Angína stále obávaná

cm teplomer

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Angína zůstává stále jednou z nepříjemných a obávaných nemocí, zejména u malých dětí. Tradiční název onemocnění je odvozen od jeho charakteristického příznaku, tzv. spálové vyrážky (spálového exantému). Před objevem penicilinu Sirem Alexandrem Flemingem onemocnění spálou bylo často smrtelné. Pokud měl pacient štěstí, tak měl „jen“ poškozenou srdeční svalovinu, ledviny nebo klouby.

Co je její příčinou?

Obvykle to jsou bakterie, ale můžeme se dočíst i o virové angíně. Je to proto, že často prvotní příčinou je virová infekce, která oslabí imunitní systém a vytváří tím na sliznicích horních cest dýchacích příznivé podmínky pro útok bakteriální infekce. Jako příklad lze uvést streptokoka, který je příčinou zánětu mandlí.

Streptokok, latinským názvem Streptococcus pyogenes – patří k beta-hemolytickým streptokokům skupiny A. Kromě zánětu mandlí je původcem spály, hnisavého zánětu kůže, revmatické horečky a zánětu ledvin. Streptokok obsahuje látky ovlivňující vývoj a charakter onemocnění. Někdy je právě také označována za streptokokovou angínu. Je původcem obou typů spálové angíny.

Prvním z typů je spálová angína, kde vyrážka následuje v krátkém časovém rozmezí za příznaky angíny. Druhým typem je raná spála, kde bakterie pronikly do těla poraněním, což znamená, že příznaky angíny se objevit nemusí. Pokud ano, dojde k nim až po výsevu vyrážky. Spálová angína postihuje hlavně děti ve věku 4 až 12 let. Mimo tuto věkovou skupinu se vyskytuje zřídka. Lék volby je penicilin.

Možnosti prevence jsou velmi omezené. Jsou to hlavně kvalitní hygienické návyky (zakrývání úst při kašli a kýchání). U dětí také přichází v úvahu, že se mohou nakazit při dělení o jídlo a nápoje nebo z kontaminovaného prachu či hraček, proto i zde je důležité poučení o častém mytí rukou. Očkování proti spálové angině není k dispozici.

Jaké jsou hlavní příznaky spálové angíny?

Jsou to zchvácenost, bolesti hlavy a břicha, zvracení, horečka až zimnice. V krku vidíme charakteristické změny na mandlích – povlaky a čepy. Jazyk je nejprve bělavě povleklý, po zhruba 2 dnech se začne olupovat a barva se mění v sytě červenou a povrch nabývá vzhledu podobného malině (malinový jazyk). Na krku lékař pohmatem zjistí bolestivě zvětšené tvrdé uzliny. Spálová vyrážka má obvykle podobu světle červených teček, ale může se projevit pouze jako zdrsnění pokožky patrné na pohmat (bez zbarvení). Objevuje se obvykle v typickém sledu: nejprve v podbřišku, dále na hrudníku a z těchto lokalit se šíří na další místa (vnitřní strany stehen, podpaží, loketní jamky). Pacient si může stěžovat na svědění, být neklidný a škrábat se.

Můžeme se setkat i s termínem hnisavá angína. Stejně jako v případě běžné angíny se projevuje i ta hnisavá především bolestí v krku. Zánět na mandlích se může proměnit i v hnis – v tomto případě jsou mandle pokryté bílým povlakem. Protože se hnisavá angína může zkomplikovat a neléčená angína může mít těžký průběh, je třeba při uvedených příznacích navštívit praktického lékaře.

Hnisavá angína je bolestivější a její průběh komplikovanější. Bílý povlak na mandlích, resp. hnis může vyústit i v bolavé a nepříjemné abscesy, což jsou v podstatě dutinky vyplněné hnisem.

Důležité pro pacienta je klid na lůžku a dostatek tekutin. Pacient používá vlastní nádobí a ručník. Po léčbě ložní prádlo, ručníky a nádobí kvalitně hygienicky ošetříme.

Je možné také používat kloktadla zakoupená v lékárně, z přírodních látek je možné kloktat šalvěj nebo heřmánek. Velmi dobrým pomocníkem býval tzv. jodglycerinový roztok určený k vytírání krku, který se dříve vyráběl v lékárnách, ale dnes se s ním setkáme opravdu již jen zřídka. Ke kloktání se dá také použít přípravek Aftonsine, který pomáhá při nachlazení a bolestech v krku. Kombinace výluhů ženšenu, třezalky tečkované a kramerie trojmužné ve 40% etanolu, obohacené silicí z máty peprné, je patentově chráněna.

Celostní medicína hlavně může pomoci v období prevence a rekonvalescence. Po užívání antibiotik je nutné užívat probiotika k obnově střevní mikroflory. Dobré je kombinovat je s prebiotiky (například inulin), které jsou “potravou” pro probiotika. Toto vše směřujeme k důležitému bodu – posílení nespecifické imunity a jejímu návratu do stavu, v jakém byla před nemocí.

Můžeme k tomu podávat přípravky na posílení imunity.  Vhodná je také kombinace echinacey se ženšenem na posílení imunity. K podpoře imunity u dětí starších 3 let je možné doporučit dětské přípravky s rakytníkem, hlívou ústřičnou nebo kombinace přírodních látek. Stejně jako u dospělých je dobré podávat laktobacily na úpravu střevní mikroflóry.