Asijské léčivé houby

cinske houby dlouhovekosti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti se můžeme v řadě doplňků stravy s výtažky z čínských léčivých hub, některé firmy se výslovně na tento typ přípravků specializují. Tyto exotické přírodní látky se liší v současnosti čím dál většímu zájmu zákazníků, kteří si oblíbili tento druh sortimentu. Pojďme si něco říct o několika z nich.

Reishi, lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum

Nejznámější houbou z této skupiny je lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) známá pod názvem Reishi. Je to dřevokazná houba z čeledi Ganodermataceae, která je řazena mezi stopkovýtrusné (v těle houby dochází ke splynutí obou jejich jader a vzniku výtrusů). Má typický velký hladký (kruhový nebo oválný) lesklý klobouk. Reishi celou řadu přírodních látek. K hlavním těmto látkám patří polysacharidy (složené cukry) a tzv. triterpenoidy. Triterpenoidy jsou běžné látky obsažené v rostlinách nebo houbách. Také v ní můžeme nalézt velké množství antioxidantů, alkaloidy, steroly (ergosterol a jeho deriváty nebo beta sitosterol), mastné kyseliny, vlákninu, vitaminy, enzymy nebo adenosin (nukleosid).

Z minerálů a stopových prvků Reishi obsahuje železo, mangan, hořčík, měď, zinek či vzácné germanium. Celkem odborníci uvádějí, že Reishi obsahuje až 400 biologicky aktivních látek. Obsažené terpenoidy mají mít protizánětlivý účinek. Mezi hlavní náleží kyselina ganodermová a lucidenová.

Reishi příznivě na stav imunitního systému. To souvisí s obsaženými polysacharidy, které jsou strukturně podobné beta glukanům. Působí podle názoru odborníků nejen imunostimulačně, ale také imunomodulačně.

Z dalších obsažených látek je možné uvést adenosin, germanium, esenciální aminokyseliny, železo, selen, vitamíny ze skupiny B, antioxidanty, vlákniny, enzymy, antioxidanty, alkaloidy, steroly (ergosterol a jeho deriváty nebo beta sitosterol), vlákninu, vitaminy, adenosin (nukleosid), mangan, hořčík, měď, zinek nebo vzácné germanium.

Je zajímavé, že obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem, jiní zmiňují, že podporuje imunitu. V japonské a čínské tradiční medicíně je tento prvek označován jako analgetický (tlumící bolest) a okysličující.
Dobré je pro některé nadšence do kulinárních experimentů zmínit, že samotná má výrazně hořkou chuť, danou obsahem terpenoidů

Cordyceps CS-4, housenice čínská, Cordyceps sinensis

Zde se jedná o cizopasnou houbou, která poměrně kuriozním a současně trochu děsivým způsobem symbioticky koexistuje s druhy hmyzu v horských oblastech Číny a Tibetu.

V letním období vystřeluje spory, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí. Hmyz se před svou smrtí zavrtá do země, kde z něj zůstane pouhá skořápka. V ní se opět vytvoří podhoubí, pak vznikne plodnice, která vystřeluje spory, jež napadají hmyz a celý cyklus se opakuje.
Přesto se jedná o velmi užitečnou a oblíbenou (stále více i u nás) houbu. Všeobecně podporuje regeneraci organismu, a proto se dá zařadit do skupiny adaptogenů. Tak se označují látky, které (různým způsobem), které nás posilují v období zvýšeného psychického či fyzického nároku, zejména imunitní systém. Což je u housenice dáno obsahem beta glukanů a nukleotidů.

Glukany jsou oligosacharidy nebo polysacharidy, složené z opakujících se molekul glukózy. Posilují imunitu tím, že tím, že zesilují fagocytózu a aktivity fagocytujících buněk – granulocytů, monocytů, makrofágů a dendritických buněk.

Mohou také zvyšovat počet buněk imunitního systému (imunocytů) tím, že stimulují vytváření prekurzorových buněk, z kterých pak vznikají imunocyty, nové buňky imunitního systémům, Čím jich je více, tím lépe se může organismus bránit infekci (“může si lépe zorganizovat práci”). To je důležité například při stresu, kdy počet imunocytů v organismu klesá a organismus je proto více oslaben proti infekci z vnějšího prostředí.

Obsažené nukleotidy jsou důležité pro správný průběh imunitní odpovědi. Jedná se o sloučeniny nukleosidů a kyseliny fosforečné, které tvoří základní stavební kameny nukleových kyselin v buněčném jádře, umožňují lidskému organismu lépe zpracovat vitamíny a stopové prvky. jejich nedostatek má za následek sníženou schopností lymfatických buněk zlikvidovat bakterie a viry, snížením počtu imunitních buněk a také narušením imunitní bariéry střeva, sliznic a kůže.
V tradiční čínské medicíně se využívá jako přírodní antibiotikum, neutralizátor různých jedů, antioxidant a také jako stimulant lidského těla a ducha. Dále se nasazuje v případě nemocí jako je nachlazení, zánětech dýchacích cest, močových cest, podpora obnovy jater a ledvin nebo při onemocnění srdce a cév. Rovněž pomáhá snižovat stres, harmonizuje krevní tlak a podporuje kardiovaskulární systém.

Shiitake, houževnatec jedlý, Lentinula edodes

Shiitake, Lentinula edodes, česky houževnatec jedlý pochází z jihovýchodní Asie. Její název se skládá ze dvou japonských slov: shii = dub, take = houba.

Obsahuje polysacharid (glukan) lentinan. Této látce jsou přisuzovány imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitární infekční onemocnění), protinádorové a radioprotektivní účinky.
Shiitake ale také obecně příznivě působí v případě zvýšeného krevního tlaku a přispívá ke snížení hladiny cholesterolu. Úspěšně se osvědčil při léčbě a prevenci akné. Za podporou imunity stojí obsažená látka lentinan. Počítá se také antioxidantům, které působí proti škodlivým volným radikálům z okolního prostředí. Pomáhá také při zvýšené psychické a fyzické zátěži, tudíž se dá shiitake také přiřadit k adaptogenům.
Říká se jí také elixír života nebo houba dlouhověkosti. Je oblíbená v asijské kuchyni pro svou lahodnou chuť a výrazné aroma. Můžeme je dusit, smažit, grilovat, fritovat, zapékat a případně i udit.

Enoki, penízovka sametonohá, Flammulina velutipes

I v případě této léčivé houby její název Enoki pochází z japonštiny. Z přírodních látek obsahuje glykoproteiny, polysacharidy, flavonoidy nebo tzv. enokipodiny (ty poslední stojí zřejmě za antibakteriálním působením této houby). Enokipodiny, patřící do skupiny seskviterpenů v odborných studiích potvrdily účinné působení proti houbám Cladosporium herbarum a grampozitivním bakteriím Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus. Velutin, patřící mezi flavonoidy, zase působí protizánětlivě.

Kromě uvedených přírodních látek obsahuje ještě glykoprotein proflamin, polysacharid galaktomanan glukan nebo isoflavon genistein. Obsažený isoflavon genistein má antioxidační účinky (chrání organismus před působením škodlivých volných radikálů z okolního prostředí). V asijské tradiční medicíně se enoki používá u léčby zánětů, dermatóz, alergie astmatu, při nespavosti, k posílení imunitního systému, jako regenerační prostředek, pro posílení střevní mikroflóry nebo k posílení činnosti slinivky břišní. Příznivě má působit i na snižování hladiny cholesterolu a zvýšeného krevního tlaku.

Maitake, Grifola frondosa

Poslední z této skupiny je houba Maitake je česky pojmenovaná jako sírovec (a také jako trsnatec lupenitý), latinsky Grifola frondosa. Pochází rovněž, jako některé předchozí jmenované z Japonska.

Obsahuje minerály, vitamíny B2 (riboflavin), B3 (niacin), D2 (ergokalciferol), vlákninu, polysacharidy (betaglukan, alfaglukan a další) a antioxidanty.

Vzhledem k obsahu beta glukanů posiluje imunitní systém a tím podporuje obranyschopnost organismu. Dala by se zařadit, stejně jako ostatní zmíněné houby, mezi adaptogeny, látky, které posilují náš organismus v období, kdy jsou na něj kladeny zvýšené nároky a hrozí oslabení imunity. Proto je doporučována při únavě, k posílení energetického systému, při nespavosti, podrážděnosti a duševní vyčerpanosti. Dále přispívá i k normalizaci látkové výměny, má pozitivní účinek na cévy, pomáhá snižovat cholesterol i krevní cukr, snižuje krevní tlak a pomáhá i při léčbě hemoroidů.

Tato houba sice pochází z Japonska a je rozšířená i v Americe. Můžete na ni v menší míře narazit i v našich lesích.