Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Bedrník větší

19.10.2014
Bedrník
Bedrník větší je i nám dobře známá bylina, který roste nejen hojně u nás, ale vlastně téměř v celé Evropě. Jeho latinský název je Pimpinella major a patří do čeledi miříkovité (Apiaceae). Je to vytrvalá rostlina, dorůstající výšky až 60 cm. Má lysou nebo téměř lysou lodyhu, Kořen je vřetenovitý, hojně rozvětvený a vydává zápach, označovaný jako "kozlí", který je pro nás dosti nepříjemný.

Je pro něj charakteristické, že květy, které mají bílou nebo narůžovělou barvu, se sdružují do skupenství, označované jako okolíky - nejprve do menších a tyto menší do větších okolíků. Roste vlastně všude - na loukách, v křovinách či na pastvinách a vyskytuje se spíše na kamenité a suché půdě.

 

Ke sbíraným částem patří hlavně kořen (pozor na zápach!), ale někdy se uvádí i oddenek a nať. Kořen se sbírá nejlépe na jaře či na podzim.

 

Nať je doporučovaná vnitřně užívat při plicních onemocněních a rovněž k podpoře lepší činnosti trávicího traktu. Zevně se nať aplikuje při křečových žilách.

 

Kořen je doporučován při zánětech průdušek a kašli (zvyšuje sekreci sliznic). Mezi další nemoci, kdy se uvádí jeho použití, lze zmínit nachlazení a katary horních cest dýchacích. V lidové medicíně se používá při zánětech močového měchýře a ledvin a na podporu vypuzení ledvinových a močových kamenů (snižuje jejich soudržnost).

 

Dále se uvádí, že kořen jako rostlinná droga působí detoxikačně a podporuje imunitu. Zevně se uvádí jeho aplikace při zánětech ústní a hltanové sliznice. Také se v lidovém léčitelství přidával do koupele pro lepší hojení ran, protože působí hojivě a antisepticky.

 

Kořen se používá ve formě tinktury (lihový extrakt) nebo nálevu. Obsahuje zejména silice (asi 0,4 %) s aromatickými kumariny (pimpinellin) a deriváty eugenolu a dále třísloviny, hořčiny, soli vápníku a draslíku, pektin, sliz, saponin a tanin. Bedrník větší se nesmí užívat v těhotenství a u někoho pití tinktury či nálevu z kořene může vyvolat fotosenzitivní reakci (přecitlivělost na světlo).

 

Důležité je upozornit, že podobné působení jako bedrník větší má i jeho příbuzný bedrník obecný (menší). Jsou si podobné i vzhledem. Na závěr jako zajímavost je možné uvést, že mladé listy se užívají jako koření do polévek a omáček v oblasti Středozemního moře.

 

Celková nabídka přípravků obsahující bedrník větší.


Související články:
Jedlé rostliny – podrobný přehled
Bylinky a kašel
Bylinky a trávící potíže
Bedrník obecný


19.10.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS