannou. Jsou součástí buněčných stěn bakterií, kvasinek, hub, řas a některých vyšších rostlin, především obilovin.

Celý svět je na houby

Lidé nepotřebovali lékařské výzkumy a vědecká potvrzení na to, aby si již před mnoha tisíci lety všimli, že některé sušené houby jsou mimořádně léčivé a podporují přirozenou obranyschopnost těla. U Ötziho, „ledového muže“ objeveného v alpském ledovci, se našel váček s léčivými houbami. Konkrétně šlo o choroš březový, který byl jistě důležitou výbavou první pomoci, protože zastavuje krvácení a má protizánětlivé účinky; znají ho i indiáni v Severní Americe. Dalším příkladem léčebného používání hub již v neolitu je rezatec šikmý neboli čaga, který je součástí pradávné lidové medicíny Ruska a Pobaltí. V Japonsku je to shiitake a v Číně zase reishi. Vypadá to, že napříč všemi kontinenty lidé uctívali dřevokazné houby pro jejich mimořádné léčivé vlastnosti.

Pozor, nevařit!

Léčivých schopností všech beta-glukanů je možné využít jen a pouze v syrovém stavu. Teplem se tyto látky rozkládají. Takže beta-glukany, které se hojně vyskytují v pivních kvasnicích, v chlebu ani pivu už nefungují. Glukany přítomné v ovesných vločkách by se byly bývaly daly využít, kdyby se oves před lisováním nespařil. Guláš z hlívy ústřičné bude možná dobrý, ale o beta-glukany už v něm nezavadíte. Proto se výtažky z léčivých hub získávají řízenou extrakcí za studena.

Podpora vlastních schopností

Je zajímavé, že beta-glukany samy o sobě žádné patogenní organismy ani rakovinné buňky nelikvidují. Naopak podporují vlastní obranné mechanismy těla, aby si s infekcí nebo rakovinnou buňkou, která se vymkla kontrole, poradily samy. Beta-glukany podněcují činnost makrofágů, ale také tvorbu imunoglobulinů. Posilují tedy specifickou i nespecifickou obranyschopnost těla. Této podpory je možné využít u bakteriálních a virových infekcí, nádorového bujení a při jeho prevenci. Za léčivými schopnostmi medicinálních hub nestojí jen beta-glukany, fungují v synergickém komplexu s ostatními biologicky aktivními látkami, vitaminy, minerály, flavonoidy, organickými kyselinami a fytosteroly… V tomto propojení pak působí nejen na podporu imunity, ale též jako adaptogeny či antioxidanty. Až půjdete na podzimní procházku do lesa, povšimněte si chorošů na starých břízách, to oni byli první pomocníci pro nesmírně houževnatý lid, jehož my jsme potomci. Jejich moudrost a zkušenosti jsou součástí našeho genetického dědictví. Užívání beta-glukanů tedy není žádný moderní trend, ale pradávná medicína.

Zdroj: www.energy.cz