Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Be Parents - cesta k početí

28.11.2017
Rodina
V současné době stále více párů hledá cesty, jak vyřešit nemožnost mít spolu děti. K dispozici jsou různé metody, zejména metoda asistované reprodukce pod dohledem lékařů. K podpoře tohoto úsilí je možné užívat i některý ze složených přírodních přípravků, které jsou na našem trhu dostupné. Jedním z takových přípravků je i Be Parents od firmy Natural Medicaments určený pro ženy v produktivním věku, které chtějí otěhotnět. Jaký význam mají obsažené složky pro organismus ženy, která plánuje těhotenství?

Be Parents

Přípravek Be Parents obsahuje vápník, kyselinu listovou (vitamin B9), kyselinu pantothenovou (vitamín B5), vitamín C, extrakt z macy (lepidum meynii neboli řeřicha peruánská), extrakt z fenyklu, vitamín B3 (niacin), mangan, extrakt z ostružiníku maliníku, kontryhele obecného a rakytníku řešetlákového, vitamíny B1, B2 a B6 (tiamin, riboflavin a pyridoxin), vitamín D3 (cholekalciferol) a vitamín B12 (cyanocobalamin).

 

Vitamín C (kyselina askorbová) je důležitý pro posílení organismu ženy, která plánuje těhotenství. Patří k antioxidantům. Antioxidanty jsou skupiny vitamínů nebo jiných přírodních látek, které ochraňují organismus budoucí maminky před škodlivým vlivem některých volných radikálů z okolního prostředí. Rovněž příznivě působí na stav její pokožky. Pro zajímavost, některé zdroje uvádějí, že denní příjem vitamínu C (i například ve formě vody s citronovou šťávou) může podpořit plodnost zvýšením hladiny progesteronu.

 

Progesteron je steroidní hormon, nezbytný pro přípravu a udržení těhotenství. Rovněž je důležitý pro podporu rozvoje mléčné žlázy. Během sekreční fáze menstruačního cyklu (v jeho druhé polovině) je progesteron produkován ve žlutém tělísku vaječníků. Progesteron způsobuje změny sliznice dělohy, aby mohlo nastat přijetí oplodněného vajíčka. Jakmile dojde k oplodnění, přebírá tvorbu tohoto hormonu vyvíjející se placenta. V malém množství se tvoří také v nadledvinkách.

 

Vitamín B9 (kyselina listová) pomáhá udržovat červené krvinky, podporuje zdravou funkci nervů a chrání rovněž plod před vrozenými vadami (prevence před vznikem rozštěpu a špatným vývojem mozku a míchy). Navíc chrání srdce a celý kardiovaskulární systém tak, že pomáhá organismu rozkládat homocystein, sloučeninu podobnou aminokyselinám, která může zvyšovat riziko kardiovaskulárních chorob.

 

S přítomností vitamínu B9 souvisí i vitamín B12 (cyanocobalamin), který je rovněž v přípravku obsažen. Jeho přítomnost je důležitá pro podporu kyseliny listové. Vitamín B12 je významný tím, že přispívá k optimální tvorbě červených krvinek a k normální funkci imunitního systému. Je velmi důležitý v těhotenství pro růst a vývoj plodu, protože hraje důležitou roli při tvorbě DNA a RNA (genetického materiálu v buňkách).

 

Velmi důležitý pro ženu, chystající se otěhotnět, je rovněž vitamín E (tokoferol). Označení vitamín E je vlastně souhrnný název pro skupinu látek označovaných jako tokoferoly. Vyskytují se ve čtyřech formách – alfa, beta, gama a delta. Nejúčinnější, a tudíž nejvyužívanější, je alfa-forma. Vitamín E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus. Některé zdroje uvádějí, že chrání proti toxinům z cigaretového kouře a jiných znečišťujících látek. Vědci zatím zkoumají možnosti, zda vitamin E může pomáhat při boji proti nemocem jako jsou rakovina či ateroskleróza a které souvisejí s působením volných radikálů. Vitamín E, mimo jiné, podporuje nespecifickou imunitu u nastávající maminky. Podstatné jsou ale pro ženy vlastnosti tohoto vitamínu, kvůli kterým je označován jako “vitamín plodnosti”, a to proto, že jeho nedostatek může způsobit poruchu funkce pohlavních žláz, což může mít za následek neplodnost.

 

Vitamín B5 - kyselina pantotenová je dalším vitamínem z vitamínů skupiny B. Tato kyselina má základní význam pro účinek řady enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů a cukrů, produkci glukokortikoidů, pohlavních hormonů. Z hlediska vývoje plodu je důležité jeho vliv na správnou funkci nervového systému a nadledvin či pro normální růst varlat.

 

Dalším z obsažených vitamínů ze skupiny B jsou vitamíny B3 (niacin), B1, B2 a B6 (thiamin, riboflavin a pyridoxin).

 

Vitamín B3 (niacin) je významný pro uvolňování energie ze sacharidů. Dále pomáhá udržovat zdravý mozek a nervové buňky. Zmírňuje stavy úzkostí, nespavost a deprese. Podílí se na udržování optimální hladiny krevního cukru, dobrého stavu kůže, dobrém stavu nervového systému a zažívacího traktu. I u tohoto vitamínu je zmíněno, že těhotné a kojící ženy mají jeho zvýšenou potřebu.

 

Vitamín B1 (thiamin) je důležitý pro období těhotenství a následně i pro období kojení. Je to dáno tím, že tato období znamenají pro ženu zvýšený výdej energie, a to může mít za následek nedostatek vitamínu B1. Tento vitamín je důležitý pro správné fungování nervového nebo srdečního systému. Vitamin B1 v kombinaci s ostatními členy skupiny vitaminů B pomáhá zlepšovat trávení. Je vědecky prokázáno, že nedostatek thiaminu souvisí se zhoršováním duševních chorob.

 

Vitamín B2 (riboflavin) hraje důležitou roli v aktivitách řady enzymů, které se podílejí na štěpení a využití sacharidů, tuků a proteinů (bílkovin) nebo také na produkci energie uvnitř buněk. Jeho preventivní užívání je doporučeno v období těhotenství. V kůži umožňuje metabolismus a výživu kožních adnex (žlázy potní a mazové). Působí tím příznivě k udržení zdravé pokožky, vlasů a nehtů. Účastní se též na tvorbě krevních elementů (krvinek) a zárodečných buněk. Ovlivňuje činnost nervové soustavy a mozku. Účastní se tvorby nukleových kyselin a napomáhá růstu. Důležité pro ženy, které se snaží otěhotnět je to, že podporuje plodnost u ženy.

 

Vitamín B6 (pyridoxin) má důležitou úlohu v aktivitách mnoha enzymů. Hraje významnou roli při rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy, ale také při uvolnění zásob cukrů v játrech a svalech a jejich přeměnu na energii. Je také důležitý při tvorbě vitamínu B3 neboli niacinu. Má i významnou úlohu při produkci červených krvinek a protilátek, je důležitý pro zdravou kůži a dobré trávení. Pyridoxin podporuje prodloužení druhé poloviny menstruačního cyklu, napomáhá snižovat zvýšenou hladinu prolaktinu (může být příčinou anovulace) a zmírňuje menstruační bolesti. Podle některých studií může pomoci zlepšit ranní nevolnosti u těhotných žen.

 

Maca - napomáhá plodnosti žen, a kromě toho příznivě reguluje menstruační cyklus. Důležité pro početí je, že užívání macy zvyšuje i libido (u obou partnerů) a tím i více chuti k sexu. Maca má velmi příznivý vliv na vitalitu organismu (posiluje fyzickou i psychickou kondici, vytrvalost, zvýšení odolnosti na stres, délku a komfort života).

 

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) působí proti nadýmání a podporuje trávení. Je důležitý po porodu, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.

 

Poslední obsažený vitamín - Vitamín D3 (cholekalciferol) - reguluje prostřednictvím řady mechanismů rovnováhu vápníku a fosforu a tím ovlivňuje výstavbu kostní tkáně. Ve střevě například zvyšuje produkci proteinu, který zajišťuje vstřebávání vápníku do krevního řečiště, zlepšuje rovněž vstřebávání fosforu z trávicího traktu a zvyšuje resorpci (tj. zpětné vstřebávání) vápníku v ledvinách. Jeho příjem je důležitý pro ženy v těhotenství, protože hladina vitaminu D3 v těhotenství ovlivňuje růst kostí dítěte v časném dětství.

 

Minerál mangan patří mezi stopové prvky obsažené v našem organizmu a jeho pravidelný přísun v potravě je důležitý. V organismu hraje významnou roli v řadě fyziologických pochodů, kterých se účastní buď jako součást enzymů (např. v antioxidačních dějích) nebo jejich aktivátor (např. enzymů podílejících se na metabolismu cukrů, aminokyselin a cholesterolu). Podporuje normální vývoj chrupavky a kostí (je přidáván do přípravků upravujících bolesti kloubů) a proces hojení.

 

Na závěr nám zůstaly extrakty ze tří léčivých rostlin - ostružiníku maliníku, kontryhele obecného a rakytníku řešetlákového.

 

Ostružiník maliník (rubus ideaus) obsahuje vitamín C, třísloviny, flavony, organické kyseliny, zejména kyselina citronová), cukry, slizovité látky, pektin, barviva, karoten, stopy silic a další. V minulosti jej porodní báby doporučovaly pro hladký a rychlý porod. Maliník napomáhá tonizaci dělohy, uvolňuje děložní svalstvo a svalstvo pánevního dna, působí proti křečím, zmírňuje bolesti při kontrakcích, tlumí poševní záněty, na které mnoho žen v těhotenství velmi trpí.

 

Kontryhel obecný (alchemilla vulgaris) z účinných látek obsahují třísloviny, flavonoidy, leukocyanidy a další látky. Tato léčivá bylina se užívá jako adstringens a mírné antiflogistikum při nespecifických akutních průjmech. V lidovém léčitelství se podával těhotným ženám, protože posiluje ženské pohlavní orgány, zvyšuje šanci na otěhotnění a snižuje riziko potratu. Pokud by ho ale těhotná žena, chtěla pít jako samostatný čaj, měla by to probrat s lékařem.

 

Poslední z nich je rakytník řešetlákový ((Hippophae rhamnoides). Tato léčivá rostlina (spíše keř) obsahuje rostlinné silice, řadu vitaminů (A, C, skupinu B, PP, E), minerály a enzymy. Obsah vitamínů C je velmi značný.  Rakytník je vzhledem ke svému složení posilujícím přírodním prostředkem, který dodává tělu důležité látky, zvyšuje jeho odolnost a působí celkově tonizačně.

 

Doporučujeme přípravek Be Parents na podporu početí.


Související články:
Řešení neplodnosti bez stresu
Neplodnost, funkční sterilita ženy
Jak bojovat s mužskou neplodností?
Jak otěhotnět? Fytoestrogeny a další přírodní látky jako pomocníci pro úspěšné otěhotnění


28.11.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS