Bambucké máslo – poklad černého kontinentu jako základ přírodní kosmetiky

Bambucké máslo. Shea Butter. Karité. Oficiální název dle INCI pro označování na kosmetických výrobcích je Butyrospermum parkii. Různé názvy stejné, v posledních letech opěvované složky kosmetiky pečující o pleť a pokožku celého těla. Podíváme se, o co se jedná.

Bambucké máslo je ryze přírodní surovina. Získává se rozemletím upražených semen plodů ořešáku Shea (Vitellaria paradoxa), stromu rostoucího v úzkém pásu rovníkové Afriky. Český, avšak dnes nepříliš používaný výraz je máslovník. Označení Karité je zažito především v samotné Africe, kde je tento dar přírody hojně používán již odpradávna jako balzám na kožní poranění, k péči o pokožku, její hydrataci a ochraně před extrémními vlivy počasí, především před sluncem. Bambucké máslo totiž působí jako UV filtr o přibližné hodnotě 4. Na černém kontinentu je karité zároveň potravinou.

Co je na bambuckém másle tak cenné?

Je vskutku bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitamíny, především A, D, E a F. Především vitamín E, tzv. tokoferol, je velmi silným antioxidantem, čímž chrání buňky před volnými radikály a tím zpomaluje stárnutí, dokonce dle průzkumů působí prokazatelně jako prevence proti nádorovému bujení (Thompson et al. 2009). Máslo působí antibakteriálně a protizánětlivě. Navíc je opravdu velmi dobře snášeno citlivou pokožkou. Svými vlastnostmi je předurčeno jak k běžné hydratační péči o pokožku, tak k ošetření podráždění, popálenin, atopických exemů, lupenky, dermatitid, suchých opruzenin apod.

Na našem trhu se setkáte převážně s použitím rafinovaného bambuckého másla, při troše hledání však lze nalézt i máslo nerafinované. Rafinované máslo se filtruje po zahřátí na 400 stupňů Celsia, přičemž jsou tímto procesem některé cenné látky degradovány a následně se do rafinovaného másla znovu přidávají. Takové máslo má jasně bílou barvu, je stabilní a jeho trvanlivost je při správném skladování i roky. Nerafinované organické máslo, které je spíše hnědé a obsahuje drobné nečistoty, je dá se říci cennější tím, že neprošlo úpravou, nicméně nese riziko kazivosti, výskytu plísní apod. Je určeno k relativně rychlé spotřebě a na českém trhu je výrazně dražší.

Při teplotách nad 40 stupňů máslo zkapalňuje, při nízkých teplotách je naopak velmi tuhé. K pohodlnému rozetření do pokožky je dobré čisté bambucké máslo nechat na dlaních či prstech mírně roztát a poté pomalu vetřít do pokožky. Výhodou je relativně rychlé vstřebání, bambucké máslo má malé molekuly a dobře proniká do pokožky, což je skvělá vlastnost pro to, aby bylo obohaceno a stalo se nosičem dalších látek, které zároveň mohou upravit konzistenci či hydratační vlastnosti bambuckého másla. Úpravy konzistence lze také dosáhnout vyšleháním za tepla, kdy je do másla vehnán vzduch a to se tak stává viskóznější, lépe roztíratelné.

Karité je opravdu skvělým masťovým základem a je škoda, že u většiny výrobců je máslo pouze přidáváno do bází obsahujících vodu, které musí být dále doplněny o chemické konzervanty. Máslo nesnese srovnání s hojně používanou vazelínou, která je ropným produktem a je na ní pramálo hodnotného. Ekvivalentem místní  přírody, který by v určité míře mohl bambucké máslo nahradit, je včelí vosk a další včelí produkty, zde je však rizikový obsah alergenů. Máslo samotné má poměrně dobrou trvanlivost a doplněním kupříkladu o výborný konopný olej, mandlový olej, včelí produkty či ošetřující éterické oleje, jako je levandulový či tea tree lze získat čistě přírodní produkt nabitý účinnými látkami, se skvělými hydratačními a ošetřujícími schopnostmi a vyhnout se tak chemickým přísadám.

Sortiment takto připravených produktů vyrábí v ČR konopná manufaktura DELIBUTUS, která se specializuje na kosmetiku čistě přírodního a veganského původu. Bambucké máslo dále kombinuje s rostlinnými oleji, jako je kokosový tuk, kakaové máslo, jojobový a další oleje, ale předně – doplňuje již tak skvělý produkt přírody o olej a přísady z konopí, které má na pokožku díky svému obsahu cenných látek – předně nenasycených mastných kyselin omega 3 a 6 v optimálním poměru – vliv mnohdy až neuvěřitelný.

Opatrní musí být pouze lidé, kteří používají kortikosteroidy – s těmi se konopí nerado a mezi aplikacemi léčby by měla být alespoň dvoutýdenní mezera.

Bambucké máslo značky DELIBUTUS naleznete v naší nabídce.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.