Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Babské rady profesorky Strunecké – Jídlo jako lék pro naše břicho

04.05.2015
Babské rady profesorky Strunecké

Známý odkaz – Nechť je jídlo tvým lékem a lék nechť je tvým jídlem – nám zanechal „otec medicíny“ Hippokrates (460 – 377 př. n. l.), nejslavnější lékař antického starověku, jehož přísahu dodnes skládají absolventi lékařských fakult.

V dnešní době klasická medicína jídlo jako lék v doslovném znění neuznává a žádný lékař by se patrně nedovážil svému pacientovi ordinovat místo statinů jablko. Podle předpisů EU není povolené na žádné potravině, bylině či potravinovém doplňku uvést formulaci, že léčí, ani že pomáhá při léčení určité poruchy. Za posledních 2400 let od doby, kdy žil a léčil Hippokrates, se také podstatně změnily léky, takže zdaleka již nemají nic společného s jídlem. Když bychom chtěli tyto úvahy dovést až k absurditě, pak je docela možné, že pilulky, které berou senioři, by možná naplnily i misku určenou na jídlo k večeři. Tyto poněkud nesmyslné úvahy ukazují, jak se v průběhu nedávné historie proměnily naše představy o jídle a o lécích. Faktem je, jak jsme si připomněli již v 1. kapitole, že v současnosti je jídlo pomalým jedem a nemoci z léčení jsou na předním místě příčin úmrtí (viz Doba jedová 2).

 

Můžeme ještě nalézt v jídle lék? V následujících kapitolách se odvažuji uvést osvědčené a ověřené poznatky o léčebném působení potravin v prevenci některých poruch a nemocí, které sužují stále víc lidí.

 

K tomu, abychom pochopili možnosti našeho jídla jako léku, však také musíme pochopit, která jídla nás pomalu zabíjejí. Někdy pak stačí se takovým jídlům důsledně vyhýbat. Ani o tom není v současné době radno veřejně mluvit. Umíte si představit, jaké důsledky pro světovou ekonomiku by měl například zákaz používání aspartamu v nápojích a potravinách? V současnosti prý aspartam obsahuje na trhu v USA 9000 potravinářských výrobků. Co by asi řekl Hippokrates nad talířem takových dobrůtek doporučovaných pro diabetiky, osoby obézní nebo s nemocnými cévami a churavým srdcem?

 

Skryté světy v našem břiše

Každý snadno pochopí, že na prvním místě je péče o zdravé trávení a o správné fungování celého trávicího traktu v našem břiše. Avšak představa trávicí soustavy jako trubice, kterou prochází jídlo, aby se tam „přemlelo“ a vstřebaly se nutričně důležité látky, nevyjadřuje celou skutečnost. V našem břiše pracuje nejvýkonnější chemická továrna, kde vzniká obrovské množství produktů. Střevo je největším imunitním systémem lidského organismu, počtem buněk i jejich hmotností by vytvořily buňky imunitního systému střeva orgán srovnatelný velikostí a množstvím funkcí s játry. Navíc se říká, že v břiše máme náš druhý mozek. To ještě není všechno. O probiotických bakteriích ve střevech jsme sice věděli pomalu sto let, ale i vědci jsou v posledních letech překvapení zjištěním, že v našich střevech žije více než 35000 různých typů bakterií, které jsou nezbytné pro udržení života a zdraví. Jsou nezbytné pro trávení potravy, k ochraně těla i pro syntézu různých živin a vitaminů. Je docela šokující, že počet genů, které obsahuje společenství bakterií v našem břiše, je asi 100krát větší než počet genů jednoho lidského těla. Člověk tedy vlastně žije ve světě bakterií, avšak důsledky toho, co pro každého jedince tento druhý genom znamená, nejenže neznáme, ale neumíme ani domyslet.

 

 

Ukázka z knihy Babské rady profesorky Strunecké.


Související články a videa:
Jak přežít dobu jedovou? - Blíží se chřipková sezóna
STOP cukrovce – Kompenzace diabetu stravou
Pozor na doporučení MMS pro autisty!
VIDEO: Jak přežít dobu jedovou?
VIDEO: 2. díl: Pozor na aspartam a další umělá sladidla


04.05.2015
autor: Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.
další články v rubrice: Očkování, farmaceutické lobby


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

240,- Kč

198,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS