Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Artyčok zeleninový (Cynara scolymus)

28.04.2009
https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xartycok11.jpg Artyčok zeleninový není jen zelenina s lahodnou chutí, ale i dieteticko - léčivá bylina pocházející ze Středomoří, Kanárských ostrovů a Jižní Ameriky, nyní se však běžně pěstuje v celé Evropě především jako tzv. zimní zelenina a v Severní Americe po celý rok. Zdužnatělá lůžka úborů a masité zákrovní listeny se konzumují jako lahůdková zelenina. Patří do čeledi hvězdicovitých (Asteracea).

Existuje také Cynara cardunculus - artyčok kardový, který obsahuje podobné látky jako zeleninový, ale jejich poměr i množství je ve srovnání s artyčokem zeleninovým menší. U něj se sbírají listové řapíky. Artyčoky pro konzumaci se u nás byly pěstovány již před více jak sto roky a sice jako lahůdková zelenina pro bohaté. Mezi lidové názvy patří artyčok obecný, artyčok zahradní. Cynara se podle antické pověsti jmenovala plavovlasá dívka, jejíž krásu obdivoval i sám nejvyšší bůh Římanů - Jupiter. Cynara ovšem jeho útokům odolala a zhrzený nápadník ji za trest proměnil v pichlavou rostlinu, o níž si každý rozdrásá ruce. Pokud se však někomu podaří proniknout k jejímu nitru, čeká ho výtečná odměna. Lůžka květních úborů byla pojídána už ve starověkém Egyptě. Velkým ctitelem artyčoků byl proslulý labužník anglický král Jindřich VIII. Pro jeho tabuli se tehdy dovážely až z daleké Kréty.

Malé čerstvé květní úbory se mohou jíst i syrové. Odvar čerstvého kořene ve víně už v šestnáctém století doporučoval známý lékař a botanik Mattioli jako účinný prostředek pro odstranění tělního pachu, zvláště v podpaždí. Mezi obsahové látky patří: seskviterpenické laktony (cynaropikrin), deriváty kyseliny kávové (cynarin), flavonoidy (cynarosid, scolynosid), fytosteroly (taraxasterol), vitamíny skupiny B, provitamín A, polysacharidy (inulín), organické kyseliny a sliz (v květních úborech), dále v listech jsou obsaženy deriváty kyseliny kávové (cynarin), flavonoidy (rutin), seskviterpenické laktony (cynaropikrin, grossheimin, cynaratriol). Nahořklý cynarin je součástí likéru, který se prodává pod názvem Cynar.

Květní úbory působí především jako cholagogum (podporují vylučování žluče), snižují obsah cholesterolu a v krvi, mají močopudný a detoxikační účinek. Listy a kořeny působí jako cholagogum a mají mírný močopudný účinek. Využívají se v profylaxi žlučových kamenů a při ztrátě chuti k jídlu. V lidovém léčitelství byly listy a kořeny využívány k podpoře činnosti jater, při zažívacích potížích, podporují činnost slinivky, přispívají ke snížení hladiny krevního cukru a slouží jako tonikum při rekonvalescenci (celkově zlepšují metabolismus). Používají se také k léčbě ekzémů. Je součástí čajů používaných při nemocech žlučníku.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Artyčok zeleninový.


Související články:
Léčivé účinky zeleniny a ovoce
Listová zelenina
Rakovina vaječníků - při prevenci může pomoci špenát i jiná zelenina
Bílý chřest nebo raději zelený?


28.04.2009
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)

312,- Kč

680,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS