Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla)

Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla) je léčivá rostlina řazená do čeledi sporýšovitých (Verbenaceae).  Dorůstá až výšky dvou metrů a vzhledově ji můžeme zařadit mezi keře. Má podlouhlé, kopinaté listy a drobné světle fialové květy. Plodem je peckovice.

Původem je z Jižní Ameriky (Chile, Argentina, Uruguayi a Peru). Do Evropy byla dovezena v 17.století a později se začala pěstovat v okolí Středozemního moře. Starší jméno rostliny je Lippia citriodora.  Dá se pěstovat v květináči.  Jako rostlinná droga se z této rostliny zpracovávají listy, které se sbírají a suší v tenkých vrstvách.  Z přírodních látek obsahuje mnoho aromatických látek (citral, limonen, nerol, cineol, ethyl-eugenol, geraniol, dipenten, carvon, linalol, citroneol), alfa a beta pinen, taniny a další složky. Díky obsaženým látkám má typicky citronovou vůni (proto je také někdy označována jako citronová verbena).  Někdy se uvádí, že voní citronověji více než samotný citrón.

V tradičním léčitelství se používá při bolestech hlavy, křečích v žaludku (působí proti nadýmání) a zažívacích obtížích vůbec, dále ke zklidnění a podpoře spánku. Některé zdroje ji přisuzují i působení antioxidační (omezuje vliv škodlivých volných radikálů z okolního prostředí), antibakteriální (díky obsažené silici cineolu), proti parazitům (zde se to zase přisuzuje silici geraniolu) a další možnosti.

Zevně se používala k potírání ran způsobených bodavým hmyzem (má stahující neboli adstringentní účinky). Pomáhá také odpuzovat hmyz. Vzhledem k uváděnému působení proti plísním je proto vhodný pro celkové a sedací koupele či koupele nohou.

V kuchyni se používá v malém množství jako koření. V kuchařkách se můžeme dočíst, že malé množství sušených listů aloisie stačí k ochucení vařené ryby. Nicméně není to jen koření k rybě. Díky svým výrazně aromatickým listům se používá k přípravě čajů, nápojů, salátů, ovocných pohárů, dresinků, omáček, zeleninových i masových pokrmů. V průmyslu se silice z aloisie trojlisté používají výrobě likérů, parfémů, toaletních vod a deodorantů.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.