Antikoncepce škodí životnímu prostředí

cm antikoncepce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chemikálie – stará bolest
„Krajina posedlá tmou, vzpomínky do sedla zvou,“ zpívali Suchý se Šlitrem ve známé romantické kovbojské písni. Obrazně řečeno, dnes hodně lidí hovoří o tom, že současná krajina je posedlá chemickou tmou, která v ní zanechala hlubší stopy, než si uvědomujeme. Písnička o tom, jak se chemicky hnojí pole a pak se nezdravé látky dostávají do vody, lesů i živočichů, je pravdivá, ale už hodně ohraná. Víme to všichni, tušili jsme to už před třiceti lety. Situace se naštěstí v tomto směru zlepšila.

Hormony jak je neznáte
Objevují se ale nové hrozby, o kterých jsme netušili. Jednou z nich je hormonální antikoncepce. Ukazuje se, že z moči ženy se užívané hormony dostávají do odpadních vod, procházejí čističkami a někdy se mění i na látky se silnějšími účinky, než měla původní antikoncepce. Uvádí to biolog Jaroslav Petr, který vychází i ze studií zahraničních kolegů.

Podrobně zmiňuje například průzkum v kanadské provincii Britská Kolumbie, který slouží jako důkaz, že už i v člověkem téměř nedotčených přírodních řekách se objevily tragické dopady „spláchnuté antikoncepce“. Vědci zjistili narušení pohlavního vývoje lososů. Samice živočichů trpěly poruchami vývoje vajíček a například v pohlavních žlázách měly obojí pohlavní buňky. U samců se totiž varlata měnila na vaječníky a nemohli se třít. Dalším alarmujícím faktem jsou podle Jaroslava Petra změny chování živočichů vlivem znečištění životního prostředí. Některé insekticidy tlumí nervový systém zpěvného ptactva, takže například špačci místo zpěvu většinu času prolenoší. Tím se zároveň tlumí jejich rozmnožovací schopnost.

Opatrnost se vyplatí
Tento příklad je ukázkou velmi složité provázanosti ekosystému jako celku. Přestože je člověk považován za nejinteligentnějšího tvora na planetě, některé důsledky své činnosti nedokáže efektivně předvídat. Výsledky výzkumů dopadu činnosti člověka na prostředí nás stále více nabádají k opatrnosti. Je potřeba zachovat zvýšenou pozornost při používání látek, které se v přírodě v průběhu evoluce nevyskytovaly a ekosystém na ně není připraven.