Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Angína stále obávaná

19.01.2016
Teploměr

Angína zůstává stále jednou z nepříjemných a obávaných nemocí, zejména u malých dětí. Tradiční název onemocnění je odvozen od jeho charakteristického příznaku, tzv. spálové vyrážky (spálového exantému). Před objevem penicilinu Sirem Alexandrem Flemingem onemocnění spálou bylo často smrtelné. Pokud měl pacient štěstí, tak měl "jen" poškozenou srdeční svalovinu, ledviny nebo klouby.

Co je její příčinou?

Obvykle to jsou bakterie, ale můžeme se dočíst i o virové angíně. Je to proto, že často prvotní příčinou je virová infekce, která oslabí imunitní systém a vytváří tím na sliznicích horních cest dýchacích příznivé podmínky pro útok bakteriální infekce. Jako příklad lze uvést streptokoka, který je příčinou zánětu mandlí.

 

Streptokok, latinským názvem Streptococcus pyogenes - patří k beta-hemolytickým streptokokům skupiny A. Kromě zánětu mandlí je původcem spály, hnisavého zánětu kůže, revmatické horečky a zánětu ledvin. Streptokok obsahuje látky ovlivňující vývoj a charakter onemocnění. Někdy je právě také označována za streptokokovou angínu. Je původcem obou typů spálové angíny.

 

Prvním z typů je spálová angína, kde vyrážka následuje v krátkém časovém rozmezí za příznaky angíny. Druhým typem je raná spála, kde bakterie pronikly do těla poraněním, což znamená, že příznaky angíny se objevit nemusí. Pokud ano, dojde k nim až po výsevu vyrážky. Spálová angína postihuje hlavně děti ve věku 4 až 12 let. Mimo tuto věkovou skupinu se vyskytuje zřídka. Lék volby je penicilin.

 

Možnosti prevence jsou velmi omezené. Jsou to hlavně kvalitní hygienické návyky (zakrývání úst při kašli a kýchání). U dětí také přichází v úvahu, že se mohou nakazit při dělení o jídlo a nápoje nebo z kontaminovaného prachu či hraček, proto i zde je důležité poučení o častém mytí rukou. Očkování proti spálové angině není k dispozici.

 

Jaké jsou hlavní příznaky spálové angíny?

Jsou to zchvácenost, bolesti hlavy a břicha, zvracení, horečka až zimnice. V krku vidíme charakteristické změny na mandlích - povlaky a čepy. Jazyk je nejprve bělavě povleklý, po zhruba 2 dnech se začne olupovat a barva se mění v sytě červenou a povrch nabývá vzhledu podobného malině (malinový jazyk). Na krku lékař pohmatem zjistí bolestivě zvětšené tvrdé uzliny. Spálová vyrážka má obvykle podobu světle červených teček, ale může se projevit pouze jako zdrsnění pokožky patrné na pohmat (bez zbarvení). Objevuje se obvykle v typickém sledu: nejprve v podbřišku, dále na hrudníku a z těchto lokalit se šíří na další místa (vnitřní strany stehen, podpaží, loketní jamky). Pacient si může stěžovat na svědění, být neklidný a škrábat se.

 

Můžeme se setkat i s termínem hnisavá angína. Stejně jako v případě běžné angíny se projevuje i ta hnisavá především bolestí v krku. Zánět na mandlích se může proměnit i v hnis – v tomto případě jsou mandle pokryté bílým povlakem. Protože se hnisavá angína může zkomplikovat a neléčená angína může mít těžký průběh, je třeba při uvedených příznacích navštívit praktického lékaře.

 

Hnisavá angína je bolestivější a její průběh komplikovanější. Bílý povlak na mandlích, resp. hnis může vyústit i v bolavé a nepříjemné abscesy, což jsou v podstatě dutinky vyplněné hnisem.

 

Důležité pro pacienta je klid na lůžku a dostatek tekutin. Pacient používá vlastní nádobí a ručník. Po léčbě ložní prádlo, ručníky a nádobí kvalitně hygienicky ošetříme.

 

Je možné také používat kloktadla zakoupená v lékárně, z přírodních látek je možné kloktat šalvěj nebo heřmánek. Velmi dobrým pomocníkem býval tzv. jodglycerinový roztok určený k vytírání krku, který se dříve vyráběl v lékárnách, ale dnes se s ním setkáme opravdu již jen zřídka. Ke kloktání se dá také použít přípravek Aftonsine, který pomáhá při nachlazení a bolestech v krku. Aftosine je ústní voda určená pro hygienu dutiny ústní. Kombinace výluhů ženšenu, třezalky tečkované a kramerie trojmužné ve 40% etanolu, obohacené silicí z máty peprné, je patentově chráněna.

 

Celostní medicína hlavně může pomoci v období prevence a rekonvalescence. Po užívání antibiotik je nutné užívat probiotika k obnově střevní mikroflory. Dobré je kombinovat je s prebiotiky (například inulin), které jsou “potravou” pro probiotika. Toto vše směřujeme k důležitému bodu - posílení nespecifické imunity a jejímu návratu do stavu, v jakém byla před nemocí.

 

Můžeme k tomu podávat přípravky na posílení imunity, jako je Immunity Star nebo Vilcacora Star. Vhodná je také kombinace echinacey se ženšenem na posílení imunity. K podpoře imunity u dětí starších 3 let je možné doporučit dětské přípravky s rakytníkem, hlívou ústřičnou nebo kombinace přírodních látek. Stejně jako u dospělých je dobré podávat laktobacily na úpravu střevní mikroflóry.

 

Doporučujeme produkt Echinacea s vitamínem C.


Související články:
Angína - pět rad celostní medicíny
Streptokok – angína, zánět mandlí, spála..
Priessnitzův obklad


19.01.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)

119,- Kč

312,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS