Balzamovník pravý (myrha)

cm balzamovnik

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Balzamovník pravý je jedna z nejdéle známých léčivých rostlin. Můžeme ji pod názvem myrha najít i v Bibli. I když myrha vlastně neoznačuje rostlinu jako takovou, ale pod tímto názvem se skrývaly ztvrdlé, velké kapky průzračné či červenohnědé klejopryskyřice, která se sbírala z poraněné kůry stromu. Voní intenzivně až hořce, ale je to příjemná vůně.

Je to spíše než rostlina malý strom či keřík, který nebývá větší než tři metry. Má hustou, trnitou korunu a bílé květy. Roste hlavně v Africe a Arábii. Již staří Egypťané ji dávali do balzamovacích směsí a používali ji na hojení ran. Rovněž byly používány jako prostředek na odpuzování hmyzu a na výrobu parfémů. Postupně procházela myrha dějinami lidstva, ať už byla využívána Hippokratem ve starém Řecku (doporučoval ji k léčbě ústních oparů) či například německými mnichy ve středověku. Ti ji používali na léčbu zubních problémů.

Myrha má řadu uváděných účinků, která jsou uváděny v léčitelství. Obsahuje třísloviny a má proto adstringentní neboli svíravý účinek na tkáně. Proto bývá jednou z účinných složek ústních vod. Je také běžnou součástí zubních past pro své antibakteriální účinky. Právě podle některých informací obsahuje látky, které působí na bakterie působící záněty dásní. Extrakt z myrhy tlumí bolest. Je doporučována v léčitelství na hojení různých ran a defektů. Je zpracovávána ve formě tinktury. Rovněž se uvádí, že pozitivně působí na trávicí trakt – pomáhá při plynatosti a podporuje chuť k jídlu. Některé zdroje uvádějí, že podporuje vykašlávání a pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích.

Přípravky s obsahem myrhy by neměly užívat těhotné a kojící ženy a velké dávky mohou vyvolat průjem. V současnosti kromě zmíněných zubních past se rovněž objevuje v kosmetických krémech a parfémech.