Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Autismus: stále častější diagnóza?

15.11.2017
Autismus
Před několika lety jsem dostala nevyžádaný e-mail „Paradoxy dnešní doby“ – zamyšlení o dnešním světě, o tom, jak žijeme a jak složitě někdy řešíme problémy... Na rozdíl od jiných podobných jsem ho hned nevymazala. Při přípravě podkladů pro napsání tohoto článku jsem si na jeden paradox vzpomněla. „Máme mnoho diagnóz, ale málo zdravého rozumu...“ A já jen dodávám, že praxe často ukazuje, že to tak doopravdy je.

ODLIŠNÉ SOCIÁLNÍ CHOVÁNÍ A KOMUNIKACE

Občas se ve své poradenské praxi potkávám s dětmi, u kterých byla diagnostikována některá porucha autistického spektra (dále PAS). Pár let také znám chlapce s diagnózou Aspergerův syndrom. Realizovali jsme spolu prevenci rozvoje poruch učení, které se v jeho rodině vyskytují, to se podařilo. Je trochu jiný v chování a prožívání. Už od druhého ročníku základní školy chodí do astronomického kroužku se středoškoláky. Třeba z něj bude další Einstein, ten měl v dětství podobné „problémy“, vynálezci to tak mívají….

 

Projevy poruch autistického spektra můžeme charakterizovat především narušením sociální integrace, komunikace a hry, omezeným stereotypním chováním a zájmy. Přibližně 2/3 postižených mají nějaký stupeň mentální retardace. Na rozdíl od jiných vývojových poruch je společným jmenovatelem všech poruch autistického spektra hlubší narušení v oblasti sociální interakce a komunikace, než by odpovídalo celkovému nadání dítěte. Některé projevy PAS věkem mizí, jiné se zase mohou objevit. Bývají patrné už v raném věku dítěte, ale v některých projevech přetrvávají celoživotně. Někteří dospělí jedinci s PAS mohou žít normální pracovní i rodinný život, vystudují i vysokou školu, jiní se závažnějším stupněm postižení nejsou schopni samostatného života a potřebují celoživotní asistenci.

 

Četnost výskytu PAS se neustále zvyšuje. V roce 1966 bylo 4,5 případů na 10 000 dětí. V roce 1992 počet případů autismu vzrostl na 19 dětí z 10 000. Podle výzkumu CDC (Centers for Disease Control and Preventive) z roku 2010 je četnost výskytu autismu 0,9 %, což znamená, že každé 110. dítě trpí nějakou poruchou autistického spektra. Podle nejnovějších údajů je nějakou formou autismu postiženo 1 z 68 dětí. Autismus se vyskytuje třikrát až čtyřikrát častěji u chlapců než u dívek. To je ale stejné i u jiných vývojových poruch (např. u ADHD). Profesor Matějček to vysvětloval větší citlivostí mozku chlapců k zátěžovým vlivům během prenatálního období.

 

Autismus

 

PROČ DĚTÍ S AUTISMEM PŘIBÝVÁ?

Z počátku byl autismus považován za důsledek necitlivé výchovy emocionálně chladných matek, později se zájem odborníků soustředil na výzkum dědičných vlivů. I když se často uvádí, že je to genově podmíněné psychiatrické onemocnění, že jsou poruchy PAS vrozené a že jsou způsobeny narušeným vývojem centrální nervové soustavy, přesný mechanismus vzniku tohoto narušení je stále neznámý. Existuje zatím jediná porucha autistického spektra, Rettův syndrom, která má prokázanou genetickou příčinu.

 

Autismus se určuje především posuzováním projevů jedince, škála příznaků je však velmi rozsáhlá. Část těchto testů sleduje i oblasti, které se objevují také u dalších dětských vývojových poruch (poruchy učení, logopedické vady, ADHD), a nejsou tedy pro autismus typické. Mohu zmínit například opožděný či nerovnoměrný pohybový vývoj dítěte začátkem života, se všemi neurovývojovými následky, různé poruchy vnímání a zpracování informací (deficity v dílčích funkcích). Kdyby se toto vše vzalo v úvahu, nemusely by některé diagnózy PAS existovat (např. atypický autismus), a počet dětí s poruchou PAS by se tak snížil. Lze předpokládat, že dnešní situaci přispěl americký manuál duševních nemocí, z kterého naše dětská psychiatrie při diagnostice autismu i např. ADHD vychází.

 

Chybí propojení jednotlivých vědních, a dokonce i lékařských oborů. Neberou se bohužel v úvahu následky stresových zátěží z období těhotenství i porodu, z dalšího období života, a s nimi související psychosomatické, neuropsychologické a neurovývojové změny. Ani státní poradenství (PPP) nebere v úvahu unilaterální činnost mozku, což je jeden z lehce odstranitelných problémů.

 

Dovolím si citovat, jak tuto situaci popsal v jednom rozhovoru náš známý a zkušený psychiatr Radkin Honzák:

„Je to známý indický příběh... Tři slepí zkoumají slona. Jeden mu sáhne na čumák a řekne, že je to měkké. Druhý mu sahá na kly a řekne, že je to tvrdé a ostré. Ten, co sáhne na nohu, říká zase něco jiného. Takhle při vší úctě vypadá dnešní věda. Pokud se shodneme na tom, že nám bio-psycho-socio-spirituální přístup vyhovuje, neznám jedinou vědu nebo vědce, který by to uměl pojmout v celku.“

(Poznámka autorky článku: Nebojte se spirituality, týká se to naší emocionální, podvědomé paměti, třeba i prožitků našich předků či našeho příchodu do života. Tomu už rozumí nové odvětví genetiky – epigenetika.)

 

JAK MŮŽEME POMOCI

Připomeňme si rizikové faktory provázející autismus (i jiné vývojové poruchy), a jak lze řešit některé jejich následky pomocí produktů Energy.

>> Genetická zátěž je v některých případech neměnitelná (DNA), na bázi epigenetických změn lze podpořit jednotlivými produkty Energy a terapiemi pracujícími s uvolněním podvědomých záznamů i přes matku dítěte (EFT, Matrix Reimprinting, rodinné konstelace atd.).

>> Toxiny ze životního prostředí, ze stravy, čisticích i hygienických prostředků, přemíry chemických léků, které narušují imunitu dítěte i vývoj struktury nervové tkáně plodu už v prenatálním období (negativní vliv životního prostředí na vývoj dítěte byl prokázán i nedávným českým vědeckým výzkumem). Je to častý problém také u alergiků a jedna z příčin poruch pozornosti. K detoxikaci je vhodný Regalen, Renol, Cytosan a úprava stravy podpořená zelenými potravinami.

>> Toxická zátěž mozku olovem, hliníkem, rtutí – lze doporučit Regalen, Drags Imun, event. Fytomineral. Už i v kojeneckém období lze podávat v minimální dávce jako prevenci několik dnů před, během a po očkování (Drags Imunem stačí vytřít nos a uši).

>> Rodiče starší 35 roků (vědecky prokázáno), hlavně matky prvorodičky, mohou mít toxickou zátěž organismu. Proto je významná detoxikace organismu matky (nejlépe i otce) před početím dítěte i před umělým oplodněním. Je vhodný Cytosan, Organic Chlorella a některý z produktů Pentagramu® Energy (u žen nejčastěji Renol, Gynex).

>> Psychické a zdravotní zatížení matky i dítěte v souvislosti s umělým oplodněním, udržovaným těhotenstvím a odběrem plodové vody – řešením je psychoterapie výše uvedenými metodami a k posílení psychiky Korolen, Renol, Stimaral, Regalen, Relaxin nebo Gynex.

>> Jiné emocionální zátěže dítěte prožité přes matku v těhotenství (nechtěné dítě či pohlaví, partnerské problémy, redukce zárodku či zamlklý zárodek při vícečetném těhotenství) a emocionální následky z problematického či nepřirozeného porodu (vyvolaný, na kleště či zvon, císařským řezem), dále předčasně narozené či kříšené dítě, dlouhodobý pobyt v inkubátoru bez přítomnosti matky. Může pomoci psychoterapie u matky i dítěte, z produktů Energy Korolen, Relaxin, Stimaral, Renol, Regalen.

>> Oslabený střevní mikrobiom (souhrn všech genetických informací střevní mikroflóry) následkem císařského řezu, nadužíváním antibiotik a nevhodnou stravou pomůže podpořit Probiosan/ Probiosan Inovum, i přes matku při kojení. Střevní mikrobiom se podílí nejen na zpracování potravy, ale přes nervus vagus na tvorbě 70–80 % mozkové chemie (vědecky prokázáno už několik let).

 

Na podporu výživy mozku při učení a soustředění se osvědčují dle individuální potřeby Vitamarin, Organic Sacha Inchi (obsahují nenasycené mastné kyseliny), Vitaflorin, Revitae, Celitin, Fytomineral. Každý jsme originál, proto užívání produktů a jejich kombinace je potřeba vždy individuálně zvážit.


Související články:
Co blokuje výkonnost mozku při učení a práci
Co je lehká mozková dysfunkce?
Diagnóza autismus. Prokletí, nebo dar?


15.11.2017
autor: Mgr. Stanislava Emmerlingová
zdroj: Energy Vitae; Listopad 2017
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS