Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Barevné nehty (změna ve zbarvení nehtů může signalizovat poruchu zdraví)

09.04.2010
Do naší poradny přichází nesčetné množství dotazů na různé změny v zabarvení nehtů. Je tedy vhodné sepsat přehled a možnosti terapie tohoto fenoménu. Bílé skvrny - mohou být získané nebo vrozené. Skvrny mají různý tvar, mohou být totální, částečné, proužkovité a nejčastěji drobně skvrnité formy. Vrozené - totální bývají často spojené s jiným vrozeným defektem.

Získané skvrny prozrazují důsledek prodělaného onemocnění, například otravy arzénem nebo thaliem, infarktu myokardu, opakovaných horeček, spálenin apod. Ve většině případů však se taková souvislost zjistit nedá. Dodnes se vedou spory, jak k takové bílé skvrně dochází. (Vzduch? Nedokonalá keratinizace?) Difúzní mléčně bílé zbarvení může mít souvislost s chronickými ledvinovými a jaterními poruchami. Bílé pruhy na nehtech mohou oznamovat, že ledviny nejsou schopny filtrovat bílkoviny z moči. Bílé tečky naznačují nedostatek zinku či vápníku a komplexu vitamínu B. Bledé nehty jsou projevem chudokrevnosti.

Žluté skvrny

Nejčastěji se vyskytují u kuřáků, někdy po užívání tetracyklinových antibiotik a chemikálií na vlasy. U lupénky jsou pozorovány olejové skvrny pod nehtovou ploténkou.  U pacientů s psoriatrickou artritidou se mohou objevit nejčastěji následující změny nehtů rukou nebo nohou: drobné dolíčky, bílé skvrny, linie, které běží napříč přes šířku nehtu, tlustější kůže pod nehtovou ploténkou, ztráta nehtu (nehet obvykle začíná „slézat“ od vrcholku směrem ke kořenu), třepení a oslabování nehtu. Žlutou barvu mají nehtové plísně.


Hnědočerné zbarvení
Hnědočerné zbarvení najdeme u hematomů (modřin), které jsou umístěny pod nehtem, vzácně imituje névus či melanom. Podobný obraz se objevuje po použití antimalarik, je po fenolftaleinu, antipyrinu – v nehtovém lůžku může vyvolat temně modré zbarvení. Zbarvení do modra může znamenat nedostatečné zásobení organizmu kyslíkem, tedy může poukazovat až na špatnou funkci plic nebo krevního oběhu. Bodové hematomy se vyskytují i při lupénce a při chronické rentgenové dermatitidě. Kvasinky a plísně mohou zbarvit nehty černě a zeleně (pseudomonas aeruginosa).

V celostní medicíně platí pravidlo:

Když znám příčinu, mohu něco léčit, když ji neznám, léčba nepřinese efekt. Týká se to tedy i změn nehtů. Nejprve je třeba hledat celkové souvislosti a pak lze hovořit o tom, že k léčení nehtů na rukou i na nohou je nejlepší metoda úpravy stravy. Podle odborníků bychom měli používat bioflavonoidy. Patří k nim hesperin, hesperidin, eriodictyol, quercetin, quercertrin, rutin aj. Bioflavonoidy jsou látky rostlinného původu, jsou obsaženy prakticky ve všech rostlinných buňkách. Zde zpravidla doprovázejí vitamín C. Ovoci a zelenině dávají typické zabarvení. Nacházíme je hlavně v citrusovém ovoci, švestkách, višních, malinách, ostružinách, jahodách, ale také v šípcích, paprikách, mrkvi, zeleném salátu, rajčatech a dalších. Z obilovin je na bioflavonoidy bohatá pohanka. Obsahuje hlavně rutin. V citrusovém ovoci je největší koncentrace bioflavonoidů v bílé dužnině pod povrchovou slupkou. Mezi hlavní nepřátele bioflavonoidů patří - podobně jako je tomu u vitamínu C – teplo a světlo, var, voda, kyslík a kouření. Z léků acylpyrin, některé léky na spaní a antikoncepční tablety.


Pokud je podstatou problému porucha ukládání vápníku, pak lze doporučit extrakt přesličky rolní. Ta obsahuje koloidní kyselinu křemičitou (hydratovaný koloidní oxid křemičitý), která úspěšně napomáhá podporovat ukládání vápníku. Křemík v této optimálně vstřebatelné formě je vhodným doplňkem pro výstavbu kolagenových a elastinových vláken struktur, nejenom na stavbu kostí, chrupavek, zubů a vlasů, ale právě i nehtů. Doplněním této optimální formy organického křemíku dochází k obnovování pružnosti a pevnosti, snižuje se lámavost nehtů tím, že koloidní oxid křemičitý na sebe váže vodu, udržuje a zlepšuje jejich pružnost a zabarvení.


Celková nabídka přípravků pro krásné a zdravé nehty.


Související články:
Nemoci nehtů
Pro krásu vlasů a nehtů
Křemík
Ukaž mi tvé nehty a já ti povím, co jíš


09.04.2010
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

360,- Kč

317,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS