Aminokyseliny a jejich vliv na lidský organismus

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Aminokyseliny patří mezi organické sloučeniny, které tvoří stavební kameny tělesných bílkovin neboli peptidů. Každá molekula aminokyseliny se skládá z dusíkaté aminokyseliny a karboxylové kyselé skupiny, které se váží na atomy uhlíku. Samotné molekuly aminokyselin jsou navzájem rovněž propojené a vazbami označovanými jako peptidové. Tak vznikají řetězce molekul označované jako polypeptidy. Tyto řetězce jsou opět spojovány peptidovými vazbami a tím způsobem vznikají molekuly bílkovin.

V našem organismu vzniká z aminokyselin velké množství látek, které jsou pro člověka nezbytné, například hormony, histamin, pigmenty a jiné. Dále existují jejich deriváty, označované jako biogenní aminy, jako tzv. neurotransmitery (přenašeče vzruchů) při nervovém přenosu. K těm patří dopamin, noradrenalin či jiné. Rovněž z aminokyselin vznikají látky, které ovlivňují růst buněk (spermin, spermidin).

Všechny bílkoviny v našem organismu tvoří asi 20 aminokyselin. K nim patří glycin, alanin, valin, leucin, isoleucin, kyselina asparágová, asparagin, kyselina glutamová, glutamin, arginin, lysin, histidin, fenylalanin, serin, threonin, tyrozin, tryptofan, methionin, cystein a prolin.

Aminokyseliny se dělí na esenciální (organismus si je neumí vyrobit, je odkázán na příjem v potravě) a ne-esenciální (ty si vyrobit umí). Z dvaceti zmíněných je esenciálních osm. Kromě těchto zmíněných dvaceti existuje ještě 200 aminokyselin, které se nevyskytují v bílkovinách, ale hrají důležitou roli v chemických reakcích uvnitř buněk.

Aminokyseliny se často vyskytují v nejrůznějších doplňcích stravy. Rovněž často jsou používány v kulturistice v potravinových doplňcích, kde pomáhají k udržení pozitivní dusíkové bilance, nárůstu svalové hmoty. Aminokyseliny jsou rovněž užívány při redukčních dietách.