Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Artróza - opotřebování kloubů

15.02.2017
Stáří Mezi známou nemoc stáří patří artróza neboli osteoartróza. Při každém kroku, který uděláme, jsou zatěžovány klouby kyčelní, kolenní a také kotníky - to jsou nejčastější klouby, které tato nemoc postihuje. Nesou největší váhu těla. S nadměrnou váhou tedy logicky tyto nemoci souvisejí. Klouby na rukou a zápěstí jsou artrózou postiženy méně.

Artróza - Osteoartróza

Proces artrózy odpovídá opotřebování kloubu, jeho přetěžování, kdy vzniká degenerativní proces. Artróza je starší než lidstvo samo. Podle paleontologických nálezů postihovala artróza už pravěké dinosaury. Artrotické změny popisují rovněž archeologové na nalezených kostrách lidí.V dnešní Evropě trpí touto chorobou čtyřicet miliónů lidí. Ale pozor, toto číslo netvoří pouze staří lidé kolem šedesátky. Paradoxně sem musíme připočíst velké počty sportovců, protože oni jsou nuceni vyvíjet obrovské úsilí k dosažení špičkových výkonů a náročnost na jejich klouby se mnohonásobně zvyšuje. Jmenujme fotbalisty, basketbalisty, tenisty, kteří zatěžují jak kyčle, především však kolena. A co ženy a jejich tvrdý aerobic? Na první pohled vyvolá úsměv velký počet zničených kloubů palců u rukou mládeže, která této nemoci dosáhne tisícovkami vyťukaných SMS zpráv a videohrami, a zničená zápěstí od počítačové myši.Osteoartrózu může způsobit také úraz, opotřebování kloubu vlivem špatné obuvi a mnoho dalších mechanických faktorů. Výzkumy ukázaly, že na vznik artrózy působí rovněž genetické vlivy.
Pro funkci kloubů jsou velmi důležité i vazy. Ty drží pohromadě kosti a svaly, obklopují kloub a usměrňují společně funkci celého kloubu. Vazy se mohou natáhnout, natrhnout nebo i přetrhnout. Svaly mohou atrofovat, nejsou-li používány, a pak popsaná funkce celého kloubu přestává pracovat. Například čtyřhlavý sval stehenní, na přední části stehna, je důležitý pro pohyb nohy nahoru a dolů. Když se zmenší síla a objem tohoto svalu, kloub kolenní je více zatěžován.

 

V moderní době jezdí hodně lidí autem a je zajímavé sepsat statistiku pohybu kloubů dolních končetin při obsluze plynu, spojky a brzdy a také vysoké číslo extrémně přetěžovaných kloubů kyčelních a kolenních zaznamenáme při nástupu řidiče do auta. Schválně si to v praxi vyzkoušejte, jaké bizardní pohyby musíme vykonat, než se zasuneme za volant, potom ujedeme např. 100 km, řádně při tom ztuhneme... Když auto zastaví, pak z něj opět bizardním způsobem a s extrémní zátěží, tentokráte však ztuhlého svalstva, vystupujeme. Jak se vytáčejí kyčle, jak se láme koleno, jak se přitom chová páteř. Když si to uvědomíme, pak se nedivíme tomu narůstajícímu počtu artróz v čím dál nižším věku.

 

Prevence artrózy

V celostní medicíně studujeme tyto mechanizmy, snažíme se na ně upozornit. Voláme po užívání potravních doplňků - chondroprotektiv. V závislosti na zatěžování kloubů je třeba klouby preventivně ošetřovat prostředky obsahujícími glukosaminchondroitin sulfát. Tyto látky vlastně vyživují klouby, pomáhají revitalizovat kloubní chrupavku a zlepšovat hybnost a pružnost kloubů. Dnes používáme látku MSM, která je důležitá pro tvorbu kolagenu a chrupavčité tkáně, podporuje správnou funkci kloubů, šlach a vaziva. Když je přítomen zánět, dokáže jej zmírnit. Nejnověji máme k dispozici přímo kolagen II. typu.  Je důležité, aby tyto látky byly tělu přirozené, nebyly vyrobeny synteticky. Jsme nejraději, pokud jsou připraveny do koloidního roztoku. Zpětné reakce uživatelů naznačují velkou úlevu, podstatně mírnější "zamrznutí" kloubu. Při dlouhodobém užívání podle rtg. snímků je zaznamenáváno zastavení degenerativního procesu.

 

Celková nabídka přípravků k péči o klouby.


Související články:
V zimě klouby bolí víc…
Pomáhá kyselina hyaluronová na klouby?
Aby klouby fungovaly aneb jak působí přírodní látky z oblasti kloubní výživy


15.02.2017
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS