Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Aloe Vera Gel

29.08.2017
Aloe Vera gel

Aloe vera patří v současnosti mezi nejoblíbenější léčivé rostliny. I když se vzhledem podobá kaktusu, patří do čeledi Liliaceae (liliovité). Její přesný latinský název je Aloe Barbadensis Miller, proto se ve složení doplňků stravy můžeme setkat s oběma názvy, ale vždy se jedná o stejnou rostlinu. Její název pochází z arabského slova "Alloeh", což znamená "hořká, jasná látka". Ve starém Egyptě byla používaná k balzamování mrtvých a měla i symbolický význam - představovala zásobu energie pro cestu do říše mrtvých. Oblíbila si ji královna Kleopatra, která ji používala pro ošetřování pleti.

Důležité z rostliny jsou její dlouhé, masité a tvrdé listy. Skládají se z vnějšího okraje zelené slupky a vnitřní jasně želatinové matice (označována jako gel). Tato vnitřní část je to, co se zpracovává a je obsahem doplňků stravy. V oficiální terminologii je gel, který se dále zpracuje-dá se použít v původním stavu, dá se usušit na prášek či se z něho může připravit šťáva.

 

Právě u výrazu "šťáva" bych se na chvíli zastavil:

Vzhledem k tomu, že se jedná o doplňky stravy, není pro popis složení sjednocená terminologie - můžeme se setkat s označením gel nebo šťáva (někdy i dužnina). To vše vychází z gelu, z vnitřní části listů rostliny. Oficiální terminologie odborníků totiž pokládá za šťávu hořkou žlutou lepkavou látku z cévních svazků, které se nacházejí hned pod povrchem pokožky listů. Někdy je označovaná také jako "míza", "pryskyřice" nebo "aloe latex“. Tato by se neměla nacházet v přírodních přípravcích, jedná se o silné projímadlo. Účinnými látkami jsou zde antrachinony. Je to farmaceutická surovina a najdeme ji i v některých lékopisech. V žádném případě ji nesmějí konzumovat děti, těhotné a kojící ženy, ženy během menstruace, pacienti s nemocemi ledvin nebo s hemoroidy.

 

Ale nyní zase zpět ke gelu z vnitřku listů rostliny...

Jaký je jeho význam?

Gel obsahuje celou řadu důležitých přírodních látek. Z minerálů obsahuje sodík, vápník, draslík, železo, hliník, zinek a hořčík. Z organických látek obsahuje glukózu, kyselinu salicylovou, bílkoviny, steroly nebo triacylglyceroly. Na rozdíl ale od "aloe latexu" neobsahuje žádné antrachinony.

 

Jak bylo zmíněno, gel se nadále zpracovává. Zhruba 99,5 % z něj je voda, takže účinné látky jsou obsaženy v tzv. sušině, která se z gelu získává. Tato sušina obsahuje dále polysacharidy (acemanan, pektiny), fenolické a organické sloučeniny (saponiny), vitamíny, minerály, stopové prvky (měď, olovo, nikl, vanad a dokonce kadmium) a enzymy (obsahuje celkem 15 enzymů, například amylázu, lipázu či celulázu). Z vitamínů obsahuje vitamíny ze skupiny B (B1-thiamin, B2-riboflavin, B6-pyridoxin, B9-kyselinu listovou a B12-cyanokobalamin), vitamín C, vitamín E, cholin a beta-karoten. Z dalších látek v sušině můžeme najít vlákniny inositol a lignin nebo aminokyseliny tryptofan či fenylalanin.

Aloe Vera

Jak tyto uvedené látky působí?

Polysacharid acemanan je imunostimulátor, který podporuje aktivitu buněk v našem těla tím, že stimuluje produkci bílých krvinek (makrofágů) a zvyšuje kapacitu T-lymfocytů. Rovněž má protivirové účinky.

 

Obsažené vlákniny (lignin, inositol) jsou rovněž také důležité. O inositol se v poslední době zajímají odborníci, protože během výzkumů bylo prokázáno, že podporuje celistvost jaterních buněk a nervových buněk. Proto je mimo jiné významný i pro výživu mozkových buněk a tím i pro zlepšení mozkové činnosti. Lignin, stejně jako jiné vlákniny, pomáhá regulovat tělesnou hmotnost a hladinu energie. Také pomáhá při snižování rizika výskytu některých onemocnění, jako jsou srdeční onemocnění či cukrovka. Uvádí se, že společně s pektinem (rovněž obsažený v gelu z aloe) pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

 

Kyselina salicylová je přírodní látka příbuzná složením známému Aspirinu čili kyseliny acetylsalicylové. Působí protizánětlivě, analgeticky a snižuje horečku.

 

Steroly v aloe vera příznivě působí v oblasti žaludečního traktu.  Působí zásaditě na trávící šťávy a chrání žaludek před překyselením a pálením žáhy.

 

Obsažené minerální a stopové prvky hrají důležitou roli, ať už přímo nebo nepřímo, ve strukturální a funkční integritě živých buněk a organismů. Zjednodušeně to znamená, že ovlivňují řadu metabolických pochodů v organismu nebo sekreci hormonů. Jako příklad lze uvést, že ovlivňují sekreci inzulínu a snižují tak hladinu krevního cukru.

 

Aloe vera se ale vyskytuje i přírodní kosmetice, v gelech, mastech, krémech či tělových mlécích (tzv. lotio). Její příznivé působení v tomto ohledu odborníci zejména přisuzují obsaženým polysacharidům (složeným cukrům). A jedná se sice o působení proti plísním, zánětlivým procesům na kůži, podporu hojení ran, léčba bradavic, ošetření po bodnutí hmyzem, popálení od sluníčka, říznutí a mnoha dalších případech. V přírodních přípravcích pomáhá aloe vera i lépe hojit jizvy. To platí ale hlavně pro čerstvé jizvy.

 

Na závěr bych uvedl, že se můžeme setkat s třemi typy přípravků obsahujících aloe vera:

První z nich jsou pitné šťávy z čistého (biologicky nebo chemicky pasterizovaného) gelu. Zde se jedná o klasické doplňky stravy, kdežto přípravky jako nápoje, drinky, nektary a podobně obsahují menší či větší, ale nikdy ne tak silný obsah aloe vera, jako je v pitných šťávách. Pokud se setkáme s Aloe Vera ve formě kapslí, pak se jedná o koncentrovaný, usušený prášek z Aloe Vera. Správně by měl být tento prášek přípraven sušením mrazem, v tobolce by k němu neměly být přidávány umělé přísady.

 

Aloe vera gel naleznete v naší nabídce.


Související články:
Přírodní přípravky s aloe vera
Aloe Vera
Aloe vera – benefity
Acemanan


29.08.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

129,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS