Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Berberin

23.06.2012
V některých doplňcích stravy či prostředcích přírodní kosmetiky se můžeme setkat s látkou označenou jako berberin. Berberin se vyskytuje v přírodě v některých rostlinách a je řazen mezi alkaloidy. Můžeme ho najít v opuncii (rostlina známá také pod názvem nopál, jedná se o středoamerický druh kaktusu), dřišťálu obecném nebo také v řebříčku. Po dřišťálu obecném, latinsky berberis vulgaris, tento alkaloid obdržel své jméno.

Je třeba zdůraznit, pokud se týče doplňků stravy, je třeba užívat berberin obsažený pouze v doplňcích stravy, nikoliv podomácky připravené z některé ze zmiňovaných rostlin. Hlavně je se třeba vyvarovat v našich podmínkách rostoucího dřišťálu obecného (a samozřejmě i dalších rostlin). Alkaloidy patří k organickým sloučeninám, které mají z hlediska farmakologie silné fyziologické účinky a jejich uživání v samoléčitelství formou domácky připravených přípravků by bylo nezodpovědné. Naproti tomu ve vyráběných v doplňcích stravy je výrobcem garantováno množství zdraví prospěšné, nikoliv množství zdraví nebezpečné. O to více je zajímavé, pokud se takový alkaloid objeví v nabídce doplňků stravy či léčebné kosmetiky.

U berberinu je uváděno, že příznivě stimuluje játra a v případě úzkosti má pozitivní efekt na nervovou soustavu. Naopak v případě předávkování dráždí nervovou soustavu, což může způsobit ochrnutí nervových center a následnou smrt, pokud není poskytnuta pomoc (toto je právě výrazné u dřišťálu, který obsahuje další alkaloidy).

Právě ze zmíněných důvodů se ve výrobě používá výtažek z opuncie například v přípravku Blue Step. Opuncie navíc obsahuje další užitečné složky. Patří k nim vitamíny, minerály, lignin, celulozu, hemicelulozu, pektin a slizy, které obsahují vlákninu. Díky svým účinkům pozitivně působí při zvýšené hladině krevního cukru, cholesterolu, podporuje sekreci trávicích šťáv, nebo je také využitelný při redukčních režimech, kdy podporuje hubnutí tím, že pomáhá omezit vstřebávání cukrů a tuků.

Berberin je možné najít i v přípravcích přírodní kosmetiky - v přípravku Detoxin krém. Zde je berberin obsažen ve výtažku z rostliny korkovník amurský a pomáhá redukovat bakterii způsobující akné. Korkovník amurský je široce rozložitý strom, který působí velmi dekorativně. Jak název napovídá, pochází z oblasti Poamuří a sloužil jako zdroj k výrobě korku.

Berberin se také vyskytuje ve formě protoberberinů ve výtažcích u africké vrby Enathia chlorantha, která společně s obsaženou kyselinou olejovou pomáhá redukovat velikost pórů a lesk pokožky. Tento výtažek lze najít v přípravku Pureceutical.


Související články:
Byliny - balzám pro naše játra
Jak vyzrát na cholesterol
Bylinky a hubnutí
Dřišťál obecný (Berberis vulgaris)
Koptis čínský
Korkovník amurský
Nopál – Opuntia ficus indica


23.06.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

536,- Kč

490,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS