Alzheimerova choroba jako cukrovka třetího typu

babička e1585636807163

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Někteří lékaři označují Alzheimerovu chorobu „cukrovkou třetího typu“  v souvislosti s tím, že se vyskytuje dvakrát častěji u lidí, již jsou léčeni na cukrovku způsobenou obezitou.

 

Rozvoj choroby

Pokud se rozvíjí Alzheimerova choroba, nejdřív se projeví zhoršením krátkodobé paměti a ztrátou schopnosti se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou tato choroba postupuje, se u každého postiženého liší.  U rozvinuté nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat. Mívá deprese, zmatené vnímání prostoru a času, neschopnost soustředění a komunikace, ztrátu schopnosti udržet moč a stolici, změny osobnosti i prudké změny nálady. Zdraví a celková funkční osobnost se rychle zhoršují, až je člověk naprosto neschopen samostatně fungovat.

 

Strava

Víme, že strava s vysokým podílem sacharidů zvyšuje riziko demence až o 90 %, zatímco strava s vysokým podílem omega 3 mastných kyselin dané riziko snižuje téměř o polovinu.

Obraťme se k omega 3 mastným kyselinám, které jsou mořského původu. Obsahují kyselinu dokosahexaenovou (DHA), ta přispívá k udržení normální činnosti mozku, k udržení normálního stavu zraku, udržení normální hladiny triglyceridů v krvi. Konzumací ryb bohatých na DHA lze předcházet neurodegenerativním procesům, a to znamená, že i zpomaluje postup Alzheimerovy choroby.

Pokud si sestavíte rodinnou anamnézu a zjistíte, že v rodině máte dispozici k této chorobě, pak užíváním zmíněných mastných kyselin můžete pro sebe dělat dobrý preventivní krok. A je také pro vás důležitá DHA vázaná na fosfolipidy. Tato forma dobře prochází krevně-mozkovou bariérou a snadněji se dostává k mozkovým buňkám.

Poměr obsahu mastných kyselin totiž ovlivňuje vlastnosti membrán. Podobně jako stav a funkci buněčných membrán zlepšuje lecithin například ve vztahu k aktivitě paměti a duševního výkonu.

Poslední staletí vývoje lidské společnosti se zásadně změnila konzumace lipidů ve výživě. Došlo hlavně k prudkému nárůstu spotřeby celkového tuku a nasycených mastných kyselin. Statistiky také ukazují, že spolu s tímto trendem klesl příjem antioxidantů ve formě vitaminu C a E a změnil se i poměr mezi omega 6 a omega 3 v neprospěch omega 3.  Uvádí se, že v tzv. západní dietě je dnes místo 1:1 (nebo 3:1) poměr změněn na 10–25:1. V potravinách se dále objevily trans mastné kyseliny vznikající průmyslovým zpracováním tuků, a ty mohou mít negativní dopady na lidské zdraví.

Spolu s lékaři se tedy přikláníme k teorii, že za touto nemocí stojí náš životní styl, nezdravé jídlo a nedostatek pohybu. Věci, které můžeme změnit, ovlivnit. O sacharidech a tucích byla již zmínka, ale nezanedbatelný vliv na prevenci má i pitný režim, dostatečný přísun vitaminů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů, aminokyselin a některých dalších doplňků stravy.

 

Trénovat se

Lze doporučit dobrou fyzickou a mentální aktivitu: pravidelně číst a něco si povídat o přečteném tématu, učit se nové věci, například cizí jazyk. Cvičit všechny druhy paměti (krátkodobou, dlouhodobou, sluchovou, zrakovou). Počítat a řešit slohové úlohy, luštit křížovky, sudoku, hrát společenské hry, šachy, dámu…, kde je nutno přemýšlet a taktizovat, také psát, udržovat mezilidské vztahy, vést společenský život, navštěvovat sbor církve, kluby.

 

Pohyb

Pravidelná pohybová aktivita snižuje nejen riziko demence, ale také mozkové mrtvice a infarktu a napomáhá k dobré náladě.

NORDIC WALKING je vhodný pro páteř, klouby, dýchání, nenáročný pohyb aspoň půl hodiny denně. Večer před spaním vyhodnotit a zrekapitulovat a zapamatovat si události proběhlého dne zpět od večera do rána.

 

Co dále

Přidávejte tělu omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA. Dále přistupujte s rozvahou nad vhodností jíst zpracovaná hotová jídla. Optimalizujte si hladiny minerálů (jód, chrom, hořčík, mangan, selen, zinek, železo, křemík). Dbejte na dostatečný přísun vitaminu C, E, B6, B12, kyseliny listové, ale také je důležitý koenzym Q10, antioxidanty, aminokyseliny, jak bylo výše uvedeno.

Optimalizujte svůj vitamin D, nejlépe rozumným pobytem na slunci. Když nemáte tu možnost, užívejte denně vitamin D3. Zlepšení paměti a soustředění pomůže ginkgo biloba a kurkuma přidaná do jídla. Pečujte o symbiózu ve střevní flóře kvalitními probiotiky. Dělejte si 1 x týdně krátký půst. Vyhýbejte se rtuti a odstraňte ji ze svého těla. Vyhýbejte se hliníku. Omezujte dobu vystavení se bezdrátovým frekvencím a elektrosmogu. Postarejte se o kvalitní spánek. Čistěte si zuby! Alzheimerovu chorobu mohou spouštět i infekční baktérie, jež způsobují zánět dásní.