Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Bedrník anýz (Pimpinella anisum)

25.01.2015
Anýz
V přírodních přípravcích se někdy můžeme setkat s ingrediencí pod latinsky tajuplným označením Anisi aethoreleum, což se česky překládá jako anýzová silice. Též se latinsky označuje jako oleum anisi, tedy anýzový olej, což je totéž. Získává se z rostliny Pimpinell anisum neboli bedrník anýz. Jedná se o jednoletou rostlinu, která je řazena do čeledi miříkovitých. Původem pochází ze Středozemí či z oblasti Malé Asie.

Dnes se pěstuje i u nás. Pro léčebné účely se používá plod této rostliny, což je dvounažka zelenošedé až šedohnědé barvy. Tento plod velmi charakteristicky voní a právě tuto vůni dodává ona silice, které se dá zpracovat a vzniká tak (i podle Evropského lékopisu) Anisi aethorelum. Sama o sobě by se čistá silice neměla příliš používat, při jejím předávkování může dojít k otoku mozku a plic.

 

V lidovém léčitelství se používá hlavně nálev ze semen rostliny. Díky obsahu silic právě podporuje vykašlávání a pomáhá mírnit křeče žaludečního svalstva. Je součástí i některých dětských čajů proti nadýmání. Působí i v dalších ohledech pozitivně v oblasti trávicího traktu - zlepšuje trávení či podporuje tvorbu žluče. Rovněž také, jak již bylo naznačeno, pomáhá zmírňovat plynatost.

 

Zajímavé také je, že jeho žvýkání pomáhá zmírňovat zápach z úst. Používá se i jako koření pro svoji nasládlou, kořenitou chuť. Například se dává do hruškového kompotu či do pečiva. Také se používá při nakládání červené řepy či při přípravě likérů.

 

Samotná anýzová silice má podobné účinky - používá se při onemocněních horních cest dýchacích, při potížích se žaludkem či dokonce jako mírné afrodisiakum. Jak již bylo zmíněno při jejím použití, je třeba postupovat opatrně, stačí aplikovat pár kapek - buď do aromalampy nebo do koupele či masážní emulze. Vždy platí dávkovat uváženě a je vhodné dodržet vždy nízkou koncentraci.

 

Některé zdroje uvádějí, že je vhodná i při migréně. V přírodní kosmetice má tato silice široké použití - je součástí tekutých i pevných mýdel, šampónů, sprchových gelů, koupelových solí či voskových svíček.

 

Celková nabídka přípravků obsahující Bedrník anýz.


Související články:
Anýz vonný (Pimpinella anisum)
Aromaterapie - použití
Onemocnění horních cest dýchacích
Koření nejen pro trávení, ale i pro zdraví
Koření proti parazitům
Muškátovník pravý (Myristica fragrans)


25.01.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Mozkové vlny: Která hladina vědomí je pro zdraví nejlepší?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
5 tipů pro každodenní detoxikaci
Nízký krevní tlak
Hroznové víno – zásobárna přírodních látek
Očista tlustého střeva pomocí přírodních látek
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS