Arálie mandžuská (Aralia mandshurica)

cm rostlina v dlanich

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Arálie mandžuská je keř, jehož účinné látky jsou užívány jako náhrada ženšenu. Po botanické stránce patří rod Arália L. do čeledi Araliaceae a zahrnuje kolem 35 druhů. Roste na východě Ruska. Dorůstá výšky více než 6 m. Dožívá se pouze 25 – 40 let. Strom je málo rozvětvený a větve jsou pokryté trny. Listy jsou vejčité, zašpičatělé. Jejich kraj je pilovitý.

Používaná část z byliny jsou kořeny. Ve srovnání se ženšenem jsou jeho adaptogenní účinky slabší, ale má výraznější excitační účinky na centrální nervový systém. K hlavním účinným látkám patří glykosidy kyseliny oleanolové. K nejvýraznějším účinkům patří již zmíněný účinek stimulační a tonický na centrální nervový systém.

Dále pomáhá zvyšovat pohybovou aktivitu a má další klasické adaptogenní účinky jako je zkrácení doby nutné ke spánku, zvýšení práceschopnosti, snížení pocitu únavy a tak dále. Některé zdroje uvádějí, že může snižovat hladinu cholesterolu a pomáhá zvyšovat fyzickou sílu. Používá se jako tonikum při astenii, neurastenii či duševní a tělesné vyčerpanosti. U silových sportů je užíván jako doplněk, který tonizuje příčně pruhované svalstvo.

V Číně slouží rovněž k léčbě astmatu a tuberkulózy, v Japonsku k léčbě rakoviny zažívacího traktu. Vědecké výzkumy posledních let potvrzují, že preparáty z některých druhů aralek mají adaptogenní efekt, ale rovněž působí jako antidiabetikum, diuretikum, antiseptikum a karminativum. Někdy je dokonce uváděno, že pomáhá při kocovině. K vedlejším poruchám patří ojedinělé poruchy spánku. Přípravky z ní nelze užívat při vysokém krevním tlaku, epilepsii, nespavosti a zvýšené citlivosti nervové soustavy.