Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Aktuálně k virové žloutence typu A

04.11.2008
Virová hepatitida typu A nazývaná také „NEMOC ŠPINAVÝCH RUKOU". Z názvu vyplývá jedná důležitá a často opomíjená preventivní zásada: ČASTÉ MYTÍ RUKOU, NEJLÉPE MÝDLEM POD TEKOUCÍ VODOU!

 

Tabulka: Aktuální čísla hlášených případů VHA podle krajů za 42. kalendářní týden roku 2008

B15

VIR.HEPATITIS A AKUT     Přehled dle týdne vykázání

rok 2008

Celkem

PHA

STC

JHC

PLK

KVK

ULK

LBK

HKK

PAK

VYS

JHM

OLK

ZLK

MSK

42. týd.

104

62

3

1

2

0

2

1

7

2

0

2

17

3

2

1.-42. týd.

998

586

109

10

22

8

17

17

25

33

17

12

83

12

47


Zvýšená nemocnost je v hl.m. Praze a  Středočeském kraji. V určitých situacích dochází ke zvýšené cirkulaci viru hepatitidy A v určitých kolektivech a podle jejich vnímavosti nebo odolnosti se část onemocnění manifestuje, část zůstane skryta jako inaparentní, nemanifestní onemocnění a spolu se zvyšující se odolností po prodělané infekci převáží počet nevnímavých a ohniska vyhasnou. Situaci velmi vylepší očkování, i neúplné, tj. jednou dávkou vakcíny v okolí nemocného. Očkování proti virové hepatitidě A i v inkubační době onemocnění je možné, na případné onemocnění nemá vliv, ani nezhorší jeho průběh.Jaká opatření musí přijmout škola v současné době:
Škola by měla provádět řádnou desinfekci (virucidním desinfekčním prostředkem) všech sociálních zařízení ve školách (desinfekce prkénka, stahovadla, kliky).Zajistit v souladu s vyhláškou č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, ve znění odst. 8 přílohy č.1 k této vyhlášce, vybavení sociálních zařízení mýdlem, ručníky na 1 použití, toaletním  papírem.Nad rámec této vyhlášky se doporučuje vybavení toalet prostředky určenými k desinfekci rukou. Tato opatření by se měla týkat též sociálních zařízení při školních jídelnách. Pokud to stavebně technické řešení školy umožní, vyčlenit jednotlivá WC konkrétním třídám, čímž by se omezil v případě výskytu onemocnění okruh dětí, které by se musely podrobit zvýšenému zdravotnímu dozoru. Tento dozor trvá 50 dní ode dne posledního kontaktu, omezuje pohyb dítěte jak ve škole, tak mimo školu a dítě se musí podrobit očkování a odběrům krve.Vhodné je zajistit informace pro studenty o rizicích možného onemocnění.
Je zcela nevhodné pít z jedné lahve, společně ukusovat svačinu, dělit se o společnou cigaretu, společně kouřit vodní dýmku a  provádět další podobné činnosti. Je nezbytné řádné mytí rukou mýdlem a teplou vodou po použití WC a  před jídlem. Vhodné je doplnit toto mytí dezinfekcí rukou. V případě obtíží tj. únava, nechutenství, malátnost, bolest břicha, pocit na zvracení, zvracení, břišní dyskomfort, zvýšená teplota, zažloutnutí bělma ihned vyhledat lékaře a podrobit se vyšetření. Očkování jako specifickou ochranu lze jen doporučit.

Jaká opatření musí přijmout škola při výskytu VHA:
Škola obdrží závazné pokyny orgánu ochrany veřejného zdraví (Krajská hygienická stanice či Hygienická stanice hl. m. Prahy) podle konkrétní situace, počtu onemocnění, stavebních dispozic, režimových možností a dalších skutečností zjištěných při epidemiologickém šetření. Stejně je tomu v případě zaměstnavatele osoby onemocnělé hepatitidou A.

Opatření jsou blíže charakterizována v interním  Metodickém pokynu pro výskyt hepatitidy, který je v souladu s předpisy EU při výskytu tohoto onemocnění. V této souvislosti je třeba uvést, že prakticky všechna onemocnění, která výše uvádíme v tabulkách a grafech, byla laboratorně ověřena a splňují definici onemocnění.

Ve kterém měsíci bývá výskyt žloutenky nejčastější a proč:
V našich podmínkách bývá hepatitida A nejčastější v 9., 10. a 11. měsíci roku. Je to výsledek promořování dětských kolektivů po nástupu do školy, vnímavosti, infekciozity, inkubační doby a rezistence k nákaze. Odchylky pozorujeme při lokálních epidemiích z vody nebo jídla, ty jsou však u nás nyní vzácné a drobné.

Jaká opatření musí přijmout zaměstnavatel při výskytu VHA:
Zaměstnavatel je povinen zabezpečit, aby nejbližší kontakty nemocného nevykonávaly činnosti epidemiologicky závažné (např. nepřicházeli do styku s potravinami, které se dále tepelně neupravují) - ZZD, zvýšený zdravotnický dozor.

Co doporučit člověku, jehož kolega onemocněl žloutenkou typu A?
Takový člověk by se buď měl spolehnout na doporučení pracovníků HS, svého lékaře, dodržovat zásady osobní hygieny, avšak chce-li se rozhodovat spíše sám, měl by se informovat např. z následujících materiálů na stránkách SZÚ  Chraňte se před virovou hepatitidou A.

 

Rychlý test k detekci protilátek proti viru HCV OraQuick HCV naleznete v naší nabídce.


04.11.2008
autor: MUDr. Jitka Částková, CSc., MUDr. Čestmír Beneš, MUDr. Kateřina Fabiánová
zdroj: SZÚ
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

729,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS