Aescin

cm jirovec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V některých přípravcích, zejména těch, které slouží na podporu léčby onemocnění cév, se můžeme setkat se složkou s názvem aescin. Jedná se o saponin, který se vyskytuje v jírovci maďalu, též nazývaném kaštan koňský, Aesculum hippocastanea. Aescin, někdy označován escin či escin alfa, působí hlavně proti otokům a zánětům. Můžeme ho najít i ve volně prodejných lécích.

Aescin v léčbě

Normalizuje propustnost stěn vlásečnic, pomáhá omezovat vznik pooperačních otoků a rovněž podporuje rychlejší vstřebávání podlitin po různých úrazech či operacích. Také je součástí léčby žilních onemocnění dolních končetin a zánětů šlachových pochev. Užívá se i k léčení bolestivých syndromů páteře s projevy útisku míšních nervových kořenů (poruchy plotének, ústřel, ischias, bolestivé napětí v šíji). Napomáhá snižovat pocit těžkých nohou a přispívá k dobré cirkulaci krve v drobných cévách.

Často je kombinován s rutinem (vitaminem P). Tato látka hlavně pozitivně zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny.

Aescin se nesmí užívat při těžších poruchách funkce ledvin. Nedoporučuje se užívat nemocným s otoky, které vznikly v důsledku onemocnění srdce, ledvin nebo jater a dále v prvních třech měsících těhotenství. Od čtvrtého měsíce těhotenství a v období kojení může být aescin užíván jen při zvlášť závažných důvodech a na výslovné doporučení lékaře.

Nežádoucí účinky nebývají časté. Někdy se vyskytují trávící obtíže a popisovány byly také nepříjemné příznaky, jako je bušení srdce, návaly horka a svědění kůže.