Arnika horská

cm arnika

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Arnika horská (Arnica montana) je též označována jako prha horská. Patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Jedná se o vytrvalou příjemně vonící bylinu, která dorůstá až 60cm. Její lodyha je ochlupacena a přízemní listy jsou uspořádány v růžici. Kvete od června do srpna bledě žlutými květy. Vyskytuje se po celé Evropě i Severní Americe. V Čechách na ni můžeme narazit v hornatějších polohách, na loukách a pastvinách.

Používanou částí arniky horské je hlavně květ, ale i oddenek. Z účinných látek obsahuje hořčiny, karotenoidy, silice a flavonoidy. Obsahuje látky, které mimo jiné dráždí ledviny, a proto se při domácí samoléčbě nesmí používat  vnitřně.

V léčebné kosmetice i při samoléčbě je používání doporučeno jen v zevní formě.

Doporučujeme bez souhlasu lékaře nepoužívat k samoléčbě bylinu jako takovou (ani v podobě zevně působících nálevů či obkladů) a raději používat přípravky obsahující výtažek z arniky, které prošly registrací. To jsou odborně vyráběné masti, gely, balzámy či spreje, které je již možno k samoléčbě použít.

Tímto způsobem se používá jako antiflogistikum (protizánětlivý účinek) a jako kožní dezinficiens. Dále se arnika horská uplatňuje při pohmožděninách, hematomech, ischiasu, otékajících nohou či zánětech křečových žil, dále na rány, vředy a ekzémy. Uplatňuje se také při svalovém revmatizmu a kloubních potížích.