Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Barborka obecná

07.09.2014
Barborka obecná
Barborka obecná (Barborea vulgaris) je bylina patřící do čeledi brukvovitých. Jak název napovídá, je zasvěcena svaté Barboře, patronce horníků a kameníků. Je to dvouletá nebo vytrvalá rostlina, jejíž lodyha je vzpřímená a silná a která kvete žlutě.

V prvním roce vytváří obvykle jen listy, ale ve druhém roce teprve vykvétá právě zmíněnými žlutými květy, které nejsou pro nás z hlediska přírodní medicíny důležité. Objevuje se nejen v Evropě, ale také v Asii, Kavkazu i na řadě jiných míst. Její listy, míněna přízemní růžice listů, se dají jíst. V dobách, kdy byl nedostatek jiné salátové zeleniny, se její listy dávaly do salátů nebo se vařily jako zelí. Samotné lístky mají ostře kořeněnou chuť, podobně jako například řeřicha. V dnešní době je už hodně zapomenutá, což je celkem škoda. Je důležité si ale uvědomit, že pro podobnost květů a listů je možné barborku obecnou zaměnit s hořčicí polní (Sinapis arvensis) nebo ředkví polnicí (Raphanus raphanistrum). Od nich se odlišuje velkými terminálními laloky na koncích listů. Dorůstá výšky až 50 cm.

 

Nyní budeme opět věnovat pozornost jejím jedlým listům. Je to zajímavé zejména proto, že obsahují hodně vitamínu C a betakarotenu (provitamínu A).

 

V lidovém léčitelství se vnitřně listy doporučovaly pro jejich močopudný účinek a zevně jako hojivé náplasti na otevřená poranění. Dále se šťáva z rostliny používala proti žaludečním potížím. Používala se i do směsí na čištění krve a k povzbuzení chuti k jídlu. Svůj význam i v těžkých dobách mělo i to, že se dala sklízet nepřetržitě až do zimy a tím i v době, kdy již padal sníh, byl zajištěn vitamín C (na rozdíl ode dneška nebylo dosažitelné ovoce). Patří tak i k bylinám, které zůstávají i pod sněhem zelené, ze známějších rostlin je taková petržel.

 

Tato bylina se dá celkem jednoduše pěstovat i na našich zahrádkách. I když je dnes její význam malý (maximálně si ji někdo podle názvu splete s barborkami, které známe z předvánočních doby), neměla pro svoji houževnatost, se kterou přežívá v zasněžené krajině a pro svůj bohatý obsah vitamínu C (a dalších látek), upadnout zcela v zapomnění.


Související články:
Petržel - symbol radosti a slávy
Řeřicha setá (Lepidium sativum)
Jak zdravě zhubnout jednou provždy 14 – bylinky a jejich magický účinek na naše tělo
Aloisie trojlistá


07.09.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Etikoterapie – 7 pocitů, které nám poškozují zdraví
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Priessnitzův obklad
Vytváření domněnek nás předurčuje k utrpení. Jak je nevytvářet?
5 prospěšných látek pro duši - kde je najít
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Jak to udělat, abyste zvýšili pravděpodobnost, že druzí vyhoví vaší žádosti
Otoky nohou
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS