Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Autoimunitní choroby - roztroušená skleróza

08.08.2017
Nervy Autoimunita je proces, kdy se obranyschopnost, tedy imunitní systém, zaměří proti vlastnímu tělu jedince. Většinou jde o onemocnění těžké, často nevyzpytatelné. Na jeho léčení se v běžné medicíně vynakládají nemalé prostředky, jednak do stále širšího výzkumu a jednak na léčbu samotnou. Do této skupiny, v oblasti neurologie, patří roztroušená skleróza.

Výskyt onemocnění

Roztroušená skleróza postihuje zejména mladé dospělé jedince, v převaze ženy (asi v poměru 2:1). Nejméně se vyskytuje u lidí, žijících v oblasti rovníku, jsou i rasové rozdíly. Nejvíce je postižena europoidní rasa, méně negroidní a nejméně mongoloidní rasa.

 

V obraze onemocnění dominuje chronický zánět, který v tomto případě postihuje bílou hmotu mozku a míchy. Dochází k takzvané demyelinizaci, rozpadu myelinových pochev nervových vláken, jenž tak ztrácejí schopnost přenášet nervové vzruchy. Vznikají zánětlivá ložiska (odborně plaky), která se postupně hojí jizvením. Odtud název skleróza. U každého pacienta je rozdílný počet těchto ložisek a jsou i rozdílně umístěna - roztroušena v CNS. Proto se nemoc nazývá roztroušená.

 

Projevy

Výsledkem jsou různé stupně neurologického postižení: ochrnutí končetin (parézy), různé projevy poruch citlivosti (hypestezie, dysestezie*), postižení rovnováhy (ataxie*), zraku (diplopie*, nystagmus*, zánět očního nervu), poruchy vyměšovacích a sexuálních funkcí, atd. Mentální funkce bývají většinou ušetřeny, ale mohou se výjimečně objevit i psychiatrické projevy, zejména deprese či emocionální nestabilita. Onemocnění je psychicky velmi náročné. Jak pro samotného pacienta, tak i pro jeho pečující okolí. Často, v pozdějších fázích tohoto invalidizujícího onemocnění, je pacient odkázán na plnou dopomoc ostatních.

 

Stanovení diagnózy

Diagnostika patří jednoznačně do rukou lékařů neurologů a i sledování a léčba jsou směřovány na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic. Diagnostika se opírá o vyšetření mozkomíšního moku, kde se hledají známky zánětu, a vyšetření mozku a míchy magnetickou rezonancí. Toto vyšetření je nutné, obraz roztroušené sklerózy bývá typický.

 

První příznaky onemocnění bývají nenápadné. Jedná se o různé izolované projevy, které většinou uniknou pozornosti, často se rychle upraví zpět do plného zdraví. Opakované ataky (relapsy) jsou již většinou nápadnější, rozsáhlejší a postupně se ne vždy navracejí do původního stavu. Dle průběhu onemocnění se rozlišují různé formy roztroušené sklerózy.

 

Léčba

Klasická terapie obnáší vždy, pokud možno, rychlý zásah v období akutní ataky onemocnění masivními dávkami kortikosteroidů. Tato léčba byla po dlouhou dobu jedinou možností. Nyní jsou vyvinuty jiné léky na bázi interferonu, pacienti bývají zařazováni do dlouhodobých léčebných programů podle typu a závažnosti choroby.

 

Produkty Energy

Přípravky Energy, které můžeme použít, jsou zaměřeny na podporu imunity, nervového systému a harmonizaci organismu. V době akutní můžeme využít Drags Imun, eventuálně Vironal, v době zklidnění (remise) Renol v nízké dávce, dlouhodobě, lze navázat Gynexem či Korolenem - zde je nutné testovat, pořadí může být i obrácené. Výhodný bude Imunosan, dle stavu a efektu i Stimaral. Bederní část zad v oblasti ledvin mazat Artrinem, stažené (spastické) svalstvo podpořit Ruticelitem.

 

Vzhledem k tomu, že průběh onemocnění je dlouhodobý, kdy se střídají období aktivace a následně zklidnění zánětu, je vhodné zařadit 1x za půl roku kúru Drags Imunem a čaj Lapacho.

 

*Hypestezie, dysestezie - snížená/porušená citlivost na zevní smyslové podněty, obvykle hlavně kůže při některých nervových poruchách.

*Ataxie - porucha hybnosti způsobená onemocněním nervového systému, např. mozečku. Projevuje se nesouměrností pohybů a jejich špatnou koordinací. Pacient přestřeluje při svých pohybech (se zavřenýma očima se nedokáže dotknout špičky nosu), je narušena jeho chůze a řeč.

*Diplopie - dvojité vidění. Vzniká při porušené souhře pohybu očí, např. při šilhání (strabismu) nebo po úrazech hlavy.

*Nystagmus - rychlé mimovolní pohyby očí. Často způsobené poruchou centra rovnováhy ve vnitřním uchu. Podobné pohyby vykonávají oči při sledování okolí z jedoucího auta.

Z "Praktického slovníku medicíny", vyd. Maxdorf, 2004


Související články:
Roztroušená skleróza mozkomíšní
Svět zachvátila epidemie nedostatku vitamínu D
Alzheimer, Parkinson, roztroušená skleróza - byliny pomohou i s vážnými chorobami
Neurologická onemocnění - Infekce nervového systému


08.08.2017
autor: MUDr. Ivana WURSTOVÁ
zdroj: Časopis Vitae; červen 2017
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS