Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Alopecie

23.08.2011
https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/cm_happy.jpg Alopecie je menší nebo úplná absence vlasů. Nejznámější je výskyt alopecie na hlavě, ale může se objevit i na jakékoliv ochlupené části těla. Nejrozšířenější je dědičná alopecie neboli plešatost. Normální vlasy mizí nejprve ze spánků a temene, kde nahrazuje jemný porost připomínající chmýří. Postižená oblast se postupně rozšiřuje a hranice normálního vlasového porostu ustupuje. Tento druh ztráty vlasů je dědičný a postihuje především muže, ale může se objevit  i u mladých žen nebo u žen po menopauze.

Ostatní dědičné formy ztráty vlasů jsou vzácné. Mohou být způsobeny chyběním vlasových kořínků nebo abnormalitou vlasového dříku (což je střední část vlasu). Tyto faktory vedou k tomu, že vlasy se lámou při působení slunce, větrů, umývání šampóny nebo česání, což by je jinak neohrozilo.

Další formou je generalizovaná alopecie, která je poměrně vzácná. Při ní vypadávají vlasy najednou ve velkých množstvích, a skoro na celém povrchu hlavy zůstává téměř neviditelná pokrývka. K této ztrátě vlasů dochází proto, že všechny současně dospívají do klidové fáze, po níž zhruba za tři měsíce vypadávají. Pokud se podaří odstranit příčinu, růst vlasů se obnoví. Mezi příčiny, které to způsobují, patří chirurgický výkon, chronická nemoc nebo porod. Přechodně ji také způsobuje řada protinádorových léků.

Třetí formou je lokalizovaná alopecie. Tuto formu může způsobit permanentní poškozování kůže, například spálením nebo radioterapií. Velmi častou příčinou je poškození vlasových účesů nebo vzácnější onemocnění označované jako trichotilmanie, kdy si postižený sám vytrhává vlasy.

Tato forma alopecie se rozděluje na alopecii areatu a její podformu, alopecii universalis. Při alopecii areata vznikají pouze ohraničená místa bez vlasové pokrývky, přičemž vzhled kůže i její citlivost zůstávají normální. Příčina je neznámá. Vlasy se obvykle objevují po několika měsících. Žádná specifická léčba neexistuje. Alopecia universalis je vzácnější, permanentní formou alopecia areata, při které mizí vlasy nejen z povrchu hlavy, ale i ze všech částí těla, včetně očních řas a víček.

Dermafytóza, infekční plísňové onemocnění kůže nazývané v oblasti hlavy tinea capitis, může způsobit místní ztráty vlasy v důsledku lámavosti oslabených vlasových dříků. Příčinou mohou být také ostatní kožní onemocnění, jako je lišej, lupus erythematodes a kožní nádory. Na místech, kde došlo ke ztrátě porostu, nemá při těchto poruchách ani kůže normální vzhled.

K zakrytí alopecie postihující povrch hlavy se často používá paruk nebo tupé. Jako permanentní náhrada se v některých případech osvědčuje metoda transplantace vlasů.

Jako doplněk léčby je možné používat řadu doplňků stravy či léčebné kosmetiky, například tablety Donna hair.


Celková nabídka přípravků pro zdravé a krásné vlasy.


Související články:
Padají Vám vlasy? To není jenom dědičnost!
Vlasy - stres ovlivňuje jejich vypadávání (a jak může pomoci přírodní léčba)
Bylinky a vlasy
Jak po létu vrátíte krásu svým vlasům?
Pro krásu vlasů a nehtů
Vypadávání vlasů - alopecie
Souvislosti s fenoménem padání vlasů


23.08.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

199,- Kč

154,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS