Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Andělika lékařská (Archangelica officinalis)

03.02.2018
Andělika

Andělika lékařská, jiným názvem též děhel lékařský (Archangelica officinalis), je dvouletá až víceletá mohutná bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Její název Archangelica je odvozen z latinského archangelus = archanděl. Lidově se jí říkávalo andělský či svatodušní kořen. Její stonek dorůstá výšky až 250 centimetrů. Má řepovitý tvar. Drobné květy mají zelenavě bílou, nažloutlou nebo narůžovělou pětičetnou korunou a jsou oboupohlavní. Plodem je nažloutlá dvojnažka ve tvaru elipsy.

Jako rostlinná droga se z ní používá zejména kořen, ale také plody, které se využívaly jako koření, nebo také listy. Z kořene se získává silice a připravuje se z něj suchý a tekutý extrakt. Pod pojmem kořen je chápána celá podzemní část rostliny, tj. kořen i oddenek. Při zpracování kořene je nutno brát v úvahu, že citlivým lidem se na rukou dělají puchýře, a to zvláště při práci na slunci (fotodermatózy). Mezi účinné látky (fytochemikálie) v těchto drogách patří silice, flavonoidy, kumariny (zejména angelicin a osthol), imperatorin, tanin, hořčiny, cukr, terpeny, pektin, pryskyřice a další.

 

Již tradičně je andělika lékařská podávána jako přírodní prostředek na podporu vylučování moči a na zvýšení pocení (tedy jako močopudný a potopudný přípravek). Rovněž se používá pro zmírnění křečí, jako expectorans (podporuje vykašlávání) a digestivum (zlepšuje chuť k jídlu). Zevně se používá, protože lokálně tlumí záněty. Dá se proto užívat při onemocnění horních cest dýchacích doprovázených vlhkým kašlem (a vůbec při nachlazení a virózách), také při nechutenství, žaludečních potížích (nadýmání, zlepšení chuti k jídlu) a celkově pro povzbuzení oslabeného organismu. Dá se také používat jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. V tradičním léčitelství se připravoval z anděliky lékařské obklad při zánětech pohrudnice a průdušek.

 

Velmi často se s touto léčivou bylinou můžeme setkat jako se součástí léčivých čajových směsí. Co se týče omezení, anděliku lékařskou a přírodní přípravky, které ji obsahují, není vhodné užívat v těhotenství a období kojení. Vyšší dávky mohou ovlivňovat účinky léků působících na srážlivost krve (Warfarin, Xarelto a další) vzhledem k obsahu kumarinů v rostlině. Takže pacienti, kteří mají předepsané zmiňované léky, by neměli tuto bylinku užívat. Další kontraindikací jsou záněty ledvin. Její dlouhodobé užívání by také mohlo u citlivějších osob vyvolat záněty kůže, z toho důvodu, že je uváděn častější výskyt alergických odpovědí na užívání produktů z anděliky, proto je třeba dbát zvýšené pozornosti na reakci organismu.

 

Zejména v severní Evropě se andělika používá v kuchyni i jako zelenina. Mladé jarní výhonky jsou chutným a zdravým zpestřením salátů, lze je i dusit či připravovat v páře. Jejich hořkosladká chuť pikantně obohatí pokrm. Dávají se třeba i do rebarborového koláče. Pro zajímavost uvádím recept na přípravu čaje a domácího vína.

 

Čaj: Andělikový čaj připravíme z poloviny čajové lžičky nadrceného kořene anděliky a zalijeme vařící vodou. Po vylouhování scedíme a pijeme jednou až dvakrát denně.

 

Víno: Na přípravu andělikového vína potřebujeme 5 lžic nasekaného kořeně, který zalijeme červeným vínem a necháme v klidu při 20 °C louhovat. Víno během louhování občas protřepeme. Po 2 dnech víno přecedíme. Víno můžeme popíjet 3x denně před jídlem.

 

Celková nabídka přípravků obsahující anděliku lékařskou.


Související články:
Andělika čínská
Bylinky a trávící potíže
Fytoterapie - uzdravující bylinky
Cist krétský (Cistus creticus)


03.02.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

106,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS