prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Balzamovník pravý (myrha)

21.02.2008
Balzamovník pravý je jedna z nejdéle známých léčivých rostlin. Můžeme ji pod názvem myrha najít i v Bibli. I když myrha vlastně neoznačuje rostlinu jako takovou, ale pod tímto názvem se skrývaly ztvrdlé, velké kapky průzračné či červenohnědé klejopryskyřice, která se sbírala z poraněné kůry stromu. Voní intenzivně až hořce, ale je to příjemná vůně.

Je to spíše než rostlina malý strom či keřík, který nebývá větší než tři metry. Má hustou, trnitou korunu a bílé květy. Roste hlavně v Africe a Arábii. Již staří Egypťané ji dávali do balzamovacích směsí a používali ji na hojení ran. Rovněž byly používány jako prostředek na odpuzování hmyzu a na výrobu parfémů. Postupně procházela myrha dějinami lidstva, ať už byla využívána Hippokratem ve starém Řecku (doporučoval ji k léčbě ústních oparů) či například německými mnichy ve středověku. Ti ji používali na léčbu zubních problémů.

Myrha má řadu uváděných účinků, která jsou uváděny v léčitelství. Obsahuje třísloviny a má proto adstringentní neboli svíravý účinek na tkáně. Proto bývá jednou z účinných složek ústních vod. Je také běžnou součástí zubních past pro své antibakteriální účinky. Právě podle některých informací obsahuje látky, které působí na bakterie působící záněty dásní. Extrakt z myrhy tlumí bolest. Je doporučována v léčitelství na hojení různých ran a defektů. Je zpracovávána ve formě tinktury. Rovněž se uvádí, že pozitivně působí na trávicí trakt - pomáhá při plynatosti a podporuje chuť k jídlu. Některé zdroje uvádějí, že podporuje vykašlávání a pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích.

Přípravky s obsahem myrhy by neměly užívat těhotné a kojící ženy a velké dávky mohou vyvolat průjem. V současnosti kromě zmíněných zubních past se rovněž objevuje v kosmetických krémech a parfémech.


Související články:
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Benedikt lékařský (Cnicus benedictus)
Lékořice lysá - balzám na naše dýchací cesty i imunitu


21.02.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Bioženy ohrožují zemi
Vyvážená strava - pomoc při překyselení
Vitamín B3 – Niacin
Dýně Hokaido
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Mládež, alkohol a oparový virus
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Priessnitzův obklad

175,- Kč
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS