Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Antibiotika jsou často užívána zbytečně

19.01.2007
Audity uvádějí, že se tak zbytečně spolyká 50 až 80% antibiotik. Důsledky takového počínání se mohou projevit v brzké době, například tím, že i banální onemocnění, jakým je angína, bude velkým terapeutickým problémem. Nevhodným používáním totiž bakterie získají odolnost vůči antibiotikům.

Přitom antibiotika patří mezi nejpředepisovanější léky. Prodej antibiotik představuje ve světě 45 miliard dolarů ročně a je třetím největším na trhu s léky. Tedy antibiotik za více než 22 miliard dolarů se použije zbytečně a navíc se vypěstují odolné kmeny nebezpečných bakterií. Současný stav lze přičíst změnám v systému řízení MZ i celkové liberalizací, k níž došlo po roce 1989. Návrat do "správných mezí" není podle odborníků v represích, ale ovlivnění kvality medicíny. V daném případě se jedná o co nejrychlejší vytvoření národní antibiotické politiky.


K uváženému předepisování antibiotik by mohlo také přispět rozšíření metody stanovení C - reaktivního proteinu (CRP). Je to rutinní metoda pro určení bakteriální infekce v organismu, podle níž lékař snadněji rozhodne o nasazení antibiotik. Jeho nízká hodnota lékaři jednoznačně ukáže, že antibiotická terapie není pro léčbu onemocnění žádoucí. Metoda umožní rychlé stanovení přítomnosti bakteriální infekce (ještě několik hodin před zvýšením sedimentace). Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začala od září podporovat lékaře, kteří vyšetření provádí.


Nyní používá speciální vyšetřovací přístroj pro zjištění CRP jen asi 260 z 2200 pediatrů sdružených v Odborné společnosti praktických dětských lékařů, kteří léčí 98% dětských pacientů.


Zdravotní projekt, jehož cílovou skupinou jsou pojištěnci do 18 let, zahájila VZP loni na podzim pilotním projektem v asi stovce ordinací praktických lékařů pro děti a dorost. Na realizaci celého projektu VZP vyčlenila 3,7 milionu korun.


Podle MUDr. Hany Cabrnochové by k uváženému předepisování antibiotik mělo výrazně přispět hrazení vyšetření laboratorních hodnot CRP (C-reaktivní protein) od ledna příštího roku.


Související články:
Nemoci pocházejí z emocí - Antibiotika
Test na C-reaktivní protein pro domácí použití
Bakterie se stávají ještě více odolné vůči antibiotikům
C- reaktivní protein


19.01.2007
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS