Anemie – Když není dost červených krvinek a železa

anemie e1625222298412

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Krev je schopna přenášet jen omezené množství kyslíku, které mají k dispozici buňky celého organismu. V důsledku toho mají buňky méně energie k vykonávání svých běžných funkcí. Důležité procesy, například svalová činnost a tvorba buněk i jejich regenerace, jsou zpomaleny a stávají se méně účinnými. Na člověka dopadá únava a vyčerpanost. Když mozek postrádá kyslík, může dojít ke zmatení mysli a ke zhoršování duševních schopností.

Nejčastější příčinou anémie je nedostatek železa. Železo je důležitým faktorem, protože je potřebné k tvorbě hemoglobinu a je složkou červených krvinek, která se váže na kyslík a transportuje jej.

První známkou rozvíjející se anémie může být ztráta chuti k jídlu, zácpa, bolesti hlavy, předrážděnost a potíže soustředit se. Rozvinutá anémie se může projevovat slabostí, únavou, chladnými okrajovými částmi těla, depresí, zmateností, celkovou bledostí (nejnápadnější na nehtech a ve spojivkovém vaku), bolestmi v ústech, u žen pak oslabením menstruace. Anémie není tolik významná jako porucha, ale jako známka skrytého problému. Někdy je prvním zjistitelným příznakem zánětu kloubů, infekce nebo některých závažných onemocnění včetně rakoviny. Anémie by měla být proto pokaždé pečlivě vyšetřena a měla by být zjištěna její příčina.

Ta bývá nejčastěji z nedostatku železa, objevuje se u hormonálních poruch se silným menstruačním krvácením, u častých těhotenství. Anemie vzniká následkem chronických zánětů, operací, infekcí, žaludečních vředů, hemoroidů, poškození jater. Provází poruchy štítné žlázy a onemocnění kostní dřeně. Může být předmětem dědičné poruchy.

Pomoc při anemii spatřujeme ve vyvážené stravě s dostatkem železa a všech minerálů, stopových prvků a vitamínů. Je nutné zvýšit pohybovou aktivitu na čerstvém vzduchu. Podporujeme organismus potravinovými doplňky a pokud možno ve formě koloidních roztoků.

Je všeobecně známo, že koloidní roztok má mnohem vyšší vstřebatelnost prvků na rozdíl od tablet. Obsahuje životně důležité minerály, stopové prvky, vitaminy, enzymy a aminokyseliny. Stojí za zmínku také ten fakt, že jeho nedílnou součástí je kyselina fulvická, která v přírodě pomáhá „nasávat“ z půdy kořínkům rostlin důležité prvky potřebné k růstu. Po objevu této vlastnosti se kyselina fulvická zařazuje do koloidních roztoků a tím se ještě více zvyšuje využitelnost všech potřebných látek. Podporuje dobré trávení a vstřebávání živin, regeneraci organismu, zabezpečuje rovnováhu fyzického a duševního rozvoje. Velmi rychle upravuje krevní obraz.

A co tak užívat sladkovodní řasu chlorellu ? Obsahuje velké množství betakarotenu, celou řadu vitaminů B a také vit. B 12, který hraje významnou roli při tvorbě hemoglobinu. Obsahuje hořčík a železo a to 20 – 30 x více než bychom našli ve špenátu. Společně s vitaminem C a chlorofylem je účinným bojovníkem s chudokrevností. Zvláště pak v kombinaci s laktobacily a mladým ječmenem, který navíc obsahuje kyselinu listovou a formu dvojmocného železa v organicky vázaném stavu, a proto je možné ho v trávicím traktu okamžitě vstřebat. Je vyrobena z mladých výhonků ječmene. To ocení ti pacienti, kteří jsou zvyklí užívat preparáty obsahující redukované železo, což s sebou přinášelo mnohé zažívací potíže.


MUDr. P. Šácha