Anorexie – příčiny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pod pojmem „anorexie“ je v dnešní době míněna většinou mentální anorexie, tedy nemoc, kdy člověk vědomě odmítá potravu, tudíž provádí jakési sebe-hladovění, extrémní dietu. Mentální anorexie postihuje především dívky a mladé ženy, ale úplnou výjimkou nejsou ani chlapci a mladí muži. Snižují svůj kalorický příjem až k neuvěřitelně nízkým hodnotám – výsledkem mohou být např. 2 jablka denně.

Asi by jste nečekali, že tato nemoc, jejíž následky mohou být smrtelné, postihuje velmi často děti z těch „nejlepších“ rodin, tedy z rodin navenek bezproblémových a vysoce postavených. Zasaženy jsou dívky s tím nejlepším prospěchem a dovednostmi, o nichž byste řekli, že jejich inteligence jim napoví, jak nebezpečná anorexie je. Jejich perfekcionismus, k němuž bývají rodiči vedeny, jim diktuje dokonalost také ve věci postavy – a tato „dokonalost“ v současné době znamená štíhlost až nefyziologickou vyhublost.

Anorexie může postihnout také osoby, které trpěly nadměrnou váhou a pustily se do držení radikální diety. Tito lidé zjistili, že svojí vůlí mohou ovlivnit dosti zásadním způsobem svůj vzhled (hmotnost), a tomuto lákadlu propadli. I z těchto důvodů diety s radikální kalorickou restrikcí (příjem pod 900kJ/den) nejsou bezpečné. Je velmi obtížné po jejich ukončení udržet získanou hmotnost – situace končívá buď známým „jo-jo“ efektem (člověk přibere ještě více, než měl), nebo právě mentální anorexií.

Mentální anorexie může být také formou tichého protestu mladého člověka proti rodinné diktatuře, v níž se nachází. V odmítání jídla objevuje oblast, v níž má situaci zdánlivě pod kontrolou, „pevně ve svých rukách“. Snahám rodičů, aby do své ratolesti dostali nějaké obvyklé jídlo, vzdoruje, a používá přitom nejrůznější finty.

V současné době probíhá výzkum anorexie v osmi amerických a dvou evropských městech (Londýn, Mnichov). A výsledky začínají překvapivě napovídat, že i geny budou mít na onemocnění svůj podíl. Pravděpodobnost, že dívka onemocní anorexií, je 12x vyšší tam, kde se v rodině již anorexie vyskytla.

Základní příčinou mentální anorexie jsou však jednoznačně módní trendy ve stylu Twiggy, které stále přežívají. Modelky mohou sice vypadat jako dospělé ženy, ale někdy jim bývá 15 nebo 16 let. Dosáhnout pak jejich rozměrů je pro dospělou ženu nemožné, ačkoliv se o to ze všech sil snaží. Stejně tak ženy usilují dosáhnout ladných křivek modelek v časopisech – jejichž fotografie ovšem pořídil profesionální fotograf, a to často ještě za použití retuše, takže neodpovídají reálu.

V roce 2006 zemřela na mentální anorexii uruguajská modelka Luisel Ramosová, v únoru roku 2007 i její osmnáctiletá sestra Eliana. Obětí této nemoci se stala i brazilská modelka, která jedla pouze rajčata a jablka. Teprve následkem těchto tragédií vyloučili módní organizátoři v Madridu a Miláně z přehlídkového mola nejútlejší modelky, jejichž BMI (Body Mass Index) byl velmi nízký. Byla mezi nimi i česká modelka Hana Soukupová.

Jak je tedy z tohoto krátkého textu zřejmé, podléhat módním trendům a tlaku reklam může mít i vážné následky. A je velmi vhodné orientovat pohled mladých lidí na jiné hodnoty, než je pomyslná fyzická krása.

Více se můžete dočíst v článku Mentální anorexie – příznaky.