Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Ájurvéda uzdravuje také v lázních Teplice nad Bečvou

23.09.2008
Ájurvéda Nejstarší léčebný systém na světě? Přece ájurvéda! V jazyku sanskrt znamená „věda života“. Zrodila se ve starobylé Indii před pěti tisíci lety a je často nazývána „matkou všech léčebných systémů“. Po tisíce let bylo její umění předáváno v ústní formě starými mistry jejich žákům. Většina dnes známých přírodních léčebných metod má své kořeny právě v ájurvédě.

Dnes není třeba za vědou života a matkou medicíny jezdit až na dálný Východ, setkat se s jejími léčivými účinky můžeme například v Lázních Teplice nad Bečvou. Metoda je v podstatě velmi jednoduchá a nenáročná. Ájurvéda totiž klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a životního stylu. Jednoduše řečeno – neléčí, ale snaží se nemocem předcházet. Podle ájurvédy má každý i svůj jedinečný energetický vzorec – individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik. Tak jako má každý svou jedinečnou tvář nebo otisky prstů. Tenhle vzorec je nám dán už při početí a zůstává nezměněn po celý život. Jsou tu ale vlivy, které mají tendenci narušovat naši přirozenou rovnováhu. Jsou to například silné emocionální stavy, způsob stravy, roční období, fyzická traumata, stresy v zaměstnání, krize v rodině a podobně. Jestliže jednou poznáme a pochopíme působení těchto faktorů způsobujících nerovnováhu – tedy nemoc - můžeme určitými způsoby zcela eliminovat nebo alespoň minimalizovat jejich negativní účinky. V ájurvédě tedy léčení probíhá často ještě před tím, než lidé vykazují nějaké známky nemoci.

 


Co ale dělat, když se nemoc objeví?
„V případě nemoci používá ájurvéda širokou škálu léčebných prostředků a technik - od konvenční chirurgie po léčiva z rostlin a přídavky minerálů, připravené speciálně pro potřeby každého jednotlivce. Celkem existuje kolem osmi tisíc různých léků určených pro léčení pacientů a pro udržení jejich zdraví a dobré kondice,“ říká o léčení ájurvédou masér Vladislav Horecký z Lázní Teplice nad Bečvou, který své zkušenosti sbíral několik měsíců přímo v Indii. Jak léčitelé tvrdí, mohou být ájurvédické léčebné postupy prospěšné každému. Domnívají se, že zejména pomáhají proti stresu a napětí. Zvláštní úspěchy se dále udávají při léčení mnoha nemocí včetně artritidy, astmatu, cukrovky, ekzémů, zažívacích obtíží či tuberkulózy.Skvělé jsou především ájurvédské masáže. „Ájurvéda používá několik druhů masáže. Rozlišuje tělesnou přirozenost a účel masáže: léčebný, kondiční, pro pohodu a radost, masáž suchá nebo olejová i mentální masáž,“ říká dále V. Horecký z Lázní Teplice nad Bečvou. „Možná nevíte, že kůže je hlavním výrobcem hormonů. Péče o kůži je proto velmi významná. Hormony velmi významným způsobem řídí funkce vašich vnitřních orgánů, jejichž nerovnovážná výroba způsobuje poruchy řízení. Masáž oživuje i výrobu hormonů a pomáhá tím hormonální soustavě.“ Masáž je součástí přípravné fáze pro očistu pančakarma. K masáži se používají různá mastidla: ghí, oleje, sádlo. Nejméně mastné jsou oleje (pro Sliz), více mastné je ghí (pro Žluč) a ještě mastnější je sádlo (pro Vítr). Z olejů ájurvéda používá nejčastěji sezamový (zahřívá, snižuje Vítr), pak olivový (snižuje Vítr i Žluč), slunečnicový (snižuje Vítr i Žluč a s obsahem stimulativních látek snižuje i Sliz), mandlový (posiluje nervovou soustavu, snižuje Vítr), kokosový (sattvický, podporuje rozvoj duchovních vlastností, snižuje Žluč) i další. Masáž se může provádět každý den, dokud má klient bolesti. Masážní pohyb se provádí ze středu ke kraji, od srdce ke krajům těla, od svalu ke šlachám kloubu, shora dolů (u lymfy i zdola nahoru). Masáž vnáší do těla žár (agni mahabhút) a proto je nutné, aby se klient po masáži nekoupal a byl oblečený. Osprchovat se může vlažnou – ne horkou - vodou nejdříve půl hodiny po masáži.


Související články:
Ájurvéda - medicína věků
Neláká vás vedro u moře? Zkuste dovolenou jinak


23.09.2008
autor: Jaromír Pohan
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS