Alergická senná rýma

Příčinou sezónní alergické reakce na rostlinné pyly trav, keřů nebo stromů (přesněji na částice přenášené vzduchem) je selhání imunitního systému, v jehož důsledku se vytvořila přecitlivělost na pyly (na jaře pocházejí hlavně ze stromů, v létě z trav a na podzim z hub). Alergenem může být ale také prach v domácnosti, srst či peří zvířat ptáků, roztoči, plísně, rostliny, chemikálie nebo kouř z cigaret.

Naše imunitní ochrana vykonává důležitou a rozsáhlou práci. Když do těla proniknou bakterie, viry a jiné látky, systém se pokusí zničit vše, co by mohlo vést k vyvolání nemoci a nevšímá si částic neškodných. U alergiků však systém nedokáže rozlišovat mezi nebezpečnými a neškodnými látkami. Výsledkem je, že nevinné částice vyvolají uvolňování histaminu a jiných složek v oblasti, kde dráždivé částice vstoupily do těla – v nose, krku, očích nebo průduškách.

Příznaky:

  • slzící, svědící, zarudlé a oteklé oči, případně zánět spojivek
  • zduřelá sliznice v nose, nucení ke kýchání a jeho záchvaty, řídký výtok z nosu
  • škrábání v krku, lapání po dechu jako při astmatu, svědivé otoky kůže, kopřivka apod.
  • únava, případně lehká horečka, bolesti hlavy

Léčení ovocem a zeleninou:
Podle jedné vědecké studie se 92 % pokusných osob zbavilo svých potíží, když přešlo na veganskou dietu (bez masa, ryb a drůbeže, mléka a vajec) a snažilo se jíst co nejvíce ovoce a zeleniny v syrovém stavu. Tato dieta by se měla držet 6 měsíců. Maso a mléko lze nahradit sójou (prodávají se sój. mléka, sój. jogurty, sój. maso), mléčné výrobky lze nahradit kozími.

Ideální zeleninou s protizánětlivými účinnými látkami jsou saláty, mrkev, červená řepa, cibule, česnek, celer, zelí, květák, brokolice, okurky, ředkev. Brambory a citrusové plody se doporučují jíst omezeně. Pomáhá i konzumace drobného sezónního ovoce všeho druhu, především švestek a broskví.

Léčení bylinkami:
Příznaky alergie dobře potlačují tyto bylinky: kopřiva (čaj nebo ještě více účinná odšťavňovaná šťáva z ní, pije se denně 1 polévková lžíce po dobu 6 týdnů), pampeliška (čaj nebo přidávat výhonky do salátů), ostropestřec mariánský (silně regeneruje játra, které jsou u alergiků zatížená, ve formě tinktury nebo se z něj dá běžně koupit v obchodech se zdravou výživou olej), lékořice lysá (silně odhleňuje, působí antibakteriálně, ve formě čaje).

Na zmírnění příznaků dobře působí i aroma-terapie. Na velmi dobré vyčištění vzduchu v bytě je vhodný olej z eukalyptu (musí být 100% přírodní) v aroma-lampě, nebo si kupte přímo rostlinku blahovičníku (eukalyptu), která vám bude stále pročišťovat vzduch.

Na článek jsem použila materiály Mudr. Ch. Lenzové a moje zkušenosti.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.