Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Adrenalinový sport = u hlavy vybuchla bomba

09.06.2005
https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xsport2.jpg Jen ve zkratce si porovnejme možnosti zábavy a využití volného času našich rodičů a dnešní mládeže. Napřed přišlo kino. To bylo úžasné! To byl svátek, když se šlo do kina, celospolečenská událost, vzrušení na vsi.

V šedesátých letech se rozvinula televize. Zpočátku černobílá, později barevná. Jeden program, dva programy, čtyři programy, padesát programů, satelit - programy z celého světa. Miniaturní televize, cestovní televize. V devadesátých letech se po světe rozmohl internet s obrovským potenciálem informací. Byl odbourán rozdíl řeči a vzdálenosti.Dnešní doba s sebou přináší mnoho zajímavých informací. Můžeme si vybrat, dostáváme se do stavu, kdy nic není vzácností. Všechno je na dosah ruky. Přestože máme mnoho možností zábavy, mladí lidé se nudí, vyhledávají stále silnější a silnější podněty ke vzrušení. Nestačí vzrušení sportem, četbou, tancem, ale vyhledávají doping různého kalibru. V televizi jsou mladí lidé vyzýváni k adrenalinovým zábavám, k vyplavování adrenalinu. "Skoč z mostu - hlava se ti zastaví půl metru nad hladinou - neboj se, zase poletíš nahoru a pak se budeš krásně houpat. Je to vzrůšo."

 


Kromě zábavy je dnešní člověk vystavován neúměrnému množství stresů. Ve škole, v práci, v rodině - organismus je stresován smogem, hlukem, průmyslovou potravou. Je vybaven adaptačním systémem, pomocí kterého se může těmto stresům bránit (hormony, protilátky, enzymy…). Velmi často se stává, že tento adaptační systém se vyčerpává. Pak stačí maličkost, která nám předtím vůbec nevadila, a najednou člověk ztratí schopnost obrany. Podlehne banální nemoci. Adaptační systém potřebuje také odpočívat. Čím více jej budeme zatěžovat nebo doslova bombardovat např. skákáním z mostu při adrenalinovém sportování, tím více si jej ochromujeme. Pak se nemůžeme divit svým potížím, které zcela určitě dříve nebo později přijdou.Základem tréninku je postupné a přiměřené zatěžování organismu zátěžovou situací. A zde bych chtěl zdůraznit ta slova "postupné a přiměřené". V opačném případě (v přehnaném případě) se organismus vyčerpá a nakonec hyne. Když netrénovaný člověk skočí z mostu - je to jakoby mu u hlavy vybuchla bomba.


Související články:
Usilovní sportovci a lidé závislí na heroinu nejsou příliš odlišní, tvrdí výzkumníci
Tělo potřebuje být v pohybu
Pro sportovce - "oxidativní stres"


09.06.2005
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

170,- Kč

379,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS