Jak vyrobit adventní kalendář pro děti

adventni kalendar pro deti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Advent, období vyplněné plameny čtyř svíček, bohoslužbami, svatým Mikulášem, Barborkou a Lucií, přípravou vánočního cukroví, symboly a zvyklostmi, pocitem těšení, který se den po dni zvolna stupňuje, aby v den poslední gradoval jiskrami toužebného očekávání. Pokoj a mír, sestoupení do sebe, svého nitra, zima, která svírá krajinu, teplo praskajícího dříví, okamžiky, které v sobě mohou nésti naději. Dnes pro vás máme inspiraci, jak vyrobit adventní kalendář dětem či blízkým.

Děti milují těšení a adventní kalendáře

Jedním z vánočních kouzel může být adventní kalendář. Ve své podstatě nepokrývá celý adventní čas, začíná 1. prosincem a končí Štědrým dnem, kdy děti otevřou poslední okénko. Jeho původním smyslem bylo zpříjemnit dětem předvánoční čas, během kterého dostanou každý den maličkost, doplněnou o vánoční příběh, který čerpá z Bible. Většinou se jedná o několik událostí, které předcházely Ježíšovu narození. Adventní kalendář ve své původní podobě, to je poselství plné očekávání, trpělivosti, blízkosti a otevřenosti. Nejen Bohu, sám sobě, ale také bližnímu. Ne nadarmo pak adventní kalendář nese podobu souvislé plochy, která je pokryta 24 okénky, jakožto symbolu otevřené duše a mysli.

jak vyrobit adventni kalendar detem

Co vložit do adventního kalendáře pro děti

Adventní kalendář sama vnímám jako kus dobré, smysluplné práce. Rodiče učí kreativitě, zručnosti, vhání do žil nápad. Děti pak prostřednictvím této milé tradice mohou pochopit, že ona cesta, to jsou malé kroky, které vedou k vytouženému cíli. Pocit těšení se, trpělivosti, netřeba mít všechno hned, cesta je cíl a cíl je konec. A ono těšení se dokáže cíl učinit zářivým. Kalendář učí taktéž procesu dávání, překvapení a radosti, která je spjata s možností předat. Dávám Ti kus dobrého, bez lpění a zbytečného očekávání. Nejvyšší forma daru, která se rozplyne v oboustrannou radost.

Jak vytvořit adventní kalendář dětem?

Můžete použít papírové svačinové pytlíčky, látkové obálky, jednokonkrétní místo v bytě…Fantazii se meze nekladou.

Co nedávat do adventního kalendáře?

Máme-li koncept kalendář vymyšlen, možná si budeme lámat hlavu tím, jak jej lákavě naplnit. Samozřejmě, není žádný problém nakoupit 24 různých čokolád, sušenek, bonbónů či žvýkaček.

Nicméně ze svého pohledu nutričního terapeuta se vždycky snažím, aby vše, co dítko sní, bylo užitečné tělu. Což se o většině sladkostí říci nedá.

Vždyť mnohdy jen platíme za levný cukr, bílou mouku, nekvalitní tuk v podobě palmového oleje, náhražky mléka, vajec a hezkou řádku aditiv. Ona přemíra cukru (a nejen ta) pak:

  • oslabuje křehkou dětskou imunitu
  • podporuje vznik zubního kazu
  • vychyluje acidobazickou rovnováhu těla
  • odebírá vápník, hořčík, železo, draslík
  • bouří glykémii

A my se pak nemůžeme divit, že děti často stonají, mají tendence k hyperaktivitě, změnám nálad, neprospívají. Přitom, lákavých, zdravých dobrot existuje hezká řádka.

Co můžeme bez obav použít pro tvorbu kalendáře?

  • oříšky
  • sušené ovoce u dětí starších tří let (pokud nabízíme sušené ovoce, zvyšme u dětí pitný režim, vyhneme se tak nepříjemné bolesti bříška, také si pohlídejme, aby nebylo sířené)
  • mrazem sušené ovoce
  • karobové tyčinky či figurky, doslazené ječným sladem
  • ovocné kapsičky
  • špaldové sušenky, pokud však děti netolerují lepek, v dnešní době lze zakoupit také pohankové perníčky, které jsou čistě bezlepkové
  • výrobky z ovesných vloček,
  • raw tyčinky a drobné raw pamlsky

TIP Celostní medicíny: Děti také milují oříškové pomazánky, kvalitní čokoládu, gumídkové multivitamíny a omega 3 s příchutí lesního ovoce, kvalitní přírodní žvýkačky i tyčinky na sváču. Můžete sáhnout i po figurkách, kartičkách se zvířátky, pohádkách, úkolech či dalších nejedlých radostech.

Co do adventních kalendářů dávají jinde?

Mnozí plníme adventní kalendáře drobnými sladkostmi, bonbony a perníčky, sušeným ovocem či ovocem čerstvým. Může se jednat o čokoládové figurky, ale také malé dárky – autíčko, panáčka, sponečku do vlasů. Ve své podstatě lze zakoupit i větší hračku, složenou z několika dílků, které se pak po 24 dnech spojí v jeden souvislý celek. Některé maminky vkládají i části Betlému, který je pak na Štědrý den zcela kompletní.

Protože u nás doma byl adventní kalendář vždy propojený s čokoládou, zajímalo mne, jak naplňují ostatní maminky…

Maminka Věra: Advent podle lampičky

Měla jsem kdysi kalendář, lampičku. Netuším, jak byla vyrobená, ale byl to šesti nebo osmihran, na jehož každém konci byl pak odpovídající počet okýnek. Ta byla čtvercová. Celé bylo vyrobeno ze čtvrtky, kdy byl na každém okýnku zanesen vánoční motiv, který pokrýval obě poloviny okenice. Okýnka bylo možno otevřít. Ukrývaly průsvitný papír. Celá lampička měla uvnitř jednu žárovku a na šňůře vypínač. Takže první den se otevřelo první okýnko, které svítilo. Poslední den pak lampička svítila celá, rozzářená, plná světla. Tento kalendář vyráběli mí rodiče.

Maminka Eva: látkový kalendář s kapsami

Ušila jsem látkový kalendář s menšími kapsičkami, kam se vešly motivační kartičky pro děti. Občas pak také javorové lízátko, zdravá tyčinka, cukrátko bez rafinovaného cukru.

Maminka Karolína: zdravé dobroty i Lego

Loňský advent jsme pro všechny děti nachystali balíčky, ke kterým vybízela prázdná vitrína v chodbě k ložnicím. Děti tam nalezly vše, co měly rády. Většinou se však jednalo o zdravější věci. Den poslední pak měl každý ve svém kalendáři zabalené malé Lego, což přineslo velké nadšení.

Maminka Jana: adventní stromeček

U nás doma máme adventní stromeček, do kterého pro své dvě holčičky umisťuji den po dni maličkosti, jako např. dřevěné ovoce do kuchyňky, razítko, sponečku, korálky, sušené ovoce, oříškové máslo, ovocnou kapsičku, malou čokoládu, formičku na perníček, malý hřeben.

Jak to máme my…

Osobně našemu tříletému synovi plním kalendář taktéž malými drobnostmi, které spíše umocňují proces těšení se, který mi přijde mnohdy důležitější, nežli dárek sám. Těšit se, na večer, pozorovat čas, který ještě zbývá, zabavit se, žasnout. Těšení se, životní dar, který dnešním mladým lidem, bohužel však nejen těm, velmi často chybí. Nemít všechno hned, ale skutečně počkat, neboť, nedokážeme-li dočkat oné vytoužené chvíle, ztrácí se radost, která utváří cílovou pásku.

Advent je obdobím těšení se

Doma to voní a zeje čistotou, na stole chvojí a třeba svícen, který rozžíhala již babička před léty. Šišky a věnce, sušená jablka, hrušky, obrázky sněhových vloček, anděl třímající hvězdu, atributy, které k nám patří, symbolizují pokoj, mír a klid. Ne, kouzlo adventní nálady neodnese žádný uběhnuvší rok, ať jsme stále dětmi či lidmi, kteří již píšou několikerý křížek v řadě. Nálada zůstává a jde s námi životem.

Onen posvátný čas, který máme potřebu sdílet, pro sebe, děti, které přijdou. A právě zde, vkládáme spoustu prazvláštních atributů, které ještě umocňují sílu probíhajícího okamžiku. Vždyť Advent, toť období plné lásky a tepla. Nejsou to věci, které sytí naši duši, věci, jež jsou pomíjivé a které v posledním svém okamžiku nemůžeme vzít. Prý si odneseme pouze almužny a lásku, kterou jsme zde rozdali…

Ať už pojmete jakkoli, nechť je vás advent krásný a voňavý, naplněný radostí a šťastným očekáváním.

...