Alergická senná rýma

xalergie112

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příčinou sezónní alergické reakce na rostlinné pyly trav, keřů nebo stromů (přesněji na částice přenášené vzduchem) je selhání imunitního systému, v jehož důsledku se vytvořila přecitlivělost na pyly (na jaře pocházejí hlavně ze stromů, v létě z trav a na podzim z hub). Alergenem může být ale také prach v domácnosti, srst či peří zvířat ptáků, roztoči, plísně, rostliny, chemikálie nebo kouř z cigaret.

Naše imunitní ochrana vykonává důležitou a rozsáhlou práci. Když do těla proniknou bakterie, viry a jiné látky, systém se pokusí zničit vše, co by mohlo vést k vyvolání nemoci a nevšímá si částic neškodných. U alergiků však systém nedokáže rozlišovat mezi nebezpečnými a neškodnými látkami. Výsledkem je, že nevinné částice vyvolají uvolňování histaminu a jiných složek v oblasti, kde dráždivé částice vstoupily do těla – v nose, krku, očích nebo průduškách.

Příznaky:

  • slzící, svědící, zarudlé a oteklé oči, případně zánět spojivek
  • zduřelá sliznice v nose, nucení ke kýchání a jeho záchvaty, řídký výtok z nosu
  • škrábání v krku, lapání po dechu jako při astmatu, svědivé otoky kůže, kopřivka apod.
  • únava, případně lehká horečka, bolesti hlavy

Léčení ovocem a zeleninou:
Podle jedné vědecké studie se 92 % pokusných osob zbavilo svých potíží, když přešlo na veganskou dietu (bez masa, ryb a drůbeže, mléka a vajec) a snažilo se jíst co nejvíce ovoce a zeleniny v syrovém stavu. Tato dieta by se měla držet 6 měsíců. Maso a mléko lze nahradit sójou (prodávají se sój. mléka, sój. jogurty, sój. maso), mléčné výrobky lze nahradit kozími.

Ideální zeleninou s protizánětlivými účinnými látkami jsou saláty, mrkev, červená řepa, cibule, česnek, celer, zelí, květák, brokolice, okurky, ředkev. Brambory a citrusové plody se doporučují jíst omezeně. Pomáhá i konzumace drobného sezónního ovoce všeho druhu, především švestek a broskví.

Léčení bylinkami:
Příznaky alergie dobře potlačují tyto bylinky: kopřiva (čaj nebo ještě více účinná odšťavňovaná šťáva z ní, pije se denně 1 polévková lžíce po dobu 6 týdnů), pampeliška (čaj nebo přidávat výhonky do salátů), ostropestřec mariánský (silně regeneruje játra, které jsou u alergiků zatížená, ve formě tinktury nebo se z něj dá běžně koupit v obchodech se zdravou výživou olej), lékořice lysá (silně odhleňuje, působí antibakteriálně, ve formě čaje).

Na zmírnění příznaků dobře působí i aroma-terapie. Na velmi dobré vyčištění vzduchu v bytě je vhodný olej z eukalyptu (musí být 100% přírodní) v aroma-lampě, nebo si kupte přímo rostlinku blahovičníku (eukalyptu), která vám bude stále pročišťovat vzduch.

Na článek jsem použila materiály Mudr. Ch. Lenzové a moje zkušenosti.