Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Batole od 12 do 15 měsíců

11.04.2008
https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xbatole11.jpg Rozloučili jsme se s kojeneckým věkem a vstoupili jsme do věku batolícího. Ten se oficiálně počítá od prvních narozenin dítěte. Po dovršení jednoho roku jsou již u dítěte patrné charakteristické rysy jeho osobnosti. Typická je pro děti v tomto čase silná zvědavost, která souvisí se vším co jej obklopuje. Rodiče by měli zvědavost jejich potomka respektovat i přes problémy, které může způsobovat a proto je vždy důležité, aby děťátko neustále doprovázeli. Zvědavost a následné prozkoumávání je velmi důležitou etapou vývoje dítěte, protože díky pozorování a následnému ohmatávání věcí se postupně zdokonaluje a posunuje dále.

Děťátko v jednom roce života se již dokáže pohybovat samo, ať už po čtyřech nebo vestoje, za ruku s dospělým či dokonce bez jeho pomoci. Není vůbec důležité, že nedokáže chodit úplně bez pomoci, nebrání mu to pohybovat se velmi mrštně z místa na místo. Během dalších měsíců bude dělat velké pokroky – naučí se udržovat rovnováhu, samo se postavit a jít. Každé dítě dosáhne tohoto pokroku svým vlastním tempem. Dítě nemá totiž rádo, když je omezováno v pohybu. A nemusí to být jenom ohrádka či plot na zahradě, na který narazí, ale i chvíle, kdy musí sedět na vysoké židličce, ze které nemůže utéct. Podmínkou je však zajistit prostor, kde dítě tráví čas proti nebezpečí úrazů. Mezi tyto rizika patří hlavně pád z výšky, dusení se drobnými předměty, otravy léky nebo čistícími prostředky. Ústa jsou pro dítě pořád hlavním prostředkem poznávání nových věcí. Díky jim dítě prozkoumává nové předměty, tím spíše, že má v tomto životním období díky vzrůstajícímu tlaku budoucích zubů obzvláště citlivé dásně.

 

V tomto období již některé děti umí pít samy z hrníčku. Určitě nemusím připomínat, že je pro ně velmi dobré, jsou-li ještě částečně kojeny, doporučuje se do dvou let věku. Jiné děti zase dokáží postavit věž ze dvou větších kostek, které drží ještě každou v jiné ruce, což již svědčí o značně vyvinuté motorice. S pomocí ukazováčku a palce umí děti vytvořit špetku, jenž jim umožňuje mnohem jemnější pohyby, například vzít malý kousek jídla či smítko.

 

Po jednom roce života děťátka již začínáme hovořit o skutečných počátcích řeči. Dítě sice ještě nemluví, ale sbírá a následně si dobře ukládá slovní materiál. Proto je velmi důležité, aby bylo na dítě neustále mluveno při všech možných příležitostech (komentovat činnosti, jednoduše vysvětlovat, prohlížet věci a knihy). Výuka mluvení by měla být co nejvíce formou hry.

 

Přibližně od dvanácti do patnácti měsíců je u většiny dětí vhodná doba s učením na nočník. I zde je důležité si uvědomit, že všechno má svůj čas a každé děťátko je naprosto jiné. Rozhodně nedejte na řeči jiných žen, “že jejich dítě již sedělo na nočníku v osmi měsících“ a podobně. I když se to nepodaří v patnácti měsících či později, vůbec nic se neděje. Holt jen vaše dítě si plnými doušky užívá maminčino opatrování a nikam nespěchá. Ani vy nikam nespěchejte. Všechno má svůj čas a nic vám neuteče.

 

Kolem patnáctého měsíce věku je již dětský organismus dosti zralý na hygienický návyk zvaný smrkání. Dítě by si to mělo cvičit, protože ucpaný nos brání správnému dýchání a přináší mnohé zdravotní komplikace. Některé děti si již v tomto období začínají věci vynucovat. Právě teď by rodiče měli začít uplatňovat pravidla a stanovit si přesné hranice. Nyní je už nutné dítě začít učit, co znamená rodičovské „ne“.

 

Pro dítě v každém věku, ale v tom neútlejším přece jen nejvíce, je důležitá mateřská láska. Vychutnávejte si ty krásné chvíle, které spolu prožíváte. Zásobujte své děti polibky, hlazením a smíchem, věřte, že tyto vzpomínky nebudou nikdy zapovězeny.


Související videa:
VIDEO: Vím, co jím: 3. díl Maminka už ví... BATOLE


11.04.2008
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Ostatní


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS